دکتر رئیسی: کرونای انگلیسی جایگزین کووید۱۹ می‌شود/ باید آماده باشیماخبار,اخبار پزشکی,دکتر رئیسی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این‌که ویروس جدید کرونا پشت دروازه‌های کشور است، گفت: همواره باید آماده باشیم و مرزها را کنترل کنیم.

به گزارش تسنیم، دکتر علیرضا رئیسی در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید19 به شیوه محله و خانواده محور (طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور وزیر بهداشت و حضور مجازی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و فرمانده‌هان سپاه برگزار شد، ضمن تشکر از استانداران و فرماندهان سپاه پاسداران برای همکاری با وزارت بهداشت جهت کنترل شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: باید بدانیم اکنون در میدان جنگ حضور داریم‌ با نگاه به الگوی بیماری در دنیا و کشور متوجه خواهیم شد که فراز و فرودهای ویروس برای ما درس‌های مختلفی دارد.

 

وی با بیان این‌که ما در اردیبهشت ماه به یک آرامش نسبی در کنترل بیماری رسیدیم اما بلافاصله با موج سهمگین ویروس مواجه شدیم که تلفات بسیاری به همراه داشت، گفت: براساس برآورد به‌دست آمده اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد، شاهد 50 هزار بستری بیشتر و 7 هزار و 500 مرگ بیشتر بودیم.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به این موضوع که اگر کوچکترین غفلتی در رعایت پروتکل‌ها داشته باشیم پیک بعدی بیماری بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه خواهد داشت، مطرح کرد: رفتار ویروس قابل پیش بینی نیست و اکنون جهش فوق العاده‌ای پیدا کرده است. 

 

رئیسی با اشاره به اینکه میلیون‌ها نفر در آستانه سال نوی میلادی در انگلیس درگیر ویروس جدید شده‌اند، گفت: ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور است به همین دلیل همواره باید آماده باشیم و باید مرزها را بسیار قوی کنترل کنیم و برنامه ریزی‌های لازم را برای زمانی که قدرت سرایت ویروس افزایش پیدا کرد، داشته باشیم.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: کووید 19 تقریبا در حال از بین رفتن است و ویروس انگلیسی در حال جایگزین شدن است.  از 30 شهریور این ویروس در انگلستان شیوع پیدا کرد اما متاسفانه به درستی اطلاع رسانی نشد و در هفته سوم آذر ماه که تعداد مبتلایان به هزار و 108 مورد رسید اطلاع رسانی شد؛ در نیجریه و آفریقای جنوبی هم موتاسیون(جهش) جدید اتفاق افتاده است اما این حجم از موتاسیون در ویروسی که RNA بوده، بسیار عجیب و نشان دهنده این است که ویروس قابل پیش‌بینی نیست.

 

وی تصریح کرد: در صورت بروز ویروس جدید باید مجموعه اقداماتی که اکنون در طرح شهید سلیمانی در حال اجرا است را ادامه دهیم. بیماریابی زودرس، ایزوله و رصد اطرافیان بیمار سه کار اصلی هستند که هرگز نباید فراموش شوند.

 

رئیسی با تاکید برای اینکه ما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، یادآور شد: در ارتباط با تعداد تست هیچ کمبودی نداریم؛ تاکنون حدود 800 هزار تست توزیع شده و یک میلیون و 200 هزار تست هم داریم که در صورت نیاز دانشگاه‌ها توزیع خواهیم کرد.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت به ویژگی‌های طرح شهید سلیمانی نسبت به طرح‌های دیگری که  در دنیا و کشور در حال اجرا هستند اشاره و عنوان کرد: ما در این طرح به سمت بیماریابی فعال حرکت کرده‌ایم. از آن‌جایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد طرح را محله محور اجرا کردیم.

 

وی توضیح داد: در این طرح جمعیت 12 تا 25 هزار نفر درنظر گرفته شد به این معنا که مبتلایان در منطقه 25 هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آنها پیگیری می‌شود. 

 

رئیسی با بیان اینکه سه حوزه مراقبت، نظارت و حمایت را در این طرح درنظر گرفته ‌ایم، بیان کرد: در بخش حمایت طرح از خانواده‌های نیازمندی که به کرونا مبتلا  و ایزوله شده‌اند و یا کسبه‌ای که به دلیل محدودیت‌های اجرایی با مشکل اقتصادی مواجه شده بودند، پشتیبانی خواهد شد.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان با اشاره به همکاری مطلوب سپاه و فرماندار برای کنترل ویروس کرونا در استان گیلان، خاطرنشان کرد: همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا چنانچه ویروس جهش یافته به کشور راه یافت سریعا مبتلایان را شناسایی کرده و آنها را ایزوله  کنیم تا زنجیره ابتلا قطع شود، چرا که اگر اقدام نشود ویروس جهش یافته جایگزین ویروس قبلی شده و میزان ابتلا را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی