ویروس کرونا DNA انسان را درگیر نمی‌کندکرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
استادیار دانشگاه پوردو به همراه دو تن از همکارانش، در نتیجه تحقیقی اعلام کرد احتمال اینکه ویروس کرونا DNA انسان را درگیر کند، بسیار کم است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از مدیکال اکسپرس، بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله ویروس شناسی، ویروس عامل کووید-۱۹ که دانشمندان از آن به عنوان سارس-کوو ۲ یاد می‌کنند، احتمالا مواد ژنتیکی خود را در ژن‌های انسان ادغام نمی‎کند.

 

یک مطالعه جداگانه به تازگی با ادغام مواد ژنتیکی ویروس در DNA انسان در سلول‌های ظروف پتری نتایج متفاوتی را از عملکرد ویروس کرونا گزارش داده است.

 

مجید کاظمیان، استادیار بیوشیمی و علوم کامپیوتر دانشگاه پوردو و یکی از سه نویسنده اصلی این مطالعه گفت: این یافته دو پیامد مهم دارد. به طور نسبی اطلاعات کمی در مورد اینکه چرا برخی از افراد حتی مدت‌ها پس از پاک سازی عفونت، در انجام آزمایش دیگری، کرونا مثبت شناخته می‌شوند. این مهم است، زیرا مشخص نیست که آیا چنین افرادی دوباره آلوده شده‌اند یا همچنان آلوده بوده‌اند. به اصطلاح «حمله ژنوم انسانی» توسط سارس-کوو ۲ به عنوان توضیحی برای این مشاهده پیشنهاد شده است، اما اطلاعات ما این مورد را پشتیبانی نمی‌کند.

 

او گفت: اگر ویروس قادر بود مواد ژنتیکی خود را در ژنوم انسان ادغام کند، این می‌توانست به این معنا باشد که هر mRNA دیگری نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد، اما از آنجا که این مورد توسط داده‌های فعلی پشتیبانی نمی‌شود، این امر می‌تواند نگرانی‌های مربوط به ایمنی واکسن‌های mRNA را تحت تاثیر قرار دهد. این امکان وجود دارد که مواد ژنتیکی برخی ویروس‌ها در DNA انسان و سایر حیوانات گنجانده شود، چیزی که دانشمندان آن را «وقایع کایمریک» می‌نامند.

 

DNA انسان شامل تقریبا ۱۰۰ هزار قطعه DNA از ویروس‌هایی است که گونه‌های ما طی میلیون‌ها سال تکامل جمع کرده‌اند. در کل این DNA از دست رفته و ویروس‌ها کمی کمتر از ۱۰ ٪ ماده ژنتیکی سلول‌های ما را تشکیل می‌دهد. مقالات اخیر مجله علمی ادعا کرده‌اند که ویروس سارس-کوو ۲ نیز می‌تواند باعث این وقایع کایمریک شود.

 

دکتر بن افضلی، محقق ارل استدمان از موسسه ملی بیماری‌های دیابت، گوارش و کلیه نیز گفت: حتی قبل از اینکه این تیم تحقیقاتی جدید آزمایش‌هایی را انجام دهد که نشان می‌دهد چنین نیست، محققان احتمال آن را بعید می‌دانستند.

 

افضلی گفت: در حالی که مطالعه قبلی حاکی از آن بود که در سلول‌های آلوده به سارس-کوو ۲ مواد ژنتیکی ویروس کپی شده و خود را در DNA انسان می‌چسبانند، اما گروه ما فکر می‌کردند که این امر بعید به نظر می‌رسد.

 

سارس-کوو ۲ مانند HIV، مواد ژنتیکی خود را به صورت RNA دارد، اما بر خلاف HIV، ماشین آلات لازم برای تبدیل RNA به DNA را ندارد. بعید است سارس-کوو ۲ خود را به ژنوم بچسباند، بنابراین ویروس‌های کرونا به طور کلی به DNA انسان نزدیک نمی‌شوند. همانطور که مطالعه ما نشان داد، احتمال اینکه سارس-کوو ۲ بتواند در ژنوم انسان ادغام شود، بسیار بعید است.

 

به گفته کریستین ووبوس، دانشیار میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان نیز گفت: اگرچه درک جمعی از ویروس‌های RNA این است که ادغام سارس-کوو ۲ در ژنوم انسان بسیار بعید است، اما بررسی مسئله بسیار مهم است.

 

یافته‌های غیرمنتظره در علم که به طور مستقل تایید شوند، منجر به تغییر پارادایم و زمینه‌های رو به جلو می‌شود، بنابراین خوب است که ذهن باز داشته و نتایج غیر منتظره را با دقت بررسی کنیم که به اعتقاد من این کار را در مطالعه خود انجام دادیم، با این حال ما شواهد قطعی برای ادغام سارس-کوو ۲ پیدا نکردیم، اما در عوض نشان دادیم که طی روش توالی RNA، کیمرا‌ها به عنوان مصنوعی از روش آزمایشگاهی در سطح بسیار پایین تولید می‌شوند.

 

برای بررسی رویداد پیشنهادی ادغام، محققان تکنیک جدیدی را توسعه دادند که طی آن، آن‌ها مواد ژنتیکی را از سلول‌های آلوده استخراج کرده و سپس ماده ژنتیکی را ۳۰ برابر تقویت یا تولید مثل کردند. اگر در DNA سلول میزبان حوادث کایمریک وجود داشته باشد، این تکه‌های ماده ژنتیکی سارس-کوو ۲ نیز باید ۳۰ برابر افزایش یابد که داده‌ها این را نشان نمی‌دهد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------