ادامه روند افزایشی ابتلا به کرونا در خوزستان / گردش ویروس جهش یافته انگلیسی در مشهد و هرمزگان اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,کرونا
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه همچنان روند بیماری در خوزستان افزایشی است، گفت: اعمال محدودیت‌ها در هفته پیش رو، به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا وابسته است. 

 دکتر سید محمد علوی با اشاره به روند شیوع کووید – ۱۹ در خوزستان، اظهار کرد: در روزهای اخیر، موارد بیماری در استان خوزستان نسبت به روزهای گذشته سیر افزایشی دارد اما با تهمیدات اندیشیده‌شده و بسیج اطلاع‌رسانی در هفته‌ای که گذشت، مقداری از روند شتابان بیماری کاسته شده است اما هنوز روند بیماری، افزایشی است.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: متاسفانه به علت ورود ویروس کرونای انگلیسی، این بیماری شدت بیشتری پیدا کرده است. این ویروس گروه‌های مختلفی را نیز درگیر می‌کند؛ در شیوع ویروس قبلی، کودکان زیاد درگیر نمی‌شدند اما با بروز ویروس انگلیسی، کودکان و افراد با سنین پایین‌تر نیز مبتلا شده‌اند و برخلاف ویروس قبلی، اکنون همه افراد گرفتار می‌شوند.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همه باید توجه کنند که در شرایط فعلی؛ تنها راه پیشگیری از ابتلا، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است. شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، رعایت فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک، از اصول غیرقابل تغییر در مقابله با کرونا هستند که باید در هر حالتی رعایت شوند.

 

وی افزود: تا زمانی که روش موثری برای پیشگیری پیدا شود یا واکسن در اختیار همگان قرار بگیرد و مطمئن شویم که این بیماری دست از سر ما برمی‌دارد، باید دستورالعمل‌های بهداشتی با جدیت رعایت شوند.

 

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به چگونگی اعمال محدودیت‌ها، گفت: اعمال محدودیت‌ها در هفته پیش رو، به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا وابسته است اما بر اساس تصمیماتی که در ستاد استانی مقابله با کرونا اتخاذ شد، محدودیت‌ها در خوزستان شدیدتر شد و در ترددها و فعالیت برخی حرفه‌ها و فعالیت ادارات، محدودیت اعمال شده است. تمهیداتی در هفته‌ای که گذشت، اندیشیده شد که منجر به ایجاد مقداری امیدواری شده است.

 

رئیس مجمع نمایندگان استان:به تصویب تعطیلی خوزستان امیدی نداریم

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با بیان اینکه بحث لزوم تعطیلی و قرنطینه خوزستان یک موضوع سیاسی نیست، گفت: نسبت به تصویب تعطیلی و قرنطینه خوزستان در ستاد ملی مقابله با کرونا، چندان امیدی نداریم‌.

 

سید کریم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت تصمیم‌گیری برای قرنطینه و تعطیلی دو هفته‌ای خوزستان، اظهار کرد: نسبت به تصویب تعطیلی و قرنطینه خوزستان در ستاد ملی مقابله با کرونا، چندان امیدی نداریم‌.

 

وی افزود: دولت اگر بخواهد برای تعطیلی و قرنطینه خوزستان تصمیم‌گیری کند، باید نظر کارشناسان و مدیران استانی را بگیرد و بر اساس آن قضاوت کند.

 

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان تصریح کرد: وقتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، روسای بیمارستان‌های خوزستان و مسئولان بهداشتی، وضعیت خوزستان را توضیح می‌دهند و خواهان قرنطینه و تعطیلی استان می‌شوند، یعنی دیگر این یک مساله سیاسی نیست.

 

حسینی گفت: بحث لزوم تعطیلی و قرنطینه خوزستان یک موضوع سیاسی نیست؛ دولت اگر به دنبال منطق و عقلانیت و نگاه کارشناسی است باید نظر کارشناسان بهداشتی و درمانی را بپذیرد و بر اساس آن عمل کند. به همین دلیل، نمایندگان استان خوزستان زیاد بر این موضوع تاکید نمی‌کنند تا نگویند که مساله سیاسی است.

 

وی افزود: برای تصمیم‌گیری در خصوص وضعیت خوزستان، دولت نظر مسئولان بهداشت و کارشناسان را جویا شود و هرچه که نظر این مسئولان باشد، ما نیز موافق هستیم و مطیع آن کار کارشناسی خواهیم بود.

 

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت خوزستان در شیوع کرونا خوب نیست و با تعطیل نشدن استان، ممکن است وضعیت دشوارتر شود.

 

گردش ویروس جهش یافته انگلیسی در مشهد/ شهر در وضعیت زرد قرار دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: موارد شناسایی شده کرونا انگلیسی نشان دهنده بومی بودن گردش این ویروس در مشهد است.

 

مهدی قلیان اول در گفتگو با مهر، با تکذیب خبر منتشر شده به نقل از وی در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر اینکه «ورود مسافر به مشهد در ایام نوروز ممنوع است»، اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد کرونا در صورتی که وضعیت استان یا شهرهای مسافرپذیر از جمله مشهد زرد باشد ورود خودروهای شخصی با پلاک غیر بومی ممنوع است اما متأسفانه به اشتباه از قول اینجانب خبر ممنوعیت ورود مسافر به مشهد در ایام نوروز، نقل شده است.

 

وی افزود: در صورتی که وضعیت مشهد در ایام نوروز آبی باشد ممکن است تصمیم جدیدی از طرف مسئولان اخذ شود و از الان نمی‌توان گفت ورود مسافر به مشهد ممنوع است و من نیز هرگز چنین حرفی نزده‌ام.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: در حال حاضر وضعیت مشهد زرد است و در صورتی که اوضاع بر همین منوال باقی بماند در ایام نوروز ورود خودروهای پلاک شخصی غیر بومی به مشهد ممنوع خواهد بود.

 

وی در ادامه با اشاره به شناسایی ۶ مورد کرونای جهش یافته انگلیسی در مشهد اظهار کرد: چهار نفر از این افراد هیچ گونه تماسی با افراد یا مسافران خارجی نداشته‌اند، بنابراین همین مسئله نشان می‌دهد گردش ویروس انگلیسی در بین مردم به صورت بومی وجود دارد.

 

قلیان اول گفت: در موارد شناسایی شده ویروس جهش یافته انگلیسی افراد مبتلا از ۳۰ سال تا ۷۰ ساله هستند و حال عمومی همه این افراد خوب است.

 

وی افزود: چند مورد از افراد مبتلا قابلیت قرنطینه خانگی را داشتند بنابراین در منزل قرنطیه شده‌اند، ۲ مورد از افراد مبتلا در نقاهتگاه هستند و یک مورد نیز در بیمارستان بستری شده است.

 

شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته در هرمزگان به ۱۲ نفر رسید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در مدت ۲۴ ساعت گذشته دو مورد ابتلای جدید به کرونای جهش یافته در استان تایید شد و شمار مبتلایان به این ویروس در هرمزگان به ۱۲ نفر رسید.

 

دکتر فاطمه نوروزیان روز شنبه در جمع رسانه ها اظهار داشت: مبتلایان جدید از شهرستان های بندرعباس و بستک هستند که در یک مورد همکار فرد مبتلا پیشتر به کرونای جهش یافته مبتلا شده بود و فرد دیگر نیز به تازگی از مسافرت خارج از کشور بازگشته است.

 

وی با بیان اینکه در شبانه روز گذشته یک نفر دیگر در هرمزگان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد، افزود: هم اکنون آمار فوتی های قطعی کرونا در هرمزگان به یک هزار و ۲۲ نفر رسیده است.

 

به گفته دکتر نوروزیان از ابتدای همه گیری کرونا تاکنون ۲۸۳ نفر در هرمزگان با علائم مشکوک به کرونا، اما سی تی اسکن و جواب آزمایش منفی PCR  فوت کرده اند.

 

این مقام مسوول تصریح کرد: در حال حاضر نیز ۸۴ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند که حال چهار نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده است.

 

وی با تاکید بر رعایت هر چه بیشتر پروتکلهای بهداشتی، گفت: متاسفانه در طول هفته گذشته شاهد افزایش شمار مبتلایان در استان بودیم که بیشتر مبتلایان نیز در رده های سنی ۲۵ تا ۵۰ سال بودند.

 

دکتر نوروزیان خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تاکنون از بیش از ۱۶۲ هزار نفر در هرمزگان نمونه گیری شده و هم اکنون یک هزار و ۳۴۸ بیمار در قرنطینه خانگی به سر می برند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی