محموله جدید واکسن کرونا به کدام گروه تزریق می‌شود؟/ خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران راه‌اندازی می‌شود اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,واکسن کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مقرر شده است که محموله جدید واکسن کرونا برای پرسنل شاغل در بخش‌های عادی و اورژانس بیمارستان‌های کرونایی تخصیص داده شود که امیدواریم در هفته جدید اجرایی شود. 

 دکتر فرهاد ابول‌نژادیان با اشاره به تفاوت پیک جدید کرونا نسبت به موج گذشته، اظهار کرد: این موج از ۱۰ بهمن‌ماه آغاز شد و تا ۱۶ بهمن‌ماه با شیب ملایم افزایشی بود اما از ۱۶ بهمن‌ماه متوجه شدیم که سرعت رشد موارد بیماری نسبت به پیک‌های قبلی متفاوت و شتابان است بنابراین شک کردیم که نوع جهش یافته ویروس در خوزستان قالب شده باشد.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: بنابراین نمونه‌های مختلفی برای بررسی به انستیتو پاستور ارسال کردیم و چند روز پیش به ما اطلاع داده شد که نمونه جهش‌یافته انگلیسی، در خوزستان سوش قالب است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: سرعت انتشار نوع جدید ویروس کرونا، ۵۰ تا ۷۰ درصد بیش از سوشی است که در ووهان چین بوده و کشندگی آن نیز ۵۰ درصد بیشتر است.

 

وی افزود: دوره کمون این ویروس کوتاه‌تر است به همین دلیل روند افزایشی موج اخیر، شیب تندتری دارد.

 

ابول‌نژادیان با اشاره به وجود شهرهای با وضعیت قرمز تنها در استان خوزستان، گفت: وزیر بهداشت بسیار نگران وضعیت خوزستان است. روز جمعه نیز معاون درمان وزیر بهداشت و مدیرکل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به خوزستان آمدند و قول دادند که وزیر بهداشت مساعدت مالی به دانشگاه علوم پزشکی داشته باشد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به پایان مرحله نخست واکسیناسیون کرونا، بیان کرد: مقرر شده است که محموله جدید واکسن کرونا برای پرسنل شاغل در بخش‌های عادی و اورژانس بیمارستان‌های کرونایی تخصیص داده شود که امیدواریم در هفته جدید اجرایی شود.

 

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: در این موج نه تنها شیوع در مردم بیشتر شده، بلکه پرسنل بیشتری از بیمارستان‌ها و فوریت‌های پزشکی را مبتلا کرده است. طبق صحبتی که با وزارت بهداشت انجام شده، امیدواریم سهمیه واکسن بیشتری در اختیار پرسنل استان خوزستان قرار بگیرد.

 

به گزارش ایسنا، محموله نخست ارسالی واکسن کرونا به بیمارستان‌های سراسر کشور، به پرسنل شاغل در بخش مراقبت‌های ویژه تزریق شد.

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو:خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران راه‌اندازی می‌شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واردات حدود دو میلیون واکسن «اسپوتنیک وی» که به تدریج صورت می‌گیرد، خط تولید این واکسن نیز بزودی در بخش خصوصی در کشور ایجاد می‌شود و امیدواریم تا قبل از شروع سال ۱۴۰۰ انجام شود.

 

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,واکسن کرونا

کیانوش جهانپور روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره اثربخشی و ایمنی زایی واکسن «اسپوتنیک وی» افزود: واکسن «اسپوتنیک وی» یکی از بهترین واکسن های کرونا در دنیاست و میزان اثربخشی و ایمنی زایی آن برای افراد بالای ۶۵ سال حدود ۹۲ درصد برآورد شده و درصد ایمنی زایی آن در افراد بالای ۷۰ سال نیز بالاست و  کمتر واکسنی این شرایط را دارد.

 

وی ادامه داد: دو دوز واکسن اسپوتنیک وی با فاصله ۲۱ روز تزریق می شود و با توجه به نوع آدونوویروس آن، آنتی بادی ایجاد شده بعد از دوز اول تزریق این واکسن و دوز یادآور به گونه ای است که سیستم بدن نمی تواند آن را حذف کند و اتفاقی که در مورد واکسن های مشابه محتمل است در مورد این واکسن رخ نمی دهد.

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: خرید مستقیم واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه دو میلیون دوز است و توافق های لازم برای ایجاد خط تولید این واکسن در ایران انجام شده است. امیدواریم با تولید مشترک این واکسن در ایران دهها میلیون دوز از این واکسن را در کشور تولید و در سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه کنیم.

 

وی ادامه داد: ظرف هفته های آینده استقرار خط تولید این واکسن در کشور در یکی از شرکتهای خصوصی کامل می شود و شاید حتی قبل از آغاز سال ۱۴۰۰ بتوانیم واکسن «اسپوتنیک وی» را در کشور تولید کنیم. زیرساخت و خط تولید آن موجود است فقط باید ارزیابی نهایی بشود و خط تولید آن در بخش خصوصی فعال شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی