آمریکا اجازه تراکنش مالی با طالبان و شبکه حقانی را صادر کرد | پنتاگون: اختیار عملیات هوایی در افغانستان را داریمطالبان ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
آمریکا با کاهش محدودیت‌های تحریم طالبان، دو مجوز عمومی برای تسهیل ارتباط مالی با افغانستان را صادر کرد. این رویه تردیدها درباره تاثیر فشار بر طالبان به‌منظور بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور را دوچندان کرده است. 

 به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید مجوز نخست به دولت آمریکا، سازمان‌های غیردولتی و شماری از نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد اجازه برقراری تراکنش مالی با طالبان یا شبکه حقانی را می‌دهد. هر دو گروه، در لیست سیاه تحریم‌های ایالات متحده قرار دارند. این مجوز برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ضروری است.

 

مجوز دوم به شماری از تراکنش‌های مالی برای صادرات غذا، دارو و سایر موارد، امکان اجرا می‌دهد.

 

آندره‌آ گاچکی، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده گفت: ما به تسهیل جریان کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و دیگر فعالیت‌هایی که با تامین نیازهای ابتدایی [به مردم این کشور] یاری می‌رسانند، متعهد هستیم.»

 

بسیاری از اعضای کابینه طالبان در لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند. افغانستان عضو اف‌ای‌تی‌اف نیست.

 

خانم گاکچی تاکید کرد ایالات متحده همزمان با همکاری با نهادهای بین‌المللی برای تضمین رسیدن کمک‌های غذایی و دارویی، تحریم‌ها علیه شبکه حقانی و دیگران را حفظ خواهد کرد.

 

سازمان ملل متحد پیشتر هشدار داده بود که ۱۸ میلیون شهروند افغانستان، تقریبا نیمی‌ از جمعیت این کشور، امسال به دلیل خشکسالی، به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هفته پیش گفت افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی است. گوترش تاکید کرد تصمیم گرفته تا با طالبان برای کمک به مردم افغانستان وارد ارتباط شود.

 

تحریم‌های ایالات متحده علیه طالبان، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی را از هرگونه داد و ستد با این گروه، منع می‌کند. با این حال از زمان به قدرت رسیدن طالبان، واشنگتن برای تضمین ادامه جریان کمک‌های بشردوستانه، برای این تحریم‌ها معافیت قائل می‌شود.

 

 پنتاگون:‌ اختیار عملیات هوایی ضد تروریسم در افغانستان را داریم 

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که واشنگتن اختیار انجام عملیات هوایی ضد تروریسم در افغانستان را دارد.

طالبان ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

وی که در کنفرانس خبری پنتاگون صحبت می‌کرد، افزود: «هیچ توافقی با طالبان درباره عدم استفاده از حریم هوایی افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم نداریم».

 

آمریکا به تصمیم طالبان برای بازگرداندن حکم اعدام واکنش نشان داد

به گزارش ایرنا از رویترز، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا جمعه شب گفت: واشنگتن اظهارات یکی از مقامات طالبان را که گفته است این گروه استفاده از قطع عضو و اعدام را به عنوان مجازات در افغانستان باز می‌گرداند، به شدت محکوم می‌کند.

 

وی افزود: ما قاطعانه در کنار جامعه جهانی ایستاده‌ایم تا عاملان چنین اقداماتی را پاسخگو کنیم.

 

پرایس تاکید کرد، واشنگتن گفته است که به رسمیت شناختن دولت جدید به رهبری طالبان در کابل که جایگزین دولت تحت حمایت غرب (اشرف غنی) شد، بستگی به احترام به حقوق بشر دارد.

 

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا خاطر نشان کرد ما از نزدیک نظاره گر (اوضاع) هستیم و نه تنها به اطلاعیه‌هایی که منتشر می‌شود گوش می‌دهیم، بلکه شاهد نحوه عملکرد طالبان هستیم.

 

قطر: طالبان می‌توانند تغییر کنند

"محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امورخارجه قطر در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل:طالبان می‌توانند تغییر کنند.

 

 طالبان ‌می‌توانند به گونه متفاوت‌تر عمل کنند و همکاری کشورهای اسلامی در این زمینه مهم است.

 

 طالبان همانند ۲۰سال پیش نیستند، شاید کسانی که می‌جنگند با افرادی که مذاکره می‌کنند متفاوت باشند. اما من نمی‌گویم که آنان مُدرن و یا افراطی شده‌اند، ولی تفاوت‌های دارند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------