X

اخبار پزشکی


کرونا در ایران،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

۳۳۸ فوتی جدید کرونا در کشور/ ۲۴۴۱ تن دیگر بستری شدند

بنابر اعلام وزارت بهداشت، با شناسایی ۱۸هزار و ۴۰۹ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع بیماران شناسایی شده…

دوقلوهای ۹ساله اولین دوزهای واکسن کرونا را دریافت کردند/ این نوع از کرونا تاثیر واکسن را کم می‌کند!واکسن کرونای فایزر,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
دخترهای دوقلوی ۹ ساله وقتی دوزهای واکسن کرونای فایزر را دریافت کردند، خودشان را عقب نکشیدند و یک نوار زرق‌وبرق‌دار روی محل تزریق چسباندند. 

 ماریسول جراردوی ۹ ساله، در حالی که از روی اتاق معاینه در دانشگاه دوک در شهر دورهام ایالت کارولینای شمالی آمریکا بلند می‌شد تا جا برای خواهرش آلخاندرو باز شود، گفت: «این زرق‌وبرقی‌ها همه چیز رو خوب می‌کنن.»

 

پژوهشگران در آمریکا و کشورهای دیگر شروع به آزمایش کودکان کم‌سن‌تر و کم‌سن‌تر می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند واکسن‌های کووید-۱۹ بی‌خطر هستند و در هر سنی موثرند. نخستین دوزهای واکسن‌های کرونا برای بزرگسالانی تجویز می‌شود که در معرض بیشترین خطر دچار شدن به کروناویروس هستند، اما برای پایان دادن به پاندمی کودکان هم باید واکسینه شوند.

 

ماریسول این هفته پس از شرکت در بررسی جدید فایزر در کودکان زیر ۱۲ سال به همراه خواهرش به آسوشیتدپرس گفت: «بچه‌ها هم باید واکسن بزنند. این طوری وضعیت ممکنه یک کم عادی‌تر بشه.» او در انتظار روزی است که بتواند دوباره شب در خانه دوستانش بماند.

 

تا به حال، آزمایش واکسن در نوجوانان آخرین حد پیشرفت بوده است: انتظار می‌رود شرکت‌های فایزر و مدرنا نتایج آزمایش واکسن‌های دو دوزی‌شان را در نوجوانان ۱۲ ساله و بالاتر به زودی منتشر کنند. واکسن فایزر در حال حاضر در آمریکا برای افراد ۱۶ ساله و بالاتر و واکسن مدرنا برای افراد ۱۸ ساله و بالاتر مجوز گرفته است.

 

اما کودکان کم‌سن‌تر ممکن است به دوزهای متفاوتی از نوجوانان و بزرگسالان نیاز داشته باشند. مدرنا اخیرا بررسی را شبیه به بررسی جدید فایزر در کودکان آغاز کرده است و هر دو شرکت در حالیکه در نهایت به سوی واکسیناسیون نوزادان از شش ماه به بالا می‌روند، به دنبال یافتن دوز یا مقدار مناسب واکسن برای هر گروه سنی هستند.

 

ماه پیش، شرکت آسترازنکا در بریتانیا بررسی واکسنش در میان کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۷ ساله را شروع کرد. شرکت آمریکایی جانسون اند جانسون نیز در حال برنامه‌ریزی برای بررسی واکسن تک‌دوزی کرونایش در کودکان است. شرکت سینوواک در چین نیز اخیرا اعلام کرد داده‌های مقدماتی درباره بی‌خطر بودن واکسن کرونای تولیدی‌اش در کودکان تا ۳ سال را تسلیم مقامات ناظر بهداشتی در این کشور کرده است.

 

دکتر امانوئل «چیپ» والتر، متخصص اطفال و واکسیناسیون در دانشگاه دوک که به انجام بررسی فایزر کمک می‌کند، یادآور شد که به دست آوردن برای همه انواع واکسن‌های کرونایی که عرضه شده‌اند، ضروری است، زیرا کشورها برای به دست آوردن ایمنی جمعی باید کودکان را واکسینه کنند.

 

اغلب واکسن‌های کرونا مورد استفاده در جهان در ابتدا در ده‌ها هزار نفر از بزرگسالان بررسی شده‌اند. بررسی‌ها در کودکان لازم نیست تا این حد پرشمار باشد. پژوهشگران قبلا اطلاعات مربوط به بی‌خطر بودن واکسن را از بررسی‌ها در بزرگسالان و نیز از واکسیناسیون متعاقب میلیون‌ها نفر بزرگسال در اختیار دارند.

 

و از آنجایی که کودکان درصد پایینی از موارد عفونت کرونا را شامل می‌شوند- در آمریکا تا حدود ۱۳ درصد موارد ثاب‌شده عفونت به کودکان بوده‌اند-  تمرکز اصلی بررسی‌ها در کودکان شمردن شمار موارد بیماری نیست. در عوض، پژوهشگران در حال سنجش این موضوع هستند که آیا واکسن‌ها دستگاه‌ ایمنی بدن کودکان را به همان اندازه دستگاه ایمنی بدن بزرگسالان تحریک می‌کنند یا نه- اگر اینگونه باشد واکسن‌ها حفاظت مشابهی مانند بزرگسالان در کودکان ایجاد خواهند کرد.

 

ثابت کردن این موضوع مهم است، چرا که با وجود اینکه کودکان با احتمال کمتری نسبت به بزرگسالان ممکن است دچار بیماری وخیم کووید-۱۹ شوند، فقط در آمریکا بر اساس آمار انجمن متخصصان کودکان آمریکا تا به حال دست کم ۲۶۸ کودک به علت کووید-۱۹ مرده‌اند و بیش از ۱۳۵۰۰ بزرگسال بستری شده‌اند. این میزان بسیار بیشتر از شمار مرگ‌ومیرهایی است که آنفلوآنزا در یک سال میانگین در کودکان ایجاد می‌کند. به علاوه، شمار اندکی از کودکان هم دچار یک عارضه التهابی وخیم شده‌اند که به کروناویروس مربوط است.

 

از همه این خطرات بهداشتی گذشته، هنوز پرسش‌هایی درباره اینکه کودکان با چه سهولتی ویروس را به دیگران منتشر می‌کنند، وجود دارد و این موضوع تلاش‌ها برای بازگشایی مدارس را پیچیده کرده است.

 

دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا در اوائل ماه به کنگره این کشور گفت که انتظار دارد دانش‌آموزان دبیرستانی در پاییز امسال واکسینه شوند. اما به گفته او، دانش‌آموزان ابتدایی ممکن است تا اوائل سال ۲۰۲۲ واجد شرایط واکسیناسیون نشوند.

 

دکتر سوزانا نگی، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه دوک و مادر دوقلوهای ۹ ساله ماریسول و آلخاندرو می‌گوید هنگامی که او و همسرش این فرصت را برایشان توضیح دادند، آن دو تصمیم گرفتند داوطلب شرکت در آزمایش واکسن شوند.دکتر نگی و شوهرش دکتر چارلز جراردو، متخصص اورژانس از مدت‌ها پیش از این پاندمی درباره برنامه‌های پژوهشی خودشان با دخترها بحث کرده بودند.

 

در مرحله اول بررسی فایزر، شمار اندکی از کودکان دوزهای متفاوت واکسن را دریافت می‌کنند تا دانشمندان بهترین دوز برای آزمایش در مرحله بعدی در  چند هزار کودک را بیابند.

 

نگی با توصیف روند تصمیم‌گیری که والدین هنگام وارد کردن کودکانشان به این بررسی با آن مواجه هستند،‌ گفت: «ما واقعا به این روند پژوهشی اعتماد داریم و درک می‌کنیم که ممکن است دخترها دوزی از واکسن را دریافت کنند که اصلا موثر نباشد، اما اثرات جانبی را ایجاد کند.»

 

اما به گفته نگی، دخترهای ۹ ساله‌اش تا حدی از اثرات مصیبت‌بار پاندمی آگاه هستند و «شرکت کردن در کاری فقط به خود آدم مربوط نیست، بلکه درباره یادگیری است، برایشان خوشایند است.» 

 

«آنها درباره آدم‌های دیگر هم نگران هستند و به نظر من این موضوع را کاملا درک می‌کنند.»

 

از نظر ماریسول، تنها بخش کار که «یک کمی ترسناک و عصبی‌کننده» بود، دادن نمونه خون در ابتدای آن بود.

 

او گفت که خود واکسیناسیون «بسیار ساده بود- فقط هنگام زدن واکسن بی‌حرکت بمانید، کار به راحتی انجام می‌شود.»

 

خبر بد: این نوع از کرونا تاثیر واکسن را کم می‌کند! 

نتایج جدید محققان حالی از آن است یک نوع از ویروس کرونا باعث کم شدن تاثیر واکسن می‌شود. 

واکسن کرونای فایزر,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

به گزارش دیلی میل، محققان می‌گویند کرونای نوع افریقای جنوبی تا ۳۰ درصد تاثیر واکسن ضدکرونا را کاهش می‌دهد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------