آخرین اخبار سیاسی


اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,نوبخت

نوبخت: حقوق و دستمزد امسال ۵۳ درصد رشد داشت/ شرط آزادسازی واردات خودرو اعلام شد

نشست خبری رییس سازمان برنامه با بیان اینکه ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه ۹۹ محقق نشد، گفت: کسری بودجه امسال را به بانک‌مرکزی منتقل…


واکنش دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به لغو مصوبه هیات دولت درباره تعیین مکان‌های تجمع اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,حمید ملانوری
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: اگر گروهی برای ابراز یک حق می‌خواهند تجمع داشته باشند این تجمع نباید باعث ناراحتی و اعتراض گروه‌های دیگر و سایرین شود.

به گزارش ایلنا، حمید ملانوری دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بعداظهر امروز چهارشنبه ۱۷ مهرماه ۹۸‌ در جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ضمن تسلیت ایام اربعین گفت: بحث گزارش و تصمیم‌گیری نهایی در مورد انتخابات دبیران کل احزاب ملی و استانی را داشتیم که در این جلسه آخرین تصمیمات گرفته شد.

 

وی افزود: روز  ۵ شنبه انتخابات اعضای حزبی کمیسیون ماده ۱۰ در دو نوبت صبح دبیران احزاب ملی و عصر احزاب استانی برگزار خواهد شد.

 

ملانوری با بیان اینکه مجموع احزابی که دارای پروانه فعالیت هستند ۱۱۶ حزب است که از این تعداد ۸۲ حزب ملی و ۳۴ حزب استانی هستند، گفت: در این رقابت ۲۴ نفر ثبت نام کردند که ۱۷ نفر از آنها دبیران احزاب ملی و ۷ نفر از دبیران کل احزاب استانی هستند.

 

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب یادآور شد: بررسی صلاحیت افراد در این انتخابات در دو هفته قبل انجام شد که در پرتال وزارت کشور آن را اعلام کردیم.

 

وی حدنصاب حضور احزاب برای برگزاری انتخابات را دو سوم اعلام کرد و گفت: در صورتی که جلسه به حد نصاب نرسد، به نوبت دوم کشیده می‌شود که به فاصله ۲۰ روز از تاریخ مشخص شده خواهد بود.

 

ملانوری تاکید کرد: برای رای دادن و شرکت در انتخابات حضور شخص دبیرکل الزامی است و نماینده او نمی‌تواند در انتخابت حضور یابد و دبیران کل نیز باید با معرفی نامه از سوی حزب در جلسه حاضر شوند.

 

وی با بیان اینکه تعرفه‌های انتخابات چاپ و رای‌گیری به صورت مخفی انجام می‌شود، بیان کرد: کاندیداها باید نصف بعلاوه یک رای کسب کنند که در صورت اینکه هیچ کدام دارای آرای مطلق نشوند انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شود اگر در مرحله دوم نیز رای مساوی شد افراد به قید قرعه انتخاب می‌شوند.

 

ملانوری دستور کار بعدی را گزارش مجامع عمومی ۴ حزب بیان کرد و گفت: گزارش مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی برای بررسی دستگاه‌های نظارتی به هفته بعد موکول شد.

 

همچنین گزارش مجمع عمومی کانون مهستان ایران مطرح شد که علاوه بر آن تقاضایی در رابطه با تغییر نام این تشکیلات از کانون به حزب بود که به جلسه بعد موکول شد. همچنین گزارش مجمع عمومی جمعیت حامیان انقلاب اسلامی مطرح شد که گزارش با اصلاحاتی در اساسنامه و مرامنامه به تصویب رسید. پرونده مجمع حزب کار گزاران سازندگی مطرح شد که برای بررسی ‌ای بیشتر به جلسه بعد موکول شد

 

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از تشکیل جبهه دیگری به نام جبهه مستقلین و اعتدال گرایان ایران اسلامی خبر داد و گفت: این جبهه می‌تواند از امروز قانونا فعالیت داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه در هفته قبل رایی در دیوان عدالت بر ابطال مصوبه هیات دولت مبنی بر تعیین مکان‌های تجمع صادر شد که این حوزه در راستای وظایف کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بود، گفت: اگر گروهی برای ابراز یک حق می‌خواهند تجمع داشته باشند این تجمع نباید باعث ناراحتی و اعتراض گروه‌های دیگر و سایرین شود که با توجه به شکایت دیوان عدالت اداری آن رای باطل شد اما در همان رای هم تاکید شده از اختیارات کمیسیون هست که راجع به محل و محتوا اظهار نظر کند و در همین راستا زمان مکان و موضوع و مواردی که در رابطه آن وجود دارد در موضوع تقاضای تجمع توسط اشخاص حقیقی است.

 

ملانوری تاکید کرد: آنچه که در قانون از نحوه عملکرد وجود دارد تنها احزاب سیاسی اجازه تجمع دارند در حالی که در اصل ۲۷ حق تجمع را حق همه مردم دانسته، بنابراین اگر اشخاص حقیقی درخواست را مطرح می‌کنند ما نمی‌توانیم به آن مجوز بدهیم به همین منظور به مجلس استفساریه فرستادیم و از آنها خواستیم که تفسیر خود از این قانون احزاب را داشته باشیم و نحوه برخورد با آن را جویا بشویم.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------