ویروس کرونا وارد ایران می‌شود/ شناسایی 6 بیمار مشکوکاخبار,اخبار پزشکی,ویروس کرونا
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به تشریح وضعیت کرونا ویروس پرداخت و از شناسایی ۶ بیمار مشکوک به کرونا ویروس در کشور خبر داد.

به گزارش مهر، محمد مهدی گویا، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: در مورد کرونا ویروس جدید چند روز پیش اثبات شد که اگر فردی مبتلا باشد و در دوره نهفتگی بیماری باشد و وقتی وارد کشور شود، هیچ علائمی نداشته باشد، قابل انتقال به دیگران است.

 

وی افزود: کار وزارت بهداشت این است که افراد وارد شده از چین به ایران به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند؛ گروه اول کسانی هستند که هیچ علامتی ندارند و سالم هستند اما به آنها آموزش می‌دهیم و شماره‌ای در اختیار آنها قرار می‌دهیم که در صورت مشاهده علائم این بیماری، با ما تماس بگیرند اما به این افراد توصیه می‌کنیم که بهتر است تا دو هفته از رفت و آمد و تماس با دیگران پرهیز کنند.

 

گویا گفت: گروه دوم، افرادی هستند که علائم خفیفی مانند سرماخوردگی دارند و از این افراد، نمونه برداری و به آنها توصیه می‌کنیم که در منازل خودشان باشند و نیروهای ما روزانه با آنها تماس می‌گیرند یا مراجعه حضوری دارند و وضعیت آنها را بررسی می‌کنند و اگر بیمار اعلام کند که وضعیت خوبی ندارد، به بیمارستان منتقل می‌کنیم و تحت مراقبت‌های لازم قرار می‌دهیم.

 

وی افزود: تا کنون ۶ مورد مشکوک به کرونا ویروس جدید در استان‌های مختلف از جمله دو مورد در یزد، دو مورد در تبریز، یک مورد در قم و یک مورد در تهران به ما گزارش شده و همه آنها را در آزمایشگاه‌هایی که در نظر گرفته شده، بررسی کرده ایم و همه این موارد منفی بوده است.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، افزود: کلیپ هایی که از کرونا ویروس جدید در اینترنت منتشر شده برای ما، غیر معمول است و مواردی مانند به یک باره به زمین افتادن بیمار مبتلا به کرونا ویروس، صحت ندارد که باعث نگرانی مردم شده است.

 

وی افزود: کرونا ویروس، دستگاه تنفسی را گرفتار می‌کند و علائم آن کاملاً شبیه به آنفلوانزا است و برخی از مبتلایان که بیماری آنها شدید می‌شود، دچار ذات الریه می‌شوند.

 

گویا گفت: عمدتاً افرادی مانند کهنسالان و یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت کنترل نشده، نارسایی قلبی و عروقی و نارسایی تنفسی دچار انواع شدید کرونا ویروس جدید شده اند.

 

وی افزود: بهتر است به جای ایجاد نگرانی در مردم، اجازه دهیم مردم با واقعیت‌های این ویروس، آشنا شوند و از ایجاد نگرانی پرهیز کنیم چون تعدادی از اعضای خانواده‌ها و اقوام هموطنان مان در شهر «ووهان» چین سکونت دارند

 

گویا گفت: نباید اجازه دهیم که در مورد کرونا ویروس جدید بزرگنمایی شود که مردم به وحشت بیافتند.

 

وی ادامه داد: کرونا ویروس جدید وارد ایران خواهد شد و به تمام کشورها هم ممکن است وارد شود و هیچ مرزی نمی‌شناسد و اگر کشوری مدعی شود که اجازه نمی‌دهیم این ویروس وارد کشورش شود، غیرعلمی صحبت کرده است.

 

گویا گفت: همه کشورها در مقابل کرونا ویروس جدید، ۴ وظیفه دارند؛ اگر این ویروس وارد کشورشان شد، مردم باید با آموزش‌های عمومی مانند شستشوی مداوم دست‌ها و رعایت آداب تنفسی، کمتر مبتلا شوند. اگر مردم به این ویروس مبتلا شوند، کمتر نیاز به بیمارستان و خدمات درمانی داشته باشند و بیشتر از گروه‌های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت کنند. اگر مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آنها شود و کار آنها کمتر به بخش‌های ویژه کشیده شود و بالاخره مبتلایان، کمتر جان خود را از دست بدهند.

 

وی افزود: کرونا ویروس جدید وارد کشور ما خواهد شد و ما چیز پنهان کردنی با مردم نداریم و هر روزی اولین مورد این بیماری را مشاهده کنیم پس از تأیید بیماری، بلافاصله اعلام خواهیم کرد و چیز نگران کننده‌ای نیست.

 

 نمونه آزمایش کرونا از دو بیمار چینی به تهران ارسال شد

محمدحسین صومی شامگاه پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص وضعیت بیماران چینی در بیمارستان‌های شهر تبریز گفت: همانطور که در فضای مجازی نیز پخش شد، این دو زن چینی ۳۷ ساله پس از سفر خود به جمهوری آذربایجان دیروز وارد ایران و تبریز شده بودند.

 

وی ادامه داد: این دو فرد دارای تب و علائم آنفولانزا بودند که پس از بستری شدن، آزمایش‌های پزشکی روی آنها انجام گرفته و آنفولانزای نوع بی تشخیص داده شد.

 

صومی افزود: البته آزمایش‌های مربوط به ویروس کرونا از این افراد گرفته شده و به تهران فرستاده شد که منتظر اعلام نتایج از سوی آنان هستیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه تاکنون ویروس کرونا در ایران شناسایی نشده است، ادامه داد: از مردم می‌خواهیم مسائل بهداشتی را رعایت کنند تا در این خصوص با مشکلی برخورد نکنیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------