دومین بیمار «اچ آی وی» به طور کامل بهبود پیدا کرد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,اچ آی وی
پزشکان تایید کرده اند دومین بیمار از ویروس اچ آی وی شفا یافته است. این مرد ۴۰ ساله آدام کاستیخو نام دارد و پیش از این به نام بیمار لندنی مشهور بود. 

به گزارش مهر به نقل از لایو ساینس، به نظر می رسد یک مرد ساکن لندن دومین فرد شفایافته از ویروس HIV است.

 

طبق تحقیقی جدید که در نشریه «لنسنت اچ آی وی» منتشر شده، اکنون ۳۰ ماه است که او دیگر به داروهای آنتی ویروسی نیاز ندارد.  نام واقعی این مرد که قبلا به بیمار لندنی مشهور بود، آدام کاستیخو (Adam Castillejo) است.

 

در سال ۲۰۰۳ میلادی مشخص شد این مرد ۴۰ ساله به ویروس اچ آی وی مبتلا است. سال گذشته محققان اعلام کردند پس از یک عمل پیوند مغز استخوان، ویروس ها برای مدتی طولانی در بدن این مرد مشاهده نشده اند. آخرین بار اعلام شد ویروس ها به مدت ۱۸ ماه در بدن او مشاهده نشده است. اکنون ۱۲ ماه از آن تاریخ می گذرد و پزشکان مطمئن هستند که این بیمار به طور کامل شفا یافته است.

 

راویندرا کومار گوپتا محقق ارشد این پژوهش و استاد میکروبیولوژی کلینیکی در دانشگاه کمبریج در این باره می گوید: ما معتقدیم او دومین مورد شفای بیمار از ویروس اچ آی وی است. 

 

نخستین بیمار شفایافته از ویروس اچ آی وی فردی به نام تیموتی براون و مشهور به «بیمار برلینی» بود. اما در سال ۲۰۰۷ میلادی پیوند مغز استخوان مشابهی دریافت کرد و اکنون بیش از یک دهه از شفای وی از ویروس اچ آی وی می گذرد.

 

در مورد هر دو این بیماران از سلول های بنیادی برای پیوند مغز استخوان استفاده شد. این سلول ها از فردی دریافت شده بود که دچار یک جهش ژنتیک نادر بود که وی را در مقابل ویروس اچ آی وی مصون می کرد.

 

البته محققان هشدار داده اند چنین عمل پیوندی را نمی توان به عنوان یک درمان استاندارد برای تمام بیماران اچ آی وی به کار برد. عمل پیوند مغز استخوان خطرات زیادی دارد. همچنین هر دو بیمار لندنی و برلینی برای درمان سرطان این عمل پیوند را انجام داده اند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------