احتمال قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا چه تبعاتی دارد؟اخبار,اخبار سیاسی,سپاه

یکی از رسانه‌های آمریکایی از احتمال قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی آمریکا خبر داده است. در صورت به وقوع پیوستن این امر، این اولین بار خواهد بود که آمریکا یک نهاد نظامی رسمی در یک کشور را در این فهرست قرار می‌دهد.

ظاهرا دولت ترامپ قصد دارد به زودی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در اقدامی بی سابقه در راستای کمپین حداکثر فشار علیه ایران در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار دهد. در نخستین واکنش حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس گفته بود اگر آمریکا چنین اقدامی کند، ایران نیز نظامیان آمریکا را در کنار داعش قرار می‌دهد. این حرف پیش از این توسط سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه نیز مطرح شده بود.

 

مجله وال استریت ژورنال نیز به موضوع قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی اشاره کرده و در گزارشی نوشته این اولین بار خواهد بود که آمریکا یک شاخه از نیرو‌های نظامی یک دولت خارجی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

 

بر اساس گزارش این مجله آمریکایی، وزارت خارجه این کشور این گزارش را تایید نکرده است. کارشناسان بر این باورند که هنوز مشخص نیست که قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی چه تغییراتی قرار است در وضعیت موجود ایجاد کند چرا که در حال حاضر نیز ایران تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکاست و خود کشور ایران از نظر دولت آمریکا یک کشور حامی تروریست است.

 

ریچارد نفیو یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما و طراح رژیم تحریم‌ها علیه ایران گفته به سختی میتوان تحریم‌هایی سخت‌تر از تحریم‌های موجود را تصور کرد.

 

نشریه گاردین نیز در گزارشی این موضوع را تحلیل کرده و نوشته در صورت اجرایی شدن چنین اقدامی، احتمال تشدید وحشت بین کمپانی‌های خارجی که قصد سرمایه‌گذاری در ایران دارند وجود خواهد داشت.

 

وال استریت ژورنال نیز در گزارش خود گفته مقامات پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) از تبعات این تصمیم و تحریک نیرو‌های ایرانی علیه نیرو‌های آمریکایی در منطقه نگرانند.

 

رویترز در گزارشی با اشاره به این تصمیم دولت ترامپ از قول سه مقام آمریکایی نوشت: این اولین باری است که واشنگتن واحد نظامی یک دولت دیگر را در زمره گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

 

سی ان بی سی نیز نوشت: منتقدان معتقدند این تصمیم زمینه را برای اقدام متقابل دیگر کشور‌ها و دولت‌های غیر دوست علیه نیرو‌های آمریکایی فراهم کند.

 

در سال ۲۰۰۷ وزارت خزانه‌داری آمریکا، سپاه قدس که واحد برون مرزی سپاه پاسداران است را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. ایران در همان زمان تهدید کرد که پاسخ این تصمیم آمریکا را خواهد داد.

 

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران در سال ۹۶ هشدار داد اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، «باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را به شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند.»

 

سرلشکر جعفری در جلسه شورای راهبردی سپاه گفته که اگر دولت آمریکا سپاه پاسداران ایران را یک سازمان «تروریستی» بخواند، سپاه پاسداران هم «ارتش آمریکا را در سراسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت.»

 

فهرست نهاد‌های تروریستی خارجی موسوم به FTO مهم‌ترین فهرست گروه‌هایی است که آمریکا تروریستی می‌خواند و مسئول تهیه آن وزارت خارجه آمریکا است. معنای دیگر قرارگرفتن در این فهرست، رویارویی نظامی و دفاعی با نیرو‌های آمریکایی است.

 

سازمان مجاهدین خلق پیشتر در این فهرست قرار داشت، اما حالا نام این گروه حذف شده است. داعش، جندالله، حماس و القاعده همچنان در این فهرست هستند. هنوز مشخص نیست چه تبعاتی در صورت قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی در انتظار این نهاد نظامی است.

 

احتمال محدود شدن دست کشور‌هایی نظیر عراق و عمان که رابطه اقتصادی و فرهنگی عمیقی با ایران دارند و در عین حال با آمریکا روابط گسترده‌ای دارند نیز وجود دارد.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------