مراسم مادر زن سلام؛ یکی از این رسم های اصیل و قدیمینحوه برگزاری مادر زن سلام, رسم مادر زن سلام چیست, رسم داماد سلام چیست

ریشه مراسم مادر زن سلام 

 

همه چیز درباره رسم مادر زن سلام 

اگر می خواهید بدانید رسم مادر زن سلام، چیست، چگونه این رسم، برگزار می شود و در آن چه هدیه هایی داده می شود می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید. بدون شک، ازدواج فقط پیوند بین دو نفر نیست بلکه پیوند بین دو خانواده است. به همین دلیل بهتر است هر دو طرف، احترام های لازم را به هم نشان دهند. 

اگر به رسم های گذشته ی ایرانیان در زمان ازدواج، نگاه کنیم بسیاری از ﺁن ها را اضافی می دانیم در صورتی که اینگونه نیست. اگر با دقت آن ها را تفسیر کنیم می بینیم نه تنها آن ها فقط برای چشم و هم چشمی نمی باشند بلکه فلسفه ی آن ها نشان دهنده ی اصالت و احترام به هم است. یکی از این رسم های اصیل و قدیمی که به نشانه ی احترام به بزرگترها است رسم مادر زن سلام می باشد که در ادامه ی مطلب به تشریح آن می پردازیم.

 

رسم مادر زن سلام چیست؟

رسم مادر زن سلام یکی از جالب ترین و قدیمی ترین رسم های ایرانیان است که بعد از جشن عروسی، برگزار می شود. نوع برگزاری این رسم با توجه به فرهنگ هر خانواده و هر شهری، متفاوت می باشد. برای این رسم، یک یا چند روز بعد از عروسی، عروس و داماد با هم به دیدار مادر عروس می روند که شامل یک جشن کوچک است و به آن رسم مادر زن سلام می گویند. در این جشن، داماد به اندازه ی توان مالی خود، هدیه ای برای مادر عروس خریداری می کند.

 

عموما این جشن یک روز بعد از عروسی برپا می شود و تمام فلسفه ی آن، قدردانی از زحمات مادر عروس است. اما این رسم نیز به مانند سایر رسم ها دچار تحولات زیادی شده است به گونه ای که وقتی نام مادر زن سلام را می آوریم اول به فکر کادو می افتیم به همین دلیل بسیاری از افراد با برپایی این مراسم، مخالف هستند.

 

اما اگر هر شخصی در زمان خرید این کادو، صداقت داشته باشد و براساس بودجه ی مالی خود، یک کادوی مناسب خریداری کند دیگر چنین نگرانی ها و مخالفت هایی برای برگزاری این رسم های قدیمی ایجاد نمی شود.

 

رسم مادر زن سلام, مادر زن سلام, ریشه مراسم مادر زن سلام

کادوی مادر زن سلام

 

چه هدیه هایی مناسب رسم مادر زن سلام می باشد؟

کادوی مادر زن سلام بستگی به توان مالی داماد دارد. این کادو می تواند یک تکه طلای کوچک یا لباس و یا هر چیز دیگری باشد. اصل فلسفه ی مادر زن سلام، تشکر داماد از ایشان و ناشن ادن احترامش به او است که در کنار آن هدیه ای برای این تشکر داده می شود. لذا شما نباید اصل این موضوع که احترام است را فراموش کنید و به دنبال فرعیاتش یعنی نوع کادو باشید.

 

نحوه برگزاری مادر زن سلام چگونه است؟

بدون شک، نحوه ی برگزاری این مراسم به سلیقه ی خانواده ها بستگی دارد. بسیاری این روز را جشن می گیرند و دوستان و آشنایان را دعوت می کنند و برخی هم به همراه عروس و داماد و خانواده ی داماد برای صرف شام به رستورانی می روند و یا در منزل خود با صرف شام از آن ها پذیرایی می کنند.

 

چه رسومات دیگری در مراسم مادر زن سلام اجرا می شود؟

همان طور که در ابتدا اشاره نمودیم هر خانواده ای رسم و رسومات خاص خود را در این مراسم دارند. در برخی از خانواده ها، مادر عروس نیز به نشانه ی احترام و محبت، هدیه ای برای داماد، تدارک می بینند. در برخی خانواده ها نیز اگر داماد، از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد علاوه بر کادوی مادر عروس، برای پدر عروس نیز هدیه ای خریداری می کند. مثلا پارچه ی کت و شلواری یا یک پیراهن یا ادکلن و یا ...

 

البته این مراسم برای همه ی مادر زن ها بسیار ارزشمند است پس اگر می خواهید داماد عزیز خانواده باشید بهتر است این روز و جشن کوچک را برای آن ها به خاطره ای شیرین، تبدیل کنید. همه ی مادرها از احترام زیادی برخوردار هستند و از طرف دیگر، ازدواج نوعی جدایی بین مادر و دختر است پس در این مراسم ها به مادر عروس نشان دهید که خوب مراقب دخترشان هستید.

 

اما نکته ای که در این مراسم به هیچ وجه نباید فراموش کنید این است که کادو دادن و نوع هدیه، فقط یکی از حاشیه های این مراسم است و مهم ترین و اصلی ترین موضوع آن، تشکر کردن از مادر زن به خاطر زحماتی است که کشیده است.

 

اگر چشم و هم چشمی ها را در برپایی این مراسم ها کنار بگذاریم اتفاقا برگزاری تک تک این مراسم ها بسیار تاثیرگذار در زندگی آینده ی عروس و دامادها هم می باشد چرا که صمیمیت و احترام و محبت را بین دو طرف افزایش می دهد.

 

رسم مادر زن سلام چگونه است, رسم مادر زن سلام, مادر زن سلام

هدیه هایی مناسب رسم مادر زن سلام 

 

چه رسم های دیگری وجود دارد که در آن هدیه بین خانواده عروس و داماد رد و بدل می شود؟

علاوه بر رسم مادر زن سلام، رسم دیگری هم وجود دارد که اتفاقا این رسم، برعکس مراسم مادر زن سلام است. چرا که این بار، عروس خانم برای نشان دادن احترام و محبت به خانواده ی داماد، کادو می دهد. به این رسم قدیمی و اصیل، خلعتی می گویند.

 

در این مراسم عروس خانم هدیه هایی برای خانواده ی شوهرش یعنی مادر شوهر، پدر شوهر، برادر شوهر و خواهر شوهر تهیه می کند و یک روز بعد از مراسم عروسی که عموما با روز پاتختی همزمان می شود به آن ها هدیه می دهد.

 

 مادر زن سلام, ریشه مراسم مادر زن سلام, مراسم مادر زن سلام

مراسم مادر زن سلام 

 

در این مراسم نیز، هدیه فقط حاشیه ی مراسم است و مهم، نشان دادن احترام و محبت به خانواده ی شوهر است. بنابراین هر عروسی می تواند با توجه به بودجه ی مالی خود، هدایای مختلف مثل پارچه یا لباس یا طلا و یا هر چیز دیگری خریداری کند و هدیه دهد.

 

البته برای اینکه در برپایی چنین مراسم هایی با همسر خود دچار اختلاف و مشکل نشوید می توانید قوانین و حد و حدودهایی برای مقدار هزینه ی پرداختی برای هدیه ها در نظر بگیرید تا هم ارزش خانوادگی هر دو نفرتان حفظ شود و هم این مراسم ها بدون کوچکترین مشکلی و با خوشحالی هر چه تمام تر، برگزار شود.

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------