آخرین اخبار سیاسی


جلسه هیات دولت،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

در جلسه امروز هیات دولت چه گذشت؟/ رئیسی: گام‌های مثبتی در خصوص کاهش تورم برداشته‎ شده است

دولت در راستای کمک به اجرای طرح های عمرانی و به موجب حکم مندرج در بند (ز) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مبنی بر اختصاص اعتبار برای…

جنبش سیاسی ضد واکسن کرونا اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,جنبش ضد واکسن

 

اگرچه جنبش ضد واکسن در همه دنیا طرفدارانی دارد؛ اما به نظر می‌رسد ماجرای مخالفان ایرانی این جنش تفاوت‌هایی اساسی با همتایان غربی دارد. مشکل برخی از مخالفان واکسن کرونا این است که چرا باید واکسن از غرب وارد شود. این در حالی است که برخی از آنها به طور کلی با واکسیناسیون مخالف‌اند و حتی نوع ایرانی آن را هم نمی‌خواهند. به نظر می‌رسد که پشت ماجرا البته بازی‌های سیاسی است و حالا هر چیزی حتی واکسن کرونا هم می‌تواند بهانه‌ای برای حمله تندروها به دولت شود.

 

آنهایی که جلوی وزارت بهداشت روز پنجشنبه تجمع کردند، پلاکاردهایی در دست داشتند که بعضی از آنها مربوط به عکس شهید سلیمانی بود. برخی کاربران ارزشی در شبكه‌های اجتماعی گفته‌اند که معترضان از تصاویر شهدا سوءاستفاده می‌کنند. اواخر هفته گذشته پوستری در فضای مجازی برای تجمع در مقابل وزارت بهداشت از سوی دانشجویان و طلاب منتشر شد. نام اعتراض‌شان را هم تجمع علیه توطئه واکسیناسیون گذاشته بودند. بعد هم عکس‌هایی از این تجمع که تعدادش به صد نفر نمی‌رسید، در شبکه‌های مجازی منتشر شد. روی پلاکارد یکی از معترضان نوشته بود: «نه به واکسن داخلی، نه به واکسن خارجی! ما خودمان واکسن امام‌ کاظم داریم!».

 

آتش به اختیار بودن چنین اعتراضاتی از آنجا کمی عجیب و باورناپذیر به نظر می‌رسد که به‌تازگی زهرا شیخی نماینده مجلس گفته بود که آوریل ۲۰۲۰ رویدادی از سوی مکرون، بیل گیتس و دبیرکل WHO ‌برای ایجاد شتاب در درمان کووید19 برگزار شد. نتیجه این رویداد ایجاد سازوکار بین‌المللی واکسنی به نام «کواکس» زیر نظر WHO و بنیاد بیل گیتس شد. بیل گیتس گفت: با واکسن می‌خواهم تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را کاهش دهم».

 

سردار نقدی هم گفته بود که به نیروهای سپاه و بسیج توصیه می‌شود که از تزریق واکسن‌های خارجی کرونا خودداری کنند و این نهاد در واکسیناسیون واکسن وارداتی مشارکت نخواهد کرد. او به ایسنا گفته بود همان‌هایی صاحبان شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا هستند که معتقدند جمعیت مردم دنیا زیاد است و باید ۲۰ درصد از جمعیت دنیا کاسته شود. این کاهش نیز تنها از طریق افزایش مرگ‌و‌میر صورت می‌گیرد».

 

 به نظر می‌رسد که استناد یک نماینده مجلس و یک مقام سیاسی نظامی مبتنی بر یک شایعه اثبات‌نشده بوده که ادعا شده بود همه‌گیری ویروس کرونا سرپوشی برای طرح کاشت ریزتراشه‌های قابل ردگیری در بدن انسان‌هاست و بیل گیتس در پس آن قرار دارد. این شایعه از مدت‌ها قبل مطرح بوده؛ اما هیچ مدرکی برای تأیید آن وجود ندارد، تا جایی که بنیاد بیل و ملیندا گیتس در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی آنها را به طور کامل رد کرده‌اند. مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از کسانی که مخالف واکسن کرونا هستند، به‌عنوان افراد دارای تفکر مالیخولیایی نام برده است.

 

مرکز ضد نفرت دیجیتال لندن (CCDH)، انگشت اتهام را به سمت شبکه‌های اجتماعی گرفته و معتقد است آنها هستند که به این جنبش به‌اصطلاح «ضد واکسیناسیون» اجازه انتشار هر نوع دروغی را می‌دهند. براساس آمار این مرکز، تعداد دنبال‌کنندگان گروه‌های مخالف واکسیناسیون در ماه‌های گذشته حدود هشت میلیون نفر بیشتر شده است. به نظر می‌رسد که مشابه این رخداد در ایران هم در حال وقوع است؛ به‌ویژه آنکه وقتی چهره‌های سیاسی و موجه ناخواسته یا با اهداف سیاسی به انتشار اخبار دروغ دامن می‌زنند، عده‌ای دیگر هم عامدانه یا غيرعامدانه آن را باور می‌کنند.

 

 شرق

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------