کاخ سفید برنامه ریزی برای دیدار بایدن و پوتین را تائید کرد روسای جمهور آمریکا و روسیه,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای برنامه ریزی برای دیدار تصویری روسای جمهور آمریکا و روسیه را تائید کرد.

به گزارش مهر به نقل از وبگاه رسمی کاخ سفید، دفتر ریاست جمهوری آمریکا موسوم به کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای دیدار تصویری «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور و «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه را در در روز سه‌شنبه ۷ دسامبر برابر با ۱۶ آذر تائید کرد.

 

در بیانیه کاخ سفید آمده که در این دیدار قرار است دو طرف نگرانی‌های واشنگتن در مورد انباشت نیروی نظامی روسیه در مرز اوکراین را در کنار سایر موضوعات مورد بحث و بررسی دقیق قرار دهند.

 

به گفته کاخ سفید، سران دو کشور در مورد طیف وسیعی از موضوعات در روابط ایالات متحده و روسیه از جمله ثبات استراتژیک، فضای سایبری و مسائل منطقه‌ای صحبت خواهند کرد. بایدن به نگرانی‌های ایالات متحده در مورد فعالیت‌های نظامی روسیه در مرز با اوکراین اشاره و بر حمایت ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کند.

 

پیش از کاخ سفید، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز روز شنبه از گفتگوی آتی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا خبر داده و گفته بود: جو بایدن و ولادیمیر پوتین روز سه شنبه در تماسی ویدئویی درباره اوکراین و دیگر موضوعات مهم گفتگو می‌کنند.

 

آمریکا و متحدانش در تلاشی هدفمند، روسیه را به رفتار تهاجمی علیه اوکراین متهم و حتی تهدید می‌کنند چنانچه مسکو به دنبال اقدام نظامی علیه کی یف باشد؛ با پاسخ قاطع آنها مواجه خواهد شد.

 

در ادامه همین اتهام‌ها، روزنامه واشنگتن پست از گزارش ارائه شده از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا خبر داد که در آن مدعی شده‌اند که روسیه تا اوایل سال میلادی ۲۰۲۲، در تدارک تهاجمی چند وجهی علیه اوکراین است.

 

ادعا می‌شود که این حمله شامل ۱۷۵ هزار نیروی نظامی روس خواهد بود که حدود دو برابر تعدادی است که در رزمایش بهاره روسیه در مجاورت مرزهای اوکراین حضور داشتند. حتی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، گفته می‌شود که نیروهای روس که به تانک و تجهیزات توپخانه ای مجهز هستند؛ در چهار نقطه از مرز اوکراین مستقر شده‌اند.

 

همچنین در برخی مناطق، نیروها تجهیزات نظامی را رها کرده‌اند تا در صورت لزوم قابلیت حمله واکنش سریع را داشته باشند.

 

مسکو اما، در مقابل، تاکید می‌کند که جابجایی نظامی در تمامیت ارضی روسیه، تهدیدی برای هیچیک از کشورهای مجاور نیست حال آنکه، از وجود نشانه‌ها مبنی بر اینکه اوکراین قصد دارد با اتکا به حمایت و تجهیزات غربی، مناقشه منطقه دونباس را با اقدام نظامی حل و فصل کند؛ بیمناک است. از سوی دیگر، الحاق اوکراین به ناتو که به استقرار تجهیزات نظامی پیمان آتلانتیک شمالی در مجاورت مرزهای روسیه منجر می‌شود؛ خط قرمز مسکو است.

 

در این میان، با بالا گرفتن تنش‌ها و لفاظی‌های آمریکا علیه روسیه، جو بایدن و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور دو کشور در تدارک گفتگو با یکدیگر هستند تا آنگونه که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا ادعا می‌کند، روابط دو کشور به مسیری قابل پیش بینی و باثبات بازگردد هرچند به گفته سرگئی لاوروف همتای روس، اقدامات اخیر واشنگتن، دو کشور را به سمت و سوی مخالف سوق می‌دهد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------