آخرین اخبار سیاسی


قاضی زاده هاشمی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

واکنش قاضی زاده هاشمی به سوال دانشجویان درباره وعده حل مشکل سه روزه بورس در انتخابات: من که رئیس جمهور نیستم، فقط معاونم!

امبر حسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه شاهد در پاسخ به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای…

نماینده مخالف واردات واکسن: هنوز دلیل قانع کننده از مسئولان وزارت بهداشت در خصوص افزایش قربانیان کرونایی دریافت نکردیمزهراشیخی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
زهراشیخی نماینده مجلس در رشته توئیتی نوشته بود «آوریل ۲۰۲۰ رویدادی توسط مکرون، بیل گیتس و دبیرکل WHO (سازمان جهانی بهداشت) برای ایجاد شتاب در درمان کووید ۱۹ برگزار شد. نتیجه این رویداد ایجاد سازوکار بین‌المللی واکسن به نام «کواکس» زیر نظر WHo و بنیاد بیل گیتس شد.» او این نقل قول از بیل گیتس را آورده که «با واکسن می‌خواهم تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را کاهش دهم.»وی همچنی در اظهاراتی به طور ضمنی آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران را موکول به رسیدن واکسن ساخت ایران به تولید انبوه کرد و گفت: «امیدواریم شرایط تولید واکسن داخلی که فرمولاسیون مشخص و قابل اعتمادتری دارد هر چه زودتر فراهم شود و از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم.»

زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در گفت و گو با تهران پرس با اشاره به اینکه مسئولان اجرایی کشور باید نسبت به وعده هایی که در خصوص واردات و تولید واکسن می دهند، عمل کنند، گفت: متاسفانه شاهد برخی وعده های پوشالی از سوی مسئولان وزارت بهداشت و اجرایی کشور در خصوص تولیدات واکسن داخلی و همچنین واردات واکسن و حتی دارو بوده ایم و مردم در این شرایط با این وعده ها امیدوار شده بودند اما در عمل دیدیم که هیچ کدام از این وعده ها محقق نشد و مردم نسبت به حرف های مسئولان هیچ اعتمادی ندارند.

 

مسئولان به جای حرف زدن، به وعده هایشان عمل کنند

وی ادامه داد: برخی از مسئولان اجرایی در جلسات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص تعداد تولید واکسن و همچنین واردات واکسن صحبت به میان می آورند اما من شخصا تا این اتفاق رخ ندهد، تحقق بخشی این وعده ها را باور ندارم و به همین دلیل از مسئولان خواسته ایم که فقط عملکردشان را برای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی شرح دهند.

 

شیخی تاکید کرد: گزارش های مردمی در خصوص وضعیت بیمارستان ها، مشکلات بیماران کرونایی و همچنین مشکلات تامین دارو از سراسر کشور به دستمان می رسد و آنها را بررسی می کنیم و از سوی دیگر گزارش هایی هم از سوی وزارت بهداشت و سازمان دارو به دستمان رسیده که تا حدودی با واقعیت و آن گزارش هایی که مردم به ما داده اند، تفاوت هایی دارد.

 

هنوز دلیل قانع کننده از مسئولان وزارت بهداشت در خصوص افزایش قربانیان کرونایی دریافت نکردیم

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: سوال اصلی که ما از مسئولان بهداشت و درمان کشورمان داریم این است که علت واقعی مرگ و قربانی شدن بیماران کرونایی چیست که روز به روز در حال افزایش است؟ هنوز پاسخ قانع کننده ای دریافت نکرده ایم اما عدم تحقق بخشی وعده های مسئولان اجرایی کشور در امر مقابله با بیماری کرونا باعث شده که امروز به این مرحله برسیم.

 

وی در پایان با بیان اینکه کرونا باید یکی از اولویت های دولت سیزدهم باشد، خاطر نشان کرد: جلسات مختلفی با وزرای پیشنهادی بهداشت و امور خارجه داشته ایم و از اقایان عین اللهی و عبداللهیان درخواست داشته ایم که نسبت به امر بیماری کرونا توجه ویژه ای داشته باشند و بتوانند این بیماری را در کشور ریشه کن کنند و در این خصوص برنامه هایی ارائه نمودند که می توان به تشکیل قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت امور خارجه اشاره کرد و انشالله در دولت جدید شاهد عملکرد موفقی نسبت به گذشته در امر کنترل بیماری کرونا و تضمین سلامت جامعه باشیم.

 

شعار تولید واکسن داخلی دادیم اما هرروز تلفاتمان بیشتر شد/ کارهای نمایشی مانند اینکه به امریکا هم واکسن صادر می کنیم چه سودی داشت؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا روز به روز در حال افزایش است و متأسفانه باید گفت که فوتی‌های این موج اخیر با موارد قبلی نیز فرق می‌کنند. نه تنها تعداد آن افزایش یافته، بلکه افراد جوان‌تر را بیشتر دچار فوت کرده است.

 
برای نمونه در تهران و در موج اخیر، بیش از 16 درصد فوتی‌ها زیر 50 سال داشته‌اند در حالی که در موج‌های قبلی تقریباً 11 درصد بود. این نشان می‌دهد که واکسیناسیون افراد سالمند موثر بوده و آنان را از خطر مرگ نجات داده و اگر تا کنون همین اندازه واکسیناسیون محدود هم انجام نشده بود، چه بسا اکنون با ارقام بسیار بالاتری از مرگ شهروندان مواجه بودیم.

 

پس می‌توان گفت که راه‌حل اصلی در مواجهه با کرونا تأمین واکسن بود. چرا این کار صورت نگرفت؟ شاید به اثر تحریم بتوان اشاره کرد. ولی به نظر می‌رسد که علت اصلی خوش‌بینی بیش از حد به تولید داخل بود.

 

این سیاست دو ایراد اساسی داشت. اول اینکه در موضوعی که پای جان و سلامت مردم در میان است، نباید ریسک می‌کردیم. حتی اگر نود و پنج درصد هم به تولید واکسن داخلی در موعد مقرر اعتماد بود، باید فرض را بر عدم تولید می‌گذاشتیم و با حداکثر توان اقدام به واردات می‌کردیم. تولید داخل هم اگر می‌آمد، جای دوری نمی‌رفت و هیچ زیانی متوجه تولیدکننده آن نمی‌شد. اکنون آنچه که مردم را عذاب می‌دهد، فقط فوت عزیزانشان نیست. همه می‌میریم، آنچه که بدتر است احساس بی‌مسوولیتی آشکار در برابر جان مردم بود. البته به احتمال فراوان مساله بالاتر از بی‌مسوولیتی است و باید به آن رسیدگی قضایی کرد. زیرا چگونه می‌توان پذیرفت که صدها میلیون دلار دارو برای درمان کوید-۱۹ وارد کشور شود ولی کسری از آن صرف واردات واکسن نشود؟ 

 

ایراد دوم که خیلی مهم‌تر است، نمایشی شدن علم و پیشرفت است. در عبادات تأکید می‌شود که نیت رکن مهم پذیرش آن است. عبادت باید خالص برای خدا باشد تا موثر باشد و پذیرفته شود. توسعه و پیشرفت علمی نیز باید با نیت خیر عمومی باشد و نه نمایش برابر دیگران و اینکه ما هم اینها را داریم. یا اینکه بارها بگویید به امریکا هم واکسن می‌دهیم!! نمایشی شدن علم سر از این وضعیت در می‌آورد که در کشور با این امکانات محدود 8 نوع واکسن همزمان در دستور تولید قرار می‌گیرد. هر روز وعده حدیدی داده می‌شود. مخالفان خود را متهم به خودکم‌بینی کرده و با کلمات زشت می‌نوازند. هر روز نمایش پشت نمایش. گویی که تولید واکسن و پیروزی تولیدکنندگان مساله اصلی است و نه درمان مردم. یا اینکه بگوییم ما هم جزو واکسن‌سازهای جهان هستیم! نمایشی شدن علم و پیشرفت موجب سیاسی شدن آن نیز می‌شود. اینکه لیست کمتر از 200 نفر پزشک در دفاع از ممنوعیت واردات واکسن را 2500 نفر اعلام و تیتر کنیم و یک بیانیه سیاسی را به نام علمی قالب کنیم، نتیجه همین وضعیتی می‌شود که امروز در جهان از هر نظر در ردیف اول مبتلایان و فوت‌شدگان (به نسبت جمعیت) هستیم. 

 

گذشته گذشته است. حداقل درسی که باید گرفت دست برداشتن از نمایش در موضوعات علمی و آنچه که به سلامت و زندگی مردم مربوط می‌شود است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------