آشنایی با رسوم و فرهنگ منحصر به فرد مردم تاجیکستانزیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان, زندگی در تاجیکستان, مراسم گل گردانی

فرهنگ و رسوم مردم تاجیکستان

 

آشنایی با آداب و رسوم کشور تاجیکستان

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با فرهنگ مردم تاجیکستان است. پس اگر قصد سفر به این کشور فوق العاده زیبا در آسیای مرکزی را دارید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید تا بیشتر مردم و فرهنگ این کشور را بشناسید.

یکی از زیباترین کشورهای آسیای مرکزی، تاجیکستان است که وجود کوه های ناهموار زیاد، یکی از مهم ترین دلایل زیبایی و محبوبیت این کشور است پس اگر از علاقه مندان به کوه نوردی و طبیعت گردی هستید این کشور بهترین گزینه برای شما است. تاجیکستان با کشورهایی همچون، قرقیزستان، افغانستان، ازبکستان و چین همسایه می باشد.

 

علاوه بر طبیعت های زیبا و صنایع دستی متنوع، فرهنگ مردم تاجیکستان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این کشور است. البته، اغلب سنت و فرهنگ مردم این کشور به زندگی روزمره ی آن ها مربوط می شود که شامل نوع غذا خوردن، لباس پوشیدن، برپایی جشن های عروسی، سرگرمی ها و رقص و موسیقی می باشد.

 

در واقع یکی از مهم ترین دلایل زنده ماندن سنت ها و فرهنگ های قدیمی مردم تاجیکستان همین است که مردم این کشور، این سنت ها را در زندگی خود به کار می برند. در واقع فرهنگ در زندگی مردم تاجیکستان، جاری است.

 

فرهنگ  مردم تاجیکستان در نوروز, فرهنگ مردم تاجیکستان, پوشش مردم تاجیکستان

آداب و رسوم مردم تاجیکستان

 

اهمیت فرهنگ و سنت در تاجیکستان

در واقع سنت، برای مردم تاجیکستان، همیشگی است چرا که دائما در زندگی آن ها مرور می شود و لذا چون مردم این کشور تلاش می کنند این سنت ها و فرهنگ کهن را حفظ کنند هرگز این سنت و فرهنگ، از بین نمی رود. به عبارت دیگر می توان گفت: سنت یک سبک زندگی در تاجیکستان است و دریچه ای برای نشان دادن ارزش ها و زیباشناسی فرهنگشان است. با این سنت های روزمره است که می توان فرهنگ این کشور را شناخت.

 

به طور کلی، مردم تاجیکستان دارای فرهنگی غنی و کهن، مانند مردمان کشورهای افغانستان، ایران و ازبکستان می باشند. مردم این کشور، احترام زیادی برای سنت ها و آداب و رسوم خود دارند و آن را نسل به نسل، به یکدیگر منتقل کردند. به گونه ای که حتی امروزه، مردم این کشور در روزهای تعطیل، تمایل دارند لباس های سنتی و ملی خود را بپوشند و مراسم های خود، از تولد گرفته تا عروسی را به صورت سنتی برگزار کنند و در آن، لباس های سنتی و محلی خود را بپوشند.

 

فرهنگ مردم تاجیکستان, پوشش مردم تاجیکستان, فرهنگ و سنت در تاجیکستان

مردم تاجیکستان دارای فرهنگی غنی و کهن هستند

 

پایتخت، زبان و دین مردم تاجیکستان

شهر دوشنبه، پایتخت کشور تاجیکستان است که علاوه بر داشتن فضای شهری بزرگ، مراکز خرید و بازارهای متنوع، یک شهر صنعتی هم می باشد و اکثر کارخانه های این کشور در این شهر قرار دارند. به همین دلیل دوشنبه، مهم ترین شهر کشور تاجیکستان محسوب می شود. مردم این کشور به زبان های روسی، تاجیکی و فارسی صحبت می کنند و زبان تاجیکی، زبان رسمی و ملی این کشور است. 

 

جمعیت این کشور حدود 7 میلیون نفر است که دین و مذهب های مختلفی دارند. البته دین اکثر مردم این کشور، سنی می باشد. از دیگر ادیان موجود در این کشور می توان به شیعیان اسماعیلی، کلیمی، زرتشتی و مسیحی اشاره کرد. واحد پولی تاجیکستان، سومانی تاجیکی می باشد.

 

موقعیت جغرافیایی کشور تاجیکستان

تاجیکستان یکی از کشورهای عضو جماهیر شوروی سابق بود که بعد از فروپاشی و نابود شدن شوروی سابق، به استقلال رسید. این کشور یک کشور کوهستانی بسیار خوش آب و هوا با طبیعتی بکر و سرسبز است. این کشور که مساحت آن حدود ۱۴۳۱۰۰ کیلومتراست یک کشور محصور در خشکی می باشد.

 

اما فاکتوری که این کشور را از سایر کشورهای آسیای مرکزی متمایز کرده است فرهنگ مردم تاجیکستان است که سبب شده گردشگران زیادی هر ساله به این کشور سفر کنند. اگر می خواهید با این سنت ها و فرهنگ مردم تاجیکستان آشنا شوید با ما همراه باشید.

 

زیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان, زندگی در تاجیکستان, مراسم گل گردانی

رسوم مردم تاجیکستان در جشن ها 

 

علاقه زیاد به خانواده، مهم ترین فرهنگ مردم تاجیکستان

مردم این کشور برای خانواده ارزش و احترام زیادی قائل هستند به گونه ای که به هیچ وجه، حاضر به جدایی و ترک کردن خانواده ی خود نیستند. این ویژگی که یکی از مهم ترین ﺁداب و رسوم مردم این کشور است سبب شده که حتی جوانان این کشور، بعد از ازدواج هم از خانواده ی خود جدا نشوند و با هم زندگی کنند. به این صورت که در اتاق هایی جداگانه و متعلق به خانواده ی خود، زندگی می کنند.

 

از آنجایی که احترام و وابستگی به خانواده در این کشور بسیار رایج است و به وفور دیده می شود لذا یکی از فرهنگ های این کشور تلقی می شود. همچنین مردم این کشور از نظر مذهبی بسیار معتقد هستند و اغلب فرهنگ و آداب و رسومشان شبیه ما ایرانی های می باشد.

 

خلق و خو و رفتار و کردار مردم تاجیکستان 

یکی از جالب ترین ویژگی های مردم تاجیکستان، رفتار و خلق و خوی مردم این کشور که بسیار محافظه کار هستند. در واقع با اینکه مردم این کشور بسیار خون گرم و صمیمی هستند اما انتظار یک رفتار گستاخانه را باید از آن ها داشته باشید. 

 

این ویژگی مردم تاجیکستان سبب می شود که شما به هیچ وجه نباید از آن ها انتظار یک استقبال گرم را داشته باشید. درست است که زبان مردم این کشور نیز فارسی است اما به هیچ وجه، خلق و خوی آن ها به مانند مردمان فارسی زبان سایر کشورها مثل ایران و افغانستان نمی باشد. پس منتظر نباشید برای شما و سایر گردشگران، فرش قرمز پهن کنند.

 

فرهنگ مردم کشور تاجیکستان, فرهنگ  مردم تاجیکستان در نوروز, فرهنگ مردم تاجیکستان

برگزاری عروسی در 7 شبانه روز از رسوم مردم تاجیکستان

 

جشن عروسی، عجیب ترین فرهنگ مردم تاجیکستان

یکی از عجیب ترین و یا شاید جالب ترین فرهنگ مردم تاجیکستان، برگزاری عروسی در 7 شبانه روز است. این رسم، خصوص مردمان ساکن فلات تاجیکستان است. مردم این مناطق دارای رسم و رسوم های خاص و منحصر به فردی در جشن عروسی خود هستند که سبب می شود این مراسم تا 7 روز، طول بکشد.

 

اولین روز مراسم، مختص عروس و داماد است که ازدواجشان را اعلام می کنند. در واقع با جار زدن این پیوند، مردم از ازدواج آن ها خبردار می شوند. بعد از آن به مدت 3 روز، ضیافت های با صفا، به صورت جداگانه با اعضای خانواده ی خود برپا می کنند. 

 

عروس در 5 روز اول این مراسم ها در خانه ی پدر خود می ماند و روز پنجم، داماد به همراه دوست و فامیل خود به خانه ی عروس می رود تا امام برای آن ها خطبه ی عقد بخواند. در این مراسم از هر دو نفر یعنی عروس و داماد پرسیده می شود که راضی به این عروسی هستند یا خیر. اگر جواب مثبت بود خطبه ی عقد جاری می شود. عروس و داماد در این مراسم، یک کاسه آب، کمی گوشت، چای، نمک و شیرینی می خورند.

 

مراسم عروسی در همین جا تمام نمی شود و بعد از مراسم عقد، جشن های بزرگی برپا می شوند و همه به رقص و پای کوبی می پردازند. عروس، روز ششم به همراه خانواده ی خود راهی خانه ی شوهر می شود و شب را همانجا می ماند و این پایان مراسم های عروسی در این کشور است.

 

رسوم ماه عسل در تاجیکستان

بدون شک یکی دیگر از جالب ترین سنت های مربوط به ازدواج در تاجیکستان، ماه عسل های طولانی زوج های این کشور است. چرا که مدت زمان این ماه عسل، 40 روز است و عروس و داماد تمام این 40 روز را در خانه ی پدر و مادر داماد سپری می کنند. این کار والدین تاجیکی نوعی حمایت از زوجین است تا ابتدای زندگی آن ها را تحت حمایت خود قرار دهند.

 

زیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان, زندگی در تاجیکستان, مراسم گل گردانی

مراسم گل گردانی، زیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان

 

مراسم گل گردانی، زیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان و مژده دادن بهار

یکی از زیباترین فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور، مراسم گل گردانی است که این مراسم، قبل از شروع بهار و در اواخر زمستان انجام می شود. در گذشته سالمندان و ریش سفیدها این مراسم را برگزار می کردند اما امروزه این مراسم به دست جوان ها افتاد و آن ها برپایی آن را بر عهده گرفتند. شیوه ی برگزاری این مراسم به این صورت است که در اواخر فصل زمستان، جوانان و کودکان به صحراها و کوه های اطراف شهر و روستای خود می روند و گل های تازه روییده را می چیدند و به شهر و روستای خود می برند.

 

آن ها این گل ها را به مردم داده و به آن ها مژده ی رسیدن بهار و پایان فصل سوز و سرما را می دهند و از آن ها انعام می گیرند. جوانان و کودکان در زمان چیدن این گل ها به خاطر این شکوفه ها و گل ها حمد و ثنای خدا را بر جای می آورند و از او بابت این نعمت شکرگزاری می کنند. آن ها در زمان چیدن گل ها شعر زیر را می خوانند:

گل آوردم از اون پایان

خبرت می دهم دهقان

بته ( بده) غله به گل گردان

بهار نو مبارک باد

گله زردک ثنا میده

ثنای مصطفی میگه

به هر پلو خدا میگه 

 بهار نو مبارک

 

جشن نوروز، باستانی ترین فرهنگ مردم تاجیکستان

نوروز، شناخته شده ترین، زیباترین، معروف ترین و باستانی ترین جشن تمام فارسی زبانان دنیا است و طبیعتا هر کشوری به توجه به آداب و رسوم و فرهنگ خود، این ایام را جشن می گیرد. کشور تاجیکستان نیز سنت و فرهنگ خاص خود را در این روزها دارد. اگر می خواهید زیباترین و شادترین روزهای تاجیکستان را ببینید حتما در ایام اعتدال بهاری به این کشور سفر کنید.

 

در این ایام، مردم تاجیکستان، فستیوال های متنوع و زیبایی برگزار می کنند و انواع غذاهای منحصر به فرد را برای پذیرایی از مهمانان آماده می کنند به گونه ای که روی میزها جایی برای سوزن انداختن نمی ماند.

 

 فرهنگ مردم تاجیکستان, پوشش مردم تاجیکستان, فرهنگ و سنت در تاجیکستان

فرهنگ مردم تاجیکستان در نوروز

 

تعطیلات گل لاله در تاجیکستان Sayri Guli Lola

یکی دیگر از فرهنگ ها و آداب و رسوم مردم این کشور، تعطیلات گل لاله است که در این ایام، تعطیلاتی به مناسبت گل لاله برگزار می شود. در این تعطیلات، سرایندگان و گروه های رقص به جشن و پایکوبی می پردازند.

 

مراسم جفت براران، از سنت ها و فرهنگ مردم تاجیکستان

یکی دیگر از آداب و رسوم و فرهنگ مردم تاجیکستان، مراسم جفت براران است که این مراسم نیز قبل از شروع فصل بهار اجرا می شود. هدف از برپایی این مراسم، پر خیر و برکت شدن محصولات کشاورزی است.

 

لذا می توان گفت که این مراسم، مخصوص کشاورزان است. کشاورزان در این مراسم با خوراکی های خاص مانند نان فطیر و پلو و سایر غذاها از ریش سفیدان پذیرایی می کنند و شعر زیر را می خوانند:

مزید نعمت زیاده دولت  برار  کار  صحت و سلامتی  خرد و کلان  رسد به بابای دهقان  خوش آمدید میهمانان

 

مراسم گل گردانی, آداب و رسوم مردم تاجیکستان, فرهنگ مردم کشور تاجیکستان

جشن های مردم تاجیکستان  

 

دوچرخه سواری مخصوص مردان در تاجیکستان

یکی دیگر از فرهنگ های مردم تاجیکستان این است که دوچرخه سواری فقط مخصوص آقایان است.

 

استفاده از شال کمر برودروی دوزی شده یا رومل rumol در تاجیکستان

استفاده از کلاه از آداب و رسوم مردم این منطقه است. کلاه هایی که مردان تاجیکی بر سر می نهند شبیه بشکه ای کوچک است که از پوست بره ی سیاه تولید می شود. از دیگر لباس های جالب مردان تاجیکی که جزء فرهنگ مردم تاجیکستان است شال کمر برودروی دوزی شده است که به آن رومل می گویند. این شال نوعی اثر هنری هنرمندان تاجیکی است.

 

 فرهنگ مردم کشور تاجیکستان, فرهنگ  مردم تاجیکستان در نوروز, فرهنگ مردم تاجیکستان

مراسم جفت براران فرهنگ مردم تاجیکستان

 

نحوه غذا خوردن در تاجیکستان

غذا خوردن در تاجیکستان نیز فرهنگ و سلسله مراتب خاص خود را دارد به این صورت که ابتدا مردم این کشور، خوراکی های شیرین مثل حلوا و چای می خورند. بعد از ﺁن سوپ و گوشت و در نهایت، پیلاف می خورند. پیلاف یک پلوی مزه دار شده با گوشت، سبزیجات خشک و یا میوه های خشک است. 

کابلی پلو غذای ملی مردمان این کشور است که برنج ماده ی اصلی آن می باشد.

 

زیباترین فرهنگ مردم تاجیکستان, زندگی در تاجیکستان, مراسم گل گردانی

غذاهای سنتی مردم تاجیکستان 

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------