آخرین اخبار سیاسی


مسیح مهاجری ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

مسیح مهاجری:برخی ائمه جمعه،بخشنامه ای عمل می کنند و توجیه کننده رفتار دولت هستند

مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:یکی از اندام‌های مهم نظام جمهوری اسلامی که می‌تواند در مقبول عامه واقع شدن حکمرانی اسلامی تأثیر…

مشارکت ۲۶ درصدی تهرانی‌ها در انتخاباتانتخابات ریاست‌جمهوری ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

میزان مشارکت پایتخت‌نشین‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد؛ اگرچه آمار رسمی از مشارکت ۷۸/ ۴۸ درصدی مردم ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم حکایت دارد، اما بنابر آنچه وزارت کشور اعلام کرده، میزان مشارکت در این دور از انتخابات در استان تهران‌ ‌روی ۲۶ درصد ایستاد.

 

شکراله حسن‌بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران روز گذشته با اشاره به آمار مشارکت و جزئیات آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۸ خردادماه در استان تهران اظهار کرد: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست‌جمهوری، از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات در استان تهران، ۳ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۸/ ۳۴ ‌درصد واجدین شرایط در استان تهران و درصد مشارکت شهر تهران ۲۶ درصد است.

 

رای تهرانی‌ها به تفکیک جنسیت

او افزود: در انتخابات ریاست‌جمهوری استان تهران ۵۴ درصد مشارکت‌کنندگان مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل دادند.

 

رای نامزدها در پایتخت

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به اینکه سید‌ابراهیم رئیسی با اخذ ۲ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۲۶/ ۶۴ درصد آرا در استان تهران افزود: محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای معادل ۳۶/ ۹ درصد آرای استان تهران، عبدالناصر همتی ۲۹۵ هزار و ۲۱۱رای معادل ۷۸/ ۸ درصد آرای استان تهران و سید‌امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی ۱۷۸ هزار و ۲۵۲ رای معادل ۳۰/ ۵ درصد آرا در استان تهران کسب کرده‌اند.

 

حدود ۱۲ درصد رای باطل در تهران 

حسن‌بیگی همچنین درخصوص میزان آرای باطله ماخوذه در استان تهران گفت: براساس نتایج صندوق‌ها؛ ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۸۶/ ۱۱ درصد آرای استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۴/ ۰ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

 

زمان اعلام نتیحه نهایی

با این حال وزارت کشور اعلام آمار نهایی را به بعد از تایید انتخابات توسط شورای نگهبان موکول کرد؛‌ در توضیحاتی که ستاد انتخابات وزارت کشور در ساعات پایانی شامگاه شنبه اعلام کرد، آمده است: «نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری، براساس صورت‌جلسات امضا شده توسط مجریان و ناظران در شعب اخذ رأی و تجمیع آن در سراسر کشور از سوی وزارت کشور اعلام و پس از فرصت قانونی رسیدگی به شکایات از سوی شورای نگهبان، نتایج نهایی اعلام می‌شود.

 

تعدادی از تعرفه‌های اخذشده توسط رأی‌دهندگان، با توجه به تعدد صندوق‌های آرا، سهوا به صندوق‌های دیگر ریخته شده و تعدادی نیز توسط افراد از شعبه خارج شده است.»

 

زمان آغاز به کار دولت جدید

با این همه دولت رسما منتخب انتخابات را معرفی کرده است؛ بنابراین سید‌ابراهیم رئیسی با میزان  ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای رئیس‌جمهور منتخب  است اما از زمان پیروزی در انتخابات تا آغاز رسمی دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری‌اش، سه مرحله دیگر پیش‌رو دارد. شورای نگهبان به عنوان ناظر، باید صحت انتخابات را تایید کند، رهبر معظم انقلاب حکم ریاست‌جمهوری او را تنفیذ کند و در نهایت رئیس‌جمهور جدید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای «پاسداری از قانون اساسی» قسم یاد کند. میزبان مراسم تنفیذ هم، رهبر معظم انقلاب است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شورای نگهبان ظرف یک هفته و در صورت ضرورت حداکثر ۱۰ روز پس از دریافت نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری نظر قطعی خود را نسبت به انتخابات انجام شده به وزارت کشور اعلام خواهد کرد.

 

در این مدت نامزد‌های انتخابات و افرادی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایتی دارند، فرصت خواهند داشت تا شکایت خود را به شورای نگهبان و مراجع قضایی اعلام کنند.

 

پس از تایید نتیجه انتخابات از سوی شورای نگهبان اعتبارنامه رئیس‌جمهوری منتخب توسط شورای نگهبان تنظیم می‌شود و رهبر معظم انقلاب طی حکمی که رئیس‌جمهور پیشین آن را قرائت می‌کند، رای مردم را در اصطلاح «تنفیذ» می‌کند.

 

تحلیف رئیس‌جمهور ایران پس از مراسم تنفیذ حکم او از سوی رهبر معظم انقلاب با حضور رئیس دیوان عالی کشور، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس قوه‌قضائیه انجام می‌شود. بر این اساس رئیس‌جمهور جدید دولت سیزدهم ۱۲ مرداد ماه آغاز به کار خواهد کرد. حسن روحانی از ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ رئیس‌جمهور ایران است و دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی در ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد.

 

تقدیم برنامه رضایی به رئیسی

روز گذشته محسن رضایی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد که برنامه راهبردی انقلاب اقتصادی را که به تفکیک ۳۱ استان کشور برای دولت احتمالی‌اش تدارک دیده بود و پیش‌تر در زمان تبلیغات انتخابات نیز در اختیار مردم گذاشته بود، در اختیار رئیس‌جمهوری منتخب، حجت‌الاسلام رئیسی قرار خواهد داد تا در صورت صلاحدید وی و تیم اقتصادی دولت جدید برای حل مشکلات مردم، مورد استفاده قرار گیرد.

 

بیانیه سید‌ابراهیم رئیسی خطاب به مردم

به پشتوانه آرای بالا و اعتماد کم‌نظیر شما، دولت تشکیل می‌دهم

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب ایران پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری بیانیه‌ای  منتشر کرد.

 

در این بیانیه آمده است:  اللهم صل علی علی بن موسی الرضا بعدد ما احاط به علمک. حمد وثنای الهی که قلوب ملت را برای مشارکتی پرشور و تاریخی هدایت کرد و رضایت امام، شهیدان و همه عاشقان و دلباختگان انقلاب اسلامی را پدید آورد. دیروز بار دیگر، دنیا شاهد حماسه‌ای عظیم از ملت به پا خاسته‌ای بود که با ایمان و معرفت و همدلی، صفحه‌ای نو از تاریخ معاصر را به روی خود گشود. اینجانب مراتب شکر و خاکساری خود را به درگاه با عظمت الهی ابراز می‌دارم و به ارواح پاک و مطهر شهدای پر فضیلت انقلاب اسلامی، خصوصا حاج قاسم عزیز که یاد و نامش در این روزها، فضای کشور عزیزمان را عطرافشان کرده بود، درود و سلام می‌فرستم.

 

مردم عزیز ایران، انتخابات دیروز مظهر خداباوری، مردم باوری و خودباوری ملی و جشن بزرگ سیاسی شما در گام دوم و آغاز قرن نو بود که در ایام میلاد امام رئوف علیه‌السلام متجلی شد. امروز روز مهربانی و بردباری و روز اتحاد، رفاقت و همدلی است. منتخب این انتخابات بر اساس قاعده مردم‌سالاری دینی، منتخب همه ملت و خادم همه جمهور است. چه آنانی که بنده را برگزیدند و چه عزیزانی که به نامزدهای محترم دیگر رای دادند و چه آنانی که به هردلیلی در پای صندوق‌های رای حاضر نشدند. اینجانب؛ خلق این رویداد مبارک را به محضر امام عصر«عج»، رهبر عزیز و فرزانه انقلاب اسلامی که با تدابیر داهیانه خود، دل‌های مردم را برای حضور در این صحنه هدایت کردند، تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم و دست یکایک مردم را به خاطر خلق این حماسه بزرگ به گرمی می‌فشارم و پیروز این جلوه‌گری و درخشش جهانی را ملت بزرگ ایران می‌دانم که همچنان آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی، از عدالت‌طلبی و استقلال خواهی تا آزادی‌جویی و عزت‌مندی را در تارک خواسته‌های به حق خود با رای‌شان فریاد می‌زنند. از مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین حوزه علمیه، جامعه روحانیت، علمای شیعه و سنی، اساتید دانشگاه، نخبگان علمی، فرهنگی و سیاسی، رئیس و نمایندگان پر تلاش مردم در مجلس، تشکل‌های مردمی و جهادی، شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی، جوانان غیور و دانشجویان و طلاب، کارگران و کشاورزان، اصناف و بازاریان، فرهنگیان و هنرمندان، ورزشکاران، زنان و دختران، اقوام و قومیت‌های مختلف ایرانی، برادران اهل سنت، اقلیت‌های دینی، هموطنان خارج از کشور، رای اولی‌های عزیز و همه ایرانیان غیور در شهرها و روستاها، صمیمانه تشکر می‌کنم.

 

ملت ایران؛ دیروز شما به عهد خود با صداقت وفا کردید و امروز نوبت این بنده خدا و خادم شماست که به عهدی که با شما بسته‌ام وفادار بمانم و لحظه‌ای در خدمت به شما، کوتاهی نکنم. بدون تردید در این مسیر نیازمند همراهی، دلسوزی و دعای خیر همیشگی شما هستم.

 

مردم عزیز ایران؛ آن‌چنان که در این انتخابات مستقل وارد شدم، به پشتوانه آرای بالا و اعتماد کم‌نظیر شما، ان‌شاء‌الله دولتی پرکار، انقلابی و ضدفساد را تشکیل می‌دهم، و به سوی بسط عدالت، به‌عنوان مأموریت محوری انقلاب اسلامی حرکت خواهیم کرد و تمام ظرفیت‌های دولت را برای ایجاد نهضت بزرگ خدمت به ایرانیان عزیز به کار خواهیم بست.

 

لازم می‌دانم از همه نامزدهای محترم، چه آنانی که به هر دلیلی تا انتهای رقابت باقی نماندند و چه کاندیداهایی که تا روز آخر با حضورشان گرمی‌بخش انتخابات بودند قدردانی نمایم و ان‌شاء‌الله از دیدگاه‌های ارزشمندشان برای تدبیر امور استفاده خواهم کرد.

 

در پایان از زحمات ارزشمند همه دست‌اندرکاران نظارتی، اجرایی، نیروهای انتظامی، رسانه ملی و فعالان شبکه‌های اجتماعی و اصحاب رسانه و خبرنگاران که به‌رغم شیطنت‌های دشمنان مردم، به مشارکت پرشور در انتخابات کمک کردند تقدیر می‌نمایم و از تلاش‌های شبانه‌روزی ستادهای مردمی و حامیان عزیز که داوطلبانه وارد میدان شدند و به این خادم کوچک مردم کمک کردند، تشکر می‌کنم.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار/  تو خشنود باشی و ما رستگار

اللهم انا نرغب الیک فی دولت کریمه تعز بها الاسلام و اهله

 

دنیای‌اقتصاد 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------