ابداع ضربان ساز قلب که در بدن جذب می‌شودضربان ساز قلب،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
محققان موفق به ابداع ضربان سازی برای قلب شده‌اند که به صورت بی‌سیم و بدون باتری کار می‌کند و زمانی که دیگر نیازی به آن نباشد، جذب بدن می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از یونایتدپرس، ضربان سازها دستگاه هایی هستند که در بدن کار گذاشته می شوند تا با ارسال پالس های الکتریکی به قلب به کنترل برخی از ریتم های غیر طبیعی قلب، کمک کنند.

 

ضربان ساز ثابت دائمی متشکل از یک مولد نبض با باتری است که در زیر پوست قفسه سینه کار گذاشته می شود و از طریق سیم هایی به نام لید به قلب متصل می شود. اکنون محققان دانشگاه «نورث وسترن» و «جورج واشنگتن» موفق به ساخت اولین ضربان‌ ساز بی‌ سیم و بدون باتری جهان شده اند که زمانی که دیگر نیازی به آن نیست جذب بدن شده و از بین می‌ رود. این فناوری می تواند برای بیمارانی که به ضربان ساز موقت نیاز دارند، مناسب باشد.

 

 این دستگاه نازک و سبک، انرژی خود را از آنتنی در خارج از بدن دریافت می‌ کند و از مواد زیست سازگار ساخته شده است که در مدت پنج تا هفت هفته جذب بدن می‌ شود. محققان امیدوارند این دستگاه به زودی جایگزین ضربان‌ سازهای موقت شود که برای برداشتن آنها به انجام عمل جراحی نیاز است.

 

این دستگاه که وزن آن کمتر از نیم گرم است، دارای یک لایه کپسوله حاوی الکترود است. این دستگاه باید از طریق یک عمل جراحی باز در بدن قرار گیرد و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی از طریق آنتن و از راه دور فعال و کنترل شود.

 

دکتر «جان راجرز» که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: این دستگاه بی سیم به یک آنتن خارجی متصل می شود و از همان فناوری استفاده می کند که به تلفن های هوشمند امکان پرداخت پول را بدون تماس می دهد.

 

وی ادامه داد: قرارگیری سخت افزارهایی در نزدیکی قلب یا درون آن می‌ تواند خطر بروز عفونت را افزایش دهد. اما دستگاه بر معایب دستگاه‌ های سنتی غلبه می‌ کند و هزینه‌ های بیمار را کاهش می‌ دهد. این دستگاه با استفاده از مواد مختلف ایمنی تولید شده است که همه‌ آنها قابل جذب در بدن هستند.

 

محققان می گویند: با بهبود بیشتر این فناوری می‌ توان ضربان‌ سازهایی را برای قرار دادن در عروق دست و پا نیز تولید کرد.

 

 این ضربان ساز در این مرحله در چند الگوی حیوانی آزمایش شده است. محققان قبل از آزمایش این دستگاه در انسان ها می خواهند بدانند که با حل شدن این مواد تجزیه پذیر چه اتفاقی در بدن می افتد. هنوز مشخص نیست این دستگاه ضربان‌ساز چه زمانی برای استفاده‌ انسان‌ ها آماده خواهد شد و هزینه‌ آن نیز هنوز معلوم نیست.

 

مشروح این ضربان ساز در مجله  Nature Biotechnology شرح داده شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------