مردم در گوشه و كنار جهان چگونه به یکدیگر «سلام» می‌کنند؟ 

آداب و رسوم, فرهنگ سنتی ژاپنی ها

اگر اهل گشت و گذار باشید و به كشورهای دیگر سفر كرده باشید، حتما متوجه تفاوت فرهنگی در كشورهای مختلف شده اید. تفاوتی كه در زوایای گوناگون زندگی مردم دیده می شود؛ از نوع گویش و پوشش گرفته تا شیوه رفتار و كردار.
این تفاوت آن گونه است كه گاهی شیوه معاشرت و رفتار مردم در كشوری خاص برای اهالی سایر مناطق عجیب و حتی غیرقابل قبول به نظر می رسد.

روسیه؛ دست دادن های سفت و محكم
یكی از مشخص ترین ویژگی های روس ها روحیه سرد و خشك شان است. بنابراین هیچ وقت نباید از یك فرد روس توقع داشته باشید در اولین برخورد با گرمی و محبت شما را بپذیرد و هنگام ملاقات روی لبش لبخندی دوستانه و گرم نقش ببندد.

در روسیه معمولامردم هنگام ملاقات با یكدیگر چنان محكم دست می دهند كه تصور می شود با این فشار می خواهند انگشت های طرف مقابل را بشكنند! در تمام مدت دست دادن هم حتما باید در چشم هم نگاه كنند تا نسبت به فرد مقابل بی احترامی نكرده باشند. البته زمانی كه یك مرد با یك زن دست می دهد، مسلما بیشتر رعایت می كند و چندان فشاری به دست های او وارد نخواهد كرد.

در ضمن، روس ها باور دارند هنگام دست دادن حتما باید دستكش ها را از دست تان در بیاورید و هر قدر هم كه هوا سرد و گزنده باشد، نباید با دستكش دست بدهید.

كامبوج؛ دست های بالاتر، احترام بیشتر
اگر كسی در برابر شما دست هایش را در حالتی كه كف آنها را به هم چسبانده است، مقابل قفسه سینه اش بگیرد، چه فكری می كنید؟ حتما با خودتان می گویید در حال دعا كردن است یا درخواستی از شما دارد. اما اگر در كامبوج باشید، باید بدانید كه این كار نشانه سلام كردن است. مردم كامبوج وقتی می خواهند با یكدیگر سلام و احوالپرسی كنند، بدن شان را در چنین وضعی قرار می دهند. نكته جالب دیگر این است كه هر چه دست های فرد بالاتر باشد، نشان دهنده احترام بیشتری است كه او نسبت به طرف مقابل ابراز می كند. برای همین مردم كامبوج سعی می كنند هنگام سلام دادن، دستشان را خیلی پایین نگیرند.

دست تكان دادن؛ سلام یا خداحافظ
در بیشتر كشورهای دنیا، دست تكان دادن به معنای سلام كردن یا خداحافظی است. اما در كشورهای شرق آسیا این كار بیشتر نمایشی به حساب می آید و در بعضی كشورها مانند ژاپن یا آمریكای لاتین به معنای «نه» یا به طور كلی پاسخ منفی است.

در هندوستان هم دست تكان دادن به معنای این است كه از طرف مقابل بخواهیم به طرف ما بیاید. بنابراین مشخص است كه اگر كاری را بدون آگاهی از فرهنگ و سنت كشورهای دیگر انجام دهیم، گاه حتی ممكن است آنچه منظورمان بوده به اشتباه به طرف مقابل منتقل شود و نتوانیم نظر خود را بیان كنیم. اینها فقط گوشه ای از تفاوت های فرهنگی مردم دنیا در مورد آداب معاشرت و یك سلام و احوالپرسی ساده است. پس اگر قصد سفر دارید، داستان مفصل اختلاف های فرهنگی را از این مجمل بخوانید.

آلمان؛ بلند صحبت نكنید
صحبت كردن در حالی كه دست های فرد در جیبش است، از نظر خیلی ها پسندیده نیست اما آلمانی ها این كار را بشدت بد می دانند و آن را بی احترامی بزرگی به حساب می آورند.

آنها مردمی قانونمند هستند كه بیشتر از سایر مردم دنیا برای خودشان قانون و مقررات دارند. بنابراین وقتی قرار است با یكی از اهالی این كشور ملاقات كنید، باید حواستان خیلی جمع باشد. بلند صحبت كردن یا آدامس جویدن در جمع از نظر آنها كار خوبی نیست و انتظار هم ندارند كسی برای كار اداری به خانه آنها تلفن بزند؛ مگر در مواقع اضطراری.

چینی ها؛ سلام كردن فقط با یك حركت
در چین هم مانند بسیاری دیگر از نقاط دنیا، دست دادن شیوه معمول و مرسوم ملاقات هاست اما گاهی مردان چینی ترجیح می دهند حركات سر را هم به دست دادن شان اضافه كنند. خانم ها هم معمولافقط با هم دست می دهند. در این كشور پهناور گاهی حتی فرصت سلام كردن هم چنان محدود است كه آنها ناچار می شوند فقط به حركت دادن سر اكتفا كنند.

اما هنگامی كه با یك گروه چینی آشنا می شوید، ممكن است آنها با دست زدن به شما خوشامد بگویند كه انتظار می رود شما هم با آنها دست بزنید و جوابشان را بدهید. خوب است بدانید اگر با چینی ها ملاقات می كنید، همیشه باید آنها را با نام خانوادگی شان صدا بزنید و تا زمانی كه خودشان از شما نخواسته اند، به هیچ وجه اسم كوچك شان را به كار نبرید.
البته اگر روزی به چین سفر كردید و با كسی همصحبت شدید، یادتان باشد چینی ها اغلب خیلی رك و مستقیم حرف نمی زنند.

ایتالیا حركات بدن به جای كلام
ایتالیایی ها بیشتر از این كه منظورشان را با كلمات و جملات بیان كنند، از زبان بدن كمك می گیرند. آنها به نگاه چشم در چشم اهمیت زیادی می دهند و هنگام صحبت حتما باید به صورتشان نگاه كنید. زمانی كه فرد بزرگ تری وارد می شود، حتما باید از جای خود بلند شوید و به او احترام بگذارید.
همچنین هنگام ورود به ساختمان، مردها باید كلاه خود را در بیاورند ولی از نظر ایتالیایی ها در آوردن كفش كاری ناپسند است.

استرالیایی ها فقط صندلی جلوی تاكسی
استرالیایی ها آدم های خوش قولی هستند و برای همین اگر قرار ملاقاتی با آنها داشته باشید حتما باید حدود 15 دقیقه زودتر از ساعت تعیین شده در محل ملاقات حاضر شوید؛ در غیراین صورت، آنها رفتار شما را بی احترامی به حساب می آورند. در ضمن اگر آنها بخواهند سوار تاكسی شوند حتما در صندلی جلوی ماشین خواهند نشست؛ چون كسی كه به تنهایی روی صندلی عقب می نشیند از نظر آنها آدمی مغرور است و با این كار می خواهد ژست بگیرد.

سنگاپور؛ آدامس جویدن ممنوع!
در سنگاپور هیچ وقت نباید سر كسی را لمس كنید؛ حتی بچه ها. در این كشور قوانین خاصی هم وجود دارد كه بی توجهی به آنها می تواند مشكلات زیادی را برای فرد ایجاد كند، مثلاسیگار كشیدن در مكان های عمومی یا جویدن آدامس ممنوع است.

همچنین خوب است بدانید در این كشور هیچ شهروندی نباید در خیابان آب دهان بریزد؛ در غیر این صورت پلیس حتما با او برخورد خواهد كرد.

آداب و رسوم, فرهنگ سنتی ژاپنی ها

فرانسه؛ خمیازه نكشید
خمیازه كشیدن و خاراندن بدن و همچنین جویدن آدامس در محیط های عمومی در كشور فرانسه اصلاپذیرفته شده نیست و فرانسوی ها این كار را بسیار بی ادبانه می دانند. در این كشور برخلاف بسیاری دیگر از نقاط دنیا، اگر مهمان كسی شدید حتما باید صبر كنید تا میزبان غذایش را شروع كند .

یونان؛ فریادهای دوست داشتنی
مردان یونانی وقتی به هم می رسند، اگر آشنا و صمیمی نباشند فقط با یكدیگر دست می دهند و البته سعی می كنند هنگام دست دادن چشم در چشم طرف مقابل داشته باشند.

اما دوستان صمیمی و اعضای خانواده، شیوه دیگری دارند؛ آنها وقتی همدیگر را می بینند به آرامی به پشت هم ضربه می زنند و یكدیگر را در آغوش می گیرند و با این كار علاقه خود را به دیگری نشان می دهند. این قضیه در مورد خانم ها فرق می كند و آنها اغلب وقتی دوستی را می بینند، گونه همدیگر را می بوسند. زمانی كه خانم ها برای اولین بار با یكدیگر ملاقات می كنند نیز دست دادن تنها راه برقراری ارتباط است.

در ضمن باید بدانید یونانی ها معمولابا صدای بسیار بلند و با هیجان زیادی صحبت می كنند كه شاید برای مردم دیگر نقاط دنیا عجیب و غیرمعمول باشد. گاهی ممكن است به اشتباه تصور شود كه آنها در حال فریاد كشیدن هستند یا دعوایی میانشان رخ داده است، در حالی كه این شیوه معمول صحبت كردن مردم یونان با یكدیگر است. آنها هنگامی كه با هم صحبت می كنند ترجیح می دهند نزدیك به هم بایستند و حتی دور بودن از فرد گوینده را بی احترامی تلقی می كنند.

سوئیس مراقب دست ها باشید
سوئیسی ها هم قوانین جالبی دارند. آنها بیشتر از بقیه مردم دنیا به وقت شناسی اهمیت می دهند و اصلاخوششان نمی آید مهمانان شان دیر برسند. نكته جالب دیگر این است كه هنگام صرف غذا در ملاقات های رسمی باید دست ها را روی میز بگذارید و نه روی پاهایتان؛ البته در تمام این مدت هم باید مراقب باشید كه آرنج ها روی میز نباشد.
كوتاه و مرتب كردن ناخن ها در حضور فردی دیگر نیز از نظر آنها كاری بی ادبانه است.

تونس؛ دست دادن های گرم و طولانی
تونسی ها هنگامی كه یكدیگر را ملاقات می كنند، به گرمی با هم دست می دهند و البته مدت زمانی به نسبت طولانی، این كار را ادامه می دهند. آنها با انجام چنین كاری می خواهند محبت و صمیمیت بیشتری را بین خودشان و طرف مقابل ایجاد كنند. البته در صورتی كه فردی را اصلانشناسند یا برای اولین بار با او ملاقات كنند، یك دست دادن كوتاه یا تكان دادن سر هم كافی خواهد بود. خانم های تونسی هم وقتی به یكدیگر می رسند، همدیگر را یك بار می بوسند.

دست دادن های طولانی
در كشورهای عربی مردها معمولابا هم دست می دهند و یكدیگر را در آغوش می گیرند اما دست دادن عرب ها معمولا طولانی تر از اروپایی هاست ولی نه به محكمی دست دادن آنها. زن ها و مردها نیز به طور معمول در اجتماع تماسی با یكدیگر ندارند و با هم دست نمی دهند.

هندوستان؛ تعظیم قبل از دست دادن
هندی ها وقتی به یكدیگر می رسند، در حالی كه كف دست هایشان را به هم چسبانده اند كمی خم می شوند و سرشان را پایین می آورند. این كار معمولاقبل از دست دادن در ملاقات های رسمی انجام می شود. خانم های هندی معمولاچندان تمایلی ندارند كه با مردها دست بدهند و به همین دلیل فقط همان رسم دیرین را انجام می دهند.

زمانی كه هندی ها با بزرگ ترها ملاقات می كنند ابتدا باید با دست راست شان پای فرد بزرگ تر را لمس كنند و پس از آن، دستشان را به قفسه سینه خود بزنند و بعد می توانند كف دست ها را به هم بچسبانند و سلام كنند.

موضوع جالب توجه در هندوستان این است كه آنها چندان تمایلی به در آغوش گرفتن یكدیگر یا بوسیدن ندارند و از این كار خودداری می كنند.

موزامبیك؛ دست زدن قبل از سلام
مردم موزامبیك به سلام كردن خیلی اهمیت می دهند. در این كشور زمانی كه دیگران را می بینید و مدتی با آنها همراه هستید، حتما باید سلام و احوالپرسی كنید؛ حتی اگر آنها را نشناسید. در بعضی از مناطق این كشور مردم قبل از سلام كردن و دست دادن، سه مرتبه دماغ شان را با دست لمس می كنند و پس از آن دستشان را به طرف فرد مقابل دراز خواهند كرد.

نكته قابل توجه این است كه در موزامبیك اگر دو مرد در حالی كه دست های یكدیگر را در دست گرفته اند، در خیابان قدم بزنند و راه بروند اصلاجای تعجب ندارد و از نظر آنها كار عجیبی انجام نشده است. آنها با گرفتن دست یكدیگر فقط محبت و صمیمیت شان را نشان می دهند.

ژاپن؛ تعظیم به جای دست دادن
در سرزمین خورشید تابان، زمانی كه مردم با یكدیگر ملاقات می كنند یا هنگام خروج از منزل، تعظیم كردن را به دست دادن و در آغوش گرفتن ترجیح می دهند. هنگام تعظیم هم هرقدر بیشتر خم شوند و مدت بیشتری را در این وضع بمانند، احترام بیشتری به فرد مقابل گذاشته اند.
البته با این كه دست دادن در فرهنگ سنتی ژاپنی ها جایی ندارد ولی برای كسانی كه اهل سایر كشورها هستند یا در ملاقات های رسمی و كاری معمولاتعظیم كردن جای خود را به دست دادن می دهد.

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------