کره شمالی موشکی ناشناس را به درون آبهای دریای ژاپن پرتاب کرد/ کره شمالی :انجام آزمایش موشکی «حق مسلم» ماست ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی صبح روز سه شنبه به وقت محلی از پرتاب یک فروند موشک ناشناس توسط کره شمالی به درون آب‌های دریای ژاپن خبر داد. 

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در ساعات آغازین روز سه شنبه به وقت محلی در گزارشی اعلام کرد که جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) دست کم یک فروند «موشک ناشناس» را به درون آب‌های دریای ژاپن پرتاب کرده است.

 

بنا بر گزارش خبرگزاری یونهاپ، فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی به تعداد و نوع موشک‌های پرتاب شده اشاره‌ای نکرد.

 

گفتنی است، کره شمالی در سال‌های اخیر از دریای ژاپن برای آزمایش شماری از موشک‌های جدید و کوتاه بُرد خود استفاده کرده است. این کشور همچنین به تازگی از یک مدل جدید موشک رونمایی کرده که از سکوی یک قطار پرتاب می‌شود. هدف از طراحی این موشک، تقویت قابلیت مقاومت در صورت مواجهه با حمله دشمن است.

 

البته این آزمایش موشکی یک روز پس از آن انجام شد که «کیم یو جونگ» معاون وزارت تبلیغات و اطلاعات حزب کارگران کره و خواهر رهبر کره شمالی، اعلام کرد که کشورش در صورت تضمین اصلِ «بی طرفی و احترام» متقابل و پایان روند اتخاذ استانداردهای دوگانه از سوی سئول، برای برگزاری نشستی با حضور رهبران دو کره آمادگی دارد.

 

 گفتنی است «کیم یو جونگ» خواهر رهبر کره شمالی جمعه گذشته اعلام کرد در صورتی که کره جنوبی به نگرش خصمانه خود نسبت به این کشور پایان دهد، پیونگ یانگ برای انجام «گفتگویی سازنده» جهت بهبود روابط میان دو کره آمادگی دارد.

 

کیم یو جونگ در بیانیه‌ای که از طریق خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد، اعلام کرد که پیشنهاد اخیر «مون جائه این» رهبر کره جنوبی برای اعلام پایان جنگ دو کره «ایده‌ای خوب و جالب توجه» است.

 

«مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی سه شنبه هفته گذشته در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر پیشنهاد داد که دو کره به همراه ایالات متحده و احتمالاً با پیوستن چین، پایان رسمی جنگ دو کره (۵۳-۱۹۵۰) را اعلام کنند. به گفته مون، اعلان پایان جنگ دو کره، «نقطه محوری و مهم برای حرکت در مسیر خلق یک نظم جدید مبتنی بر آشتی و همکاری در شبه جزیره کره» خواهد بود.

 

نماینده کره شمالی در سازمان ملل:انجام آزمایش موشکی «حق مسلم» ماست

 نماینده کره شمالی در سازمان ملل از «حق مسلم» کشورش برای انجام آزمایش تسلیحاتی دفاع کرد.

 

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، ساعاتی پیش از آنکه رسانه‌ها به نقل از فرمانده ستاد مشترک ارتش کره جنوبی از پرتاب یک موشک ناشناس توسط کره شمالی به درون آب‌های دریای ژاپن خبر دهند، «کیم سونگ» نماینده پیونگ یانگ در سازمان ملل اعلام کرد که به دلیل سیاست‌های خصمانه‌ای که کشورش را هدف گرفته، انجام آزمایش تسلیحاتی «حق مسلم» کره شمالی است.

 

 ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

این در حالی است که در نشست اضطراری شورای امنیت ملی کره جنوبی، دولت این کشور نسبت به انجام آزمایش موشک کوتاه برد توسط پیونگ یانگ آن‌هم در شرایطی که برقراری ثبات سیاسی در شبه جزیره کره امری بسیار حیاتی قلمداد می‌شود، ابراز تأسف کرد.

 

بنا بر گزارش‌ها، ارتش کره جنوبی ساعاتی پیش اعلام کرد که حوالی ساعت ۶ و ۴۰ دقیقه صبح سه شنبه به وقت محلی (۱۰ دقیقه بامداد به وقت تهران) از استان کوهستانی جاگانگ در شمال کره شمالی یک موشک به سمت دریای ژاپن پرتاب شد.

 

مقامات کره جنوبی و ایالات متحده هم اکنون در حال ارزیابی جزئیات این پرتاب موشکی هستند، اما «یوشیهید سوگا» نخست وزیر ژاپن اظهار داشت که کره شمالی یک موشک بالستیک پرتاب کرده است و دولت وی اقدامات دیده بانی و نظارتی خود را افزایش می‌دهد.

 

گفتنی است، پس از آزمایش یک موشک کروز «راهبردی» و دو موشک بالستیک از سکوی یک قطار، این سومین بار ظرف یک ماه گذشته است که پیونگ یانگ به آزمایش موشکی دست می‌زند.

 

این در حالی است که کره شمالی به دلیل تحریم‌های سازمان ملل بر سر برنامه تسلیحاتی خود از انجام هرگونه آزمایش موشک بالستیک منع شده است.

 

در همین ارتباط، وزارت خارجه ایالات متحده پرتاب این موشک را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت و تهدیدی علیه همسایگان کره شمالی و جامعه بین‌المللی خوانده و آن را محکوم کرد و از پیونگ یانگ خواست که پای میز مذاکره بنشیند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------