اخبار پزشکی


کووید ۱۹ ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

شناسایی ۴۲۵۳ بیمار جدید کرونایی/ فوتی‌های روزانه ۳ رقمی شد

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۴۲۵۳ نفر بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند. به گزارش مهر، مرکز روابط…

قرص ضد کرونا که بر سویه‌های جدید هم موثر استقرص ضد کرونا ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
شرکت داروسازی مرک می‌گوید بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند داروی خوراکی ضدویروسی‌اش به نام مولنوپیراویر احتمالا در برابر سویه‌های جهش‌یافته جدید کروناویروس از جمله سویه‌ی بسیار واگیر غالب دلتا هم موثر است. 

 به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز جی گروبلر، رئیس بخش بیماری‌های عفونی و واکسن‌ها در مرک گفت داروی مولنوپیراویر پروتئین شاخکی یا گل‌میخی سطح ویروس را هدف قرار نمی‌دهد، بنابراین باید اثربخشی آن با وجود جهش‌های ویروس ثابت بماند- این پروتئین هدف همه واکسن‌های فعلی کووید-۱۹ است و همین پروتئین است که تفاوت میان سویه‌های ویروس را تعیین می‌کند.

 

در عوض مولنوپیراویر آنزیمی به نام «پلیمراز ویروسی» را هدف قرار می‌دهد که ویروس برای کپی کردن از خودش به آن نیاز دارد. این دارو طوری طراحی شده است که باعث ایجاد خطاهایی در رمز ژنتیکی ویروس می‌شود.

 

به گفته شرکت مرک، داده‌ها نشان می‌دهند که این دارو هنگامی بیشترین تاثیر را دارد که در ابتدای دوره عفونت تجویز شود.

 

این شرکت داروسازی آمریکایی داروی ضد ویروسی‌اش را روی نمونه‌های گرفته از ترشحات بینی افراد شرکت‌کننده در کارآزمایی‌های اولیه این دارو آزمایش کرده است. سویه‌ی دلتای کروناویروس در زمان این کارآزمایی‌ها چندان گسترش پیدا نکرده بود.، اما مولنوپیراویر روی نمونه‌های ازمایشگاهی این سویه ویروس پیش از آخرین موج پاندمی ناشی از آن آزمایش شده است.

 

شرکت مرک قبلا در اوایل امسال یک کارآزمایی کوچک مرحله میانی انجام داده بود که نشان داد پس از پنج روز درمان مولنوپیراویر هیچکدام از بیمارانی که دوزهای گوناگون دارو را دریافت کرده‌ بودند، از لحاظ آزمایش ویروس عفونت‌زا مثبت نبودند، اما ۲۴ درصد از بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند، میزان‌های قابل‌کشف ویروس را داشتند.

 

شرکت مرک در حال حاضر در حال انجام دادن دو کارآزمایی بالینی مرحله سوم این داروی ضدویروسی است که با همکاری شرکت ریجبک بیوتراپیوتیکز آن را می‌سازد- یک کارآزمایی استفاده از آن برای درمان کووید-۱۹ و یک کارآزمایی دیگر استفاده از آن را پبشگیری از کووید-۱۹.

 

گروبلر گفت مرک انتظار دارد که بررسی درمانی مرحله سوم در اوائل ماه نوامبر (آبان) پایان یابد.

 

این کارآزمایی در بیماران کرونای بستری‌نشده انجام شده است که بیش از پنج روز از بروز علائمشان نگذشته است و در معرض خطر بیماری شدید قرار دارند.

 

این آخرین آنالیز از این دارو بوسیله شرکت مرک در اجلاس سالانه سازمان‌های بیماری عفونی از جمله انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا ارائه شد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------