اخبار پزشکی


اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,کرونا

هوش مصنوعی شیوع کرونا را پیش‌بینی کرده بود

یک پلتفرم کنترل و تشخیص بیماری مبتنی بر هوش مصنوعی حدود یک هفته قبل از هشدارهای آژانس‌های بهداشت با شناسایی نشانه‌های اولیه،…


دامپزشکی استان مرکزی نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,دامپزشکی
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما احتمال شیوع تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بالا می رود که باید مراقبت های خاص در این استان اعمال شود.

«محمد فتاحی» روز شنبه در جمع اصحاب رسانه افزود: تب کریمه کنگو از جمله بیماری های خطرناک مشترک بین دام و انسان است و با ایجاد خونریزی های گسترده در سطح بدن و زیر پوست موجب بروز کبودی نیز می شود.

 

وی ادامه داد: بیماری تب خونریزی دهنده کنگو از جمله بیماری های ویروسی است و از طریق کنه ها و حیوانات آلوده به سایر دام ها منتقل می شود.

 

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: مبارزه با کنه ها با سم پاشی بدن و جایگاه دام ها نخستین گام برای پیشگیری از انتشار این بیماری است.

 

فتاحی، دام های گزیده شده توسط کنه آلوده را از دیگر عوامل انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کنگو عنوان کرد و گفت: این بیماری در دام آلوده علایم بالینی ندارد و زمانی تشخیص داده می شود که در بین جمعیت انسانی بروز کند.

 

وی گفت: راه های انتقال بیماری به انسان را گزش کنه، له کردن کنه با دست، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده است.

 

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها، احتمال شیوع این بیماری افزایش می یابد و می طلبد که با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله سم پاشی دام و اماکن دامی، تجهیز کشتارگاه های دام به سردخانه نگهداری گوشت و رعایت بهداشت فردی به هنگام تماس با دام، گوشت و آلایش دامی از انتقال این بیماری جلوگیری شود.

 

فتاحی خاطرنشان کرد: شهروندانی که در خارج از کشتارگاه بدون رعایت پوشش های بهداشتی شامل دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار دام کرده و افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می کنند بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری قرار دارند.

 

وی ادامه داد: برای جلوگیری از انتقال این بیماری از گوشت به انسان باید لاشه دام پس از کشتار به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.

 

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۶۲۲ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------