خیز جدید کرونا در جنوب کشور قابل پیش بینی بود/ ترددهای غیرقانونی کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
رئیس کمیته اپیدمیولوژی کووید ۱۹، با عنوان این مطلب که هنوز معلوم نیست وارد پیک پنجم کرونا شده باشیم، گفت: پیش آمد خیز جدید کرونا در استان های جنوبی کشور قابل پیش بینی بود. 

به گزارش مهر، حمید سوری در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، افزود وقتی از پایان پیک صحبت می‌کنیم باید حداقل دو دوره بیماری یا دو هفته از بیماری و وضعیت فراوانی آن گذشته باشد و دیگر هم روند صعودی که هفته‌ها به طول بیانجامد نداشته باشیم. هنوز معلوم نیست که وارد پیک پنجم شده باشیم، زیرا بسیاری از استان‌های جنوبی هنوز پیک چهارم را هم تجربه نکرده اند.

 

وی با اشاره به اینکه سرعت واکسن کرونا در دنیا ناکافی بوده ادامه داد: تولید واکسن کرونا تاکنون پاسخگوی تقاضای واکسن در دنیا نبوده است.

 

سوری افزود: قریب به دو هفته قبل بود که رئیس جمهور جدید آمریکا اجازه صادرات واکسن کرونا به ایران را صادر کرد، یعنی تا دو هفته قبل حتی شرکت‌های دیگری که غیر آمریکایی بودند هم اجازه صادرات واکسن به ایران را نمی‌دادند. اما تا جایی که من سراغ دارم سرعت واکسیناسیون رو به افزایش است و تا مرداد گروه‌های پرخطر و مسن واکسینه خواهد شد. حتی در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان که سیل اپیدمی کرونا در آن‌ها رو به افزایش است میانگین سن تزریق واکسن را پایین آورده و از ۵۰ سال به بالا را واکسینه می‌کنند. البته این پیشنهادی بود که پس از بازدید هفته گذشته ما از استان سیستان و بلوچستان داشتیم به عمل آمد.

 

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: پیش آمد خیز جدید ویروس کرونا در استان‌های جنوبی قابل پیش بینی بود چراکه در دو یا سه ماه اخیر بیش از ۸ سفر به استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان داشتیم و دریافتیم که چند کار اساسی باید در این استان‌ها صورت بگیرد که بخشی از آنها به وزارت بهداشت مربوط است و بخش عمده دیگر آن به سایر سازمان‌ها مربوط می‌شود، برای مثال می‌توان به مسدود سازی مسیرهای انتقال بیماری اشاره کرد مثلاً اینکه انجام تست‌های کرونا به بیماران به وزارت بهداشت مربوط می‌شود.

 

وی تاکید کرد: آنچه به نیروی انتظامی مربوط می‌شود مرزبانی دقیق و بازرسی ترددها است زیرا در مرز میرجاوه رفت و آمدهای غیر قانونی بسیاری از مرزها صورت می‌گیرد و ما شاهد ورود غیر قانونی پاکستانی‌های بسیاری هستیم که اکثراً به کرونا مبتلا هستند. در این خصوص نیروی انتظامی مستقر دارد مرز میرجاوه هم عنوان کرده که فقط ۱۰ درصد از ترددهای غیرقانونی را می‌تواند کنترل کند.

 

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: در حال حاضر شرایط تغییر کرده و باید از اتفاقات گذشته که کرونا بر سر ما آورده درس بگیریم و سیاست‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنیم که عملکردمان پیش رونده باشد با تحریک مردم نمی‌توان به شرایط فعلی و وضعیت موجود کمک کرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------