آخرین اخبار سیاسی


رئیسی,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

رئیسی: واکسیناسیون به مرز ۵۰ میلیون رسید/ آغازفعالیت سامانه هوشمند کنترل

رئیس جمهور گفت: با تلاش‌های ارزشمند انجام شده برای واکسینه کردن سراسری به ۵۰ میلیون رسیده‌ایم و لازم است برای کسب و کارها مطابق شرایط جدید…

کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در سیستان و بلوچستان| نمکی به جای استفاده از تعابیر زشت، پاسخگو باشد نماینده مجلس,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
معین‌الدین سعیدی با اشاره به کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در روزهای کرونایی سیستان و بلوچستان، خطاب به نمکی گفت: آیا کمبود ۱۵۰۰ تخت در سواحل مکران سیاه نمایی و بلواست؟

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در لایو اینستاگرامی اش که با محوریت کرونا و واکسیناسیون همگانی برگزار شد، گفت: فرق خیلی بیشتر از فقر به انسان آسیب می زند، متاسفانه رویکرد وزارت بهداشت خیلی مبتنی بر عدالت نبوده است، علی رغم هشداری که داده بودیم، عمده چالش ها را در سیستان و بلوچستان داریم.

 

وی ادامه داد: قبل از موج جدید کرونا خدمت وزیر بهداشت رسیدم و خواهش کردم که یکبار بیاید و از نزدیک وضعیت چابهار، دشتیاری، نیکشهر، قصرقند و کنارک را ببیند، خیلی از مسئولان دولتی عادت کرده اند که به جای جواب دادن به سوال، صورت آن را پاک کنند، نمکی باید بیاید و از نزدیک شرایط را ببیند.

 

تخت های بیمارستان های کلنگ زنی شده را در آمار لحاظ کرده اند 

سعیدی اضافه کرد: جان بابایی، معاون وزارت بهداشت هفته گذشته به شمال سیستان و بلوچستان رفت، یکشنبه پیش رو به همراه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان به چابهار می آید که ضرورت دارد، شخص وزیر بهداشت هم بیاید و غیر واقعی بودن آماری را که به آن ها ارائه می شود، از نزدیک ببیند.

 

وی اظهار کرد: احتمال می دهم بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی که کلنگ احداث آن را به زمین زده اند، جزو تخت های بیمارستانی لحاظ کرده اند، وگرنه این آمار با واقعیت هایی که مردم جنوب استان می بینند زمین تا آسمان تفاوت دارد، به نظر می رسد زمان این که صورت سوال ها پاک شود، تمام شده است.

 

آیا نبود بخش عفونی در خط مقدمه جبهه بهداشتی کشور سیاه نمایی است؟ 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: سرانه تخت بیمارستانی در کشور به ازای هر هزار نفر ۱.۸ است، بر این مبنا باید در  سواحل مکران از پهنه جاسک تا راسک هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی باید می داشتیم اما چیزی حدود ۳۰۰ تخت داریم، آیا این بلواست؟ این که در جنوب استان فقط یک متخصص عفونی فعالیت دارد، یا بخش عفونی وجود ندارد در حالی که خط مقدمه جبهه بهداشتی هستیم، آیا این سیاه نمایی است؟

 

باطل بودن ادعای مدعیان ثابت می شود 

وی ابراز امیدواری کرد: وجدان های بیدار واقعیت ها را ببیند و مقداری تلنگری بر این وجدان ها زده شود، روز یکشنبه با معاون درمان از نزدیک بازدید خواهیم داشت و باطل بودن ادعای همه مدعیان ثابت خواهد شد.

 

سعیدی اذعان کرد: کم کاری فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست، بسیاری از نهادهایی که متولی توسعه هستند، نقش بایسته خود را ایفا نکردند، انتظار بر این بود بنادر و دریانوردی و به ویژه منطقه آزاد از ابتدای تشدید پیک جدید کرونا نقششان جدی تر باشد که متاسفانه این گونه نبود، البته با توجه به پیگیری های انجام شده، پنجشنبه گذشته تصمیم هایی گرفته شد.

 

وی تصریح کرد: مجموعه ای تحت عنوان غربالگری بیماران سرطانی در بیمارستان امام علی (ع) چابهار داریم که منطقه آزاد بخشی از آن را تجهیز کرده بود، متعهد شدند تا یکشنبه به طور کامل تجهیز شود تا کسانی که برای دریافت دارو مراجعه می کنند و نیاز به بستری دارند، از همین مجموعه استفاده کنند.

 

ضرورت تسریع تامین تجهیزات و داروهای کرونایی

 به گفته عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان، آنچه اهمیت دارد تسریع در تامین تجهیزات لازم، داروی رمدسیویر، تخت های آی سی یو، ونتیلاتور و نظایر آن است، اعتباری را سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده و در مجموع ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب سه دانشگاه علوم پزشکی واریز شده، علاوه بر آن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم تجهیزاتی را ارسال کرده است و بنیاد مستضعفان هم قول داده تجهیزاتی را به خصوص به جنوب استان بفرستد.

 

 وی گفت: وقتی مقایسه می کنیم،کل کمبود هایی که داریم تاریخی است و صرفا مربوط به شرایط فعلی نیست، برخی آمار و ارقام آنقدر تکرار شده که به اندازه کافی معنا را تکان نمی دهد، در حالی که باید هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی در جنوب استان می بود، فقط ۳۰۰ تخت وجود دارد، چگونه می توانیم ادعا کنیم که ۴۰۰ تخت خالی داریم؟

 

 کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در سیستان و بلوچستان 

سعیدی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مجبور شد بخش سی سی یو را به بیماران کرونایی اختصاص دهد، با این اقدام نمی شود گفت که تخت خالی داریم، بلکه می توان گفت که مردم خیلی از خدماتی را که باید، نمی توانند بگیرند.

 

وی گفت: تلاش و زحمات جهادگران سلامت در جنوب سیستان و بلوچستان جای تقدیر دارد، چراکه به اندازه چهار نفر از همکارانشان در دیگر نقاط کشور در حال کار هستند و این کمبودها و مشکلات نباید دلیلی شود برای زیرسوال بردن زحمات شبانه روزی آن ها، اما این موارد نافی کم کاری تاریخی وزارت بهداشت در شیوع سویه دلتای کرونا در سیستان و بلوچستان نیست.

 

نماینده مردم چابهار در مجلس با بیان این که تاریخ دقیقی برای این که چه زمانی تجهیزات به طور کامل در اختیار مردم قرار می گیرد، ندارم، اظهار کرد: بر اساس قولی که آقایان به ما می دهند، موارد را به مردم اعلام می کنیم، این باعث شده است که ما نیز مثل مسئولان وزارت بهداشت ناخواسته وعده دروغین دهیم، خداوند شرخشکسالی و دروغ را از کشورمان کم کند.

 

تامین داروی رمدسیویر و ونتیلاتور خواسته ما از خیران 

وی با تقدیر از همکاری خیران حوزه سلامت به دلیل ارسال تجهیزات به استان، اذعان کرد: خواهش من از کسانی که می خواهند در این حوزه ورود کنند، به ویژه جامعه خیران خرید داروی رمدسیویر جهت بهبودی حال بیماران و تامین ونتیلاتور از دیگر نیازهاست.

 

کم توجهی مردم به پروتکل ها؛ بهانه ای برای وزارت بهداشت 

سعیدی گفت: علمای اهل سنت به ویژه مولوی عبدالحمید برای تشویق مردم به رعایت پروتکل ها ورود کرده و ضرورت رعایت پروتکل ها را به کرات عنوان کردند، بخش مهمی از موضوع به خود ما بر می گردد، اما به بهانه ای برای وزارت بهداشت تبدیل شده، سوال این است که فرهنگ سازی چگونه اتفاق می افتد؟

 

وی تصریح کرد: خیلی شعار فرهنگی می دهیم، آیا منکر این هستیم که شاخص های آموزشی جنوب سیستان و بلوچستان فاصله نجومی با محروم ترین نقاط کشور دارد و بخش عمده ای از مردم برای تامین آب مشکل دارند و باید به صورت سقایی آبرسانی شوند، مردم حاشیه نشین چابهار در مرادآباد و میرآباد، کمب و ... از تامین ماسک هم عاجز هستند.

 

سعیدی تاکید کرد: وقتی کم کاری از مجموعه وزارت بهداشت را می بینیم، باید بگویم که اگر خودمان بیشتر به فکرمان باشیم، با همه چالش ها و سختی ها می توانیم موثر باشیم، باید قبول کرد که تا زمانی خود را اصلاح نکنیم امکان اصلاح جامعه وجود ندارد، همه به خودمان رجوع کنیم و بپرسیم که چقدر مسئول تیره روزی های مان هستیم.

 

شما راست می گویید اما دروغگو دشمن خداست 

وی تاکید کرد: باید به وزیر بهداشت بگوییم ما ۴۰۰ که چه عرض کنم ۴ هزار تخت خالی بیمارستانی داریم و واکسیناسیون هم به طور کامل در سیستان و بلوچستان اجرا شده و هیچ مشکلی هم نداریم، دیروز هم فقط یک فرد مسن که دیابت داشت فوت کرد، شما راست می گویید ولی دروغگو دشمن خداست.

 

پیگیری هایی که توسط رئیس و نمایندگان مجلس به بار نشست 

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدام های این مجمع در بحران کرونا، بیان کرد: با تشدید شیوع سویه دلتای کرونا مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان ورود جدی داشته اند، تلاش بر این  بود که توجه جامعه و مسئولان به سیستان و بلوچستان معطوف شود.

 

وی افزود: در همین راستا نشستی با رئیس مجلس داشتیم که بخشی از نهاد ها از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را درگیر این موضوع کرد که محموله خوبی را فرستادند، ارتش هم درگیر شد و ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه وارد حساب دانشگاه ها شد. سیستان و بلوچستان اولین استانی است که واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال آن آغاز شد و وزیر بهداشت نماینده تام الاختیاری را برای استان تعیین کرد، البته این ها هیچ مشکلی را حل نمی کند و خود نمکی باید حضور پیدا کند.

 

وزیر بهداشت به جای استفاده از تعابیر زشت، پاسخگو باشد 

سعیدی گفت: جمعه ای که گذشت صحبت هایی را از وزیر بهداشت شنیدم که باید به وی بگویم به جای این که به منتقدان پاسخ دهید و آن ها را با بدترین و زشت ترین تعابیر خطاب کنید، روند واکسیناسیون را تسریع کنید و پاسخگو باشید که چرا باید از کشورهایی مثل ارمنستان و پاکستان عقب تر باشیم و حسرت آن ها را بخوریم.

 

وی افزود: آماری که امروز هم دادند، دروغ بود با رئیس دانشگاه علوم پزشکی حتما برخورد می کنم، چراکه وزیر به نقل از وی اعلام کرد که سیستان و بلوچستان گلستان است و مشکلی وجود ندارد، تا وقتی مسئله را به رسمیت نشناسیم چگونه می توانیم برای رفع آن کاری کنیم؟ آماری که وی داد با متوفیان دو روز اخیر زمین تا آسمان فاصله داشت.

 

نبود کیت تشخیص کرونا در جنوب استان و ارائه آمار دروغ 

نماینده مردم چابهار در مجلس اضافه کرد: در خیلی از روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان کیت تشخیص کرونا وجود ندارد ، مردم از دنیا می روند، بدون این که مشخص شود دلیل آن کرونا بوده است. با یک مقایسه ای بین آمار متوفیان این روزها و سال گذشته مشخص می شود که چه تعدادی به خاطر کرونا جان خود را از دست می دهند، هیچ خانواده ای در قصرقند، تلنگ و دشتیاری و زرآباد و چابهار و نیکشهر و کنارک و نگور و ... نیست که یک بیمار نداشته باشند، آمار آقایان دروغ بوده و واقعی نیست و  برای این متاسفم.

 

سعیدی با اشاره به همجواری سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان، اذعان کرد: این خطه تنها نقطه ای از کشور است که با پاکستان همسایه بوده و بیشترین شیوع بیماران عفونی از همین سمت و سیستان و بلوچستان خط مقدم جبهه بهداشتی کشوری است و برای آن باید تدابیر ویژه تری را پیش بینی می کردیم که این اقدام را انجام ندادیم، مردم به ما می گویند که شما را فرستادیم تا مشکل حل شود نه برای بیان مشکل که ما نیز باید پاسخگو باشیم.

 

وی اظهار کرد: سربازان گمنان امام زمان (عج) و برادران اطلاعات سپاه به نوعی رصد می کنند آن ها هم می گویند آمار واقعی با آمار اعلامی متفاوت است.

 

 اتخاذ رویکرد و سیاست گذاری بر اساس آمار غیر واقعی 

نماینده مردم چابهار بیان کرد: درست است که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تلاش شبانه روزی انجام می دهند، اما آماری که دادند واقعی نبود و متاسفانه بر اساس همین آمار اتخاذ رویکرد و سیاست گذاری می شود، امروز صحبت های وزیر را شنیدم و رئیس دانشگاه علوم پزشکی به دلیل آماری که مبتنی بر واقعیت نبود، حتما بازخواست خواهد شد که به وی تذکر می دهیم حداقل انتظار مردم این است که صورت سوال پاک نشده و آمار غیر واقعی ارائه نشود.

 

وی گفت: خیلی از بی شناسنامه ها که به کرونا مبتلا و برخی هم فوت می شوند، در آمارها ثبت نمی شود، آن ها هم انسان، مسلمان و بیشترشان ایرانی هستند و باید برایشان پیش بینی واکسن شود، اما نمی دانم چه تدبیری دارند.

 

سعیدی افزود: تمام تلاش این خواهد بود که تجهیزات  به منطقه بیاید و روند واکسیناسیون تسریع شود، هر چند خیلی زمان از دست دادیم و در کلان  کشور منعکس می کنیم که واکسیناسیون سراسری تنها راه قطع زنجیره کروناست، اما تصور کنیم که بخشی از وزارت بهداشت نمی خواهد دردهای ما را ببینند شاید برای برخی مسئولان مهم نباشد که چه بر سر مردم می آید، آیا نباید خودمان به فکر خودمان باشیم.

 

وی تاکید کرد: خواهش بنده از مردم این است که قبل از واکسیناسیون همگانی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک بزنند، بخشی از ارتباطات را قطع و از حضور در بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله پرسه و مراسم عروسی خودداری کنند، به فکر پدر و مادر و فرزندان و خانواده و کادر درمان باشیم و بدانیم که بی احتیاطی ما باعث تشدید فشار می شود.

 

کم کاری مسئولان را به پای نظام نخواهیم نوشت 

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این تردیدی نیست که در کلان نظام سیستان و بلوچستان به اندازه هرمزگان و آذربایجان عزیز است و کم کاری مسئولان را به پای نظام نخواهیم نوشت، باید خود بنده هم پاسخگو باشم و مردم صرفا انتظار انعکاس واقعیت ها ندارند بلکه انتظار پیگیری هم دارند.

 

انتظار تجهیز بیمارستان ۹۶ تختخوابی کنارک قبل از مرگ سهراب 

وی با اشاره به بیمارستان ۹۶ تختخوابی نیروی دریایی کنارک گفت: ۹۶ درصد این بیمارستان ساخته شده که مهم ترین موضوع فضای فیزیکی نیست، بلکه نیروی انسانی و تجهیزات است، در سفری که سه معاون وزیر بهداشت به جنوب استان آمدند، در این راستا قول دادند و مصوب کردند، در جلسه ای با حضور فرمانده نیروی دریایی در تهران موافقت نامه ای به امضا رسید، ۲ هفته قبل نمکی هم گفت که این بیمارستان در هفته های آتی تجهیز می شود، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این که کار نیروی دریایی بسیار ارزشمند است، افزود: انتظار می رود جان بابایی در سفر روز یکشنبه به طور مشخص به ما اعلام کند، چه زمانی بیمارستان تجهیز می شود، البته پیگیری ها به زودی اجرایی خواهد شد، اما کاش نوش داروی بعد مرگ سهراب نبود و در این شرایط با کمبودها مواجه هستیم این مجموعه درمانی اضافه می شد، تا زمانی که این مهم به طور کامل محقق نشود آن را رها نمی کنیم.

 

بلاتکلیفی بیمارستان پلان بعد گذشت ۳۱ سال از کلنگ زنی 

وی با اشاره به بیمارستان پلان هم اذعان کرد: این بیمارستان از سال ۶۹ کلنگ خورده، اما هیچ زمانی دارای ردیف اعتباری نبوده است، کلنگی که منابع مالی برای آن تعریف نشده باشد، کلنگی بر پایه های اعتماد جامعه است، برای اولین بار توانستیم ۳۰ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ برای آن اعتبار بگیریم که در فروردین ماه مناقصه انجام و شرکتی که برنده شد، قرار بود تجهیز کارگاه کند که هنوز این اقدام صورت نگرفته و دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه کم کاری می کند.

 

سعیدی افزود: بیشتر از این فعالیت قانونی و نظارتی خودم را اعمال خواهم کرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر  قول داده است که در روزهای آتی استارت کار بیمارستان ۳۲ تختخوابه پلان رقم بخورد، امیدواریم بر اساس قولی که دادند تا قبل از پایان سال اسکلت آن نهایی شود.

 

وی اظهار کرد: همچنین امسال برای اولین بار برای بیمارستان قصرقند از ردیف سواحل مکران ۱۱ میلیارد تومان پیش بینی اعتبار شده، ولی هنوز عملیات اجرایی آن شروع نشده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی