آئیین نذری در روستای نظرآقا در استان بوشهرماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

آئین نذری دادن سنتی دیرینه و پسندیده در میان مسلمانان به ویژه شیعیان دنیاست.

 

نذری: چنانکه از نامش بر می آید؛ عهدی است که شخص با برآورده شدن حاجت خود آن را ادا می کند. نذورات در بین مسلمانان در ایام مختلفی وجود دارد که ماه محرم از ایامی است که نذریهای زیادی در آن ادا می شود.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

آئین نذری دادن به عزاداران امام حسین(ع) سنتی دیرینه و پسندیده در میان اکثر مسلمانان به ویژه شیعیان دنیاست که در کشورمان رواج بیشتری دارد و شب و روز تاسوعا و عاشورا به اوج خود می رسد.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

آئیین نذری در روستای نظرآقا در استان بوشهر

 

بیشتر این نذری ها، طبخ غذا و پخش آن میان مردم و عزاداران امام حسین(ع) است، به علاوه توزیع غذا در دسته ها و هیئت های مذهبی در این ایام معمول است. ما با نذری خوردن به کسی که نذری به نام اوست احترام می گذاریم وچون او نزد خدا محترم است موجب می شود که خداوند هم به ما توجهی نماید.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

مراسم نذری دادن مملو از ارزشهای انسانی و اسلامی است که در کنار همیاری و دوستی مردم، نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید و سنت های ماست و نشانه هایی از عواطف احساسات و یکدلی مردم و شریک بودنشان در عزای سرور و سالار شهیدان است.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

آداب و رسوم نذری دادن در روستای نظرآقا در استان بوشهر

 

صحنه هم زدن غذای نذری، از آن خاطره هایی است که هیچ وقت از خاطرمان نمی رود آن لحظه، انسان رازی در دل دارد که با امام(ع) و خدای خود در میان می گذارد و به نیت بر آورده شدن، نذری را هم می زند اما شاید ویژگی اصلی این اتفاق، یعنی بار گذاشتن دیگی برای تعداد زیاد که به دلیلی مشترک و برای عرض ارادتی جمع شده اند، در این است که برای این مهمانی، نه کسی دعوت می کند نه کسی انتظار دعوت شدن دارد.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

نذری یک بهانه خوب برای با هم بودن است. ادای نذر موجب اجتماعی شدن و درونی کردن ارزش ها و اعتقادات دینی -تقویت باور های جمعی- تقرب بیشتر به خدای متعال و تعظیم شخصیت های اهل بیت پیامبر نور و رحمت و فعالیتی آیینی است که روز به روز گسترش بیشتری می یابد.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

در موارد بسیار نذری را که افراد ادا می کنند، نذری بوده است که نسل های گذشته بر ذمه خود گذاشته بودند و نذورات یاد کردن گذشتگان و پیوند با گذشته نیز هست. معروف ترین غذا برای نذری ماه محرم،در روستای نظراقا حلیم است سادگی این غذاها نشانی از سادگی و بی آلایشی صاحب این روزهاست که ای کاش پس از محرم نیز در میان ما بماند.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

زیبایی محرم و نذرهایش زمانی دلنشین تر است که از تجملات و اسراف جلوگیری شود و این نذورات شامل همه اقشار چه غنی و چه فقیر شود تا همه در این ایام همدل و یکرنگ باشند. به هر حال در هر محفلی که دیگی به نیت آقا بر اجاق گذاشته شود، و یا باران اشکی بر کویر گونه هایمان بنشیند، در حقیقت چراغ آگاهی روشن شده است؛ تا در این ایام همراه با شورمان شعور و معرفت اهل بیت عصمت و طهارت را بیشتر در یابیم.

 

ماه محرم, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

اما گاهی چشم و هم چشمی ها، ریخت و پاشهایی و سفره هایی که پای آن فقرا و افراد مستحق نمی نشینند از آسیب های این سنت زیباست . فرهنگ عاشورا ماندگار تا پایان عرصه تاریخ است فرهنگی که اساس حرکت های مختلف در طول ۱۴۰۰ سال پس از قیام پسر بهترین مخلوق خدا در روی زمین است.

 

آداب و رسوم مردم بوشهر, نذری دادن به عزاداران امام حسین

 

فرقی نمی کند که باشی و در کجا زندگی کنی همین کافی است که به امام حسین (ع) و خاندان پاکش متوسل شوی و با تمام وجودت برای حاجت ات نذر کنی و در این روزهای زیبا با دلی پر از شکر و توسل نذرت را ادا کنی.

منبع:nazaragha-salam.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های فرهنگ و هنر(شعر و ترانه، هنر و هنرمند، هنرهای دستی، تاریخ و تمدن، مناسبتها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------