هشت‌پا بسیار عجیب‌تر از آن چیزی هستند که انسان تصور می‌کنداخبار,اخبار علمی,هشت‌پا
دانشمندان به تازگی با بررسی ساختار بدن هشت‌پاها اطلاعاتی دقیق از این جانداران اعماق دریا به‌دست آورده‌اند.

به گزارش آنا، محققان در بررسی بدن هشت‌پاها به اطلاعاتی عجیب در مورد این حیوانات دست یافتند. این جاندار اعماق دریا توانایی فوق‌العاده‌ای در تغییر ساختار سلولی بدن خود برای سازگاری با محیط دارد. به طور دقیق‌تر هشت‌پاها سلول آران‌ای(RNA) خود را در بازه‌های زمانی متفاوت ویرایش می‌کنند.

 

آران‌ای به همراه دی‌ان‌ای و پروتئین سلول‌های اصلی سازنده بدن هستند و در بدن همه موجودات جهان وجود دارند. در حقیقت پایه تمام ساختار بدن این سه سلول است. تحقیقات دانشمندان نشان داده است تغییر در آر‌ان‌ای که سبب دگرگونی ویژگی‌های فیزیکی و شخصیتی انسان می‌شود معمولاً در بازه‌های زمانی بسیار طولانی اتفاق می‌افتد. از همین رو انتشار اطلاعاتی در مورد توانایی عجیب هشت‌پاها برای ایجاد تغییر در این سلول حیاتی موجب شگفتی زیست‌شناسان شده است.

 

هشت‌پاها در حالی آر‌ان‌ای‌های بدن خود را ویرایش می‌کنند که هیچ جهش ژنتیکی در آن‌ها به وجود نمی‌آید و چنین فرایندی صرفاً به منظور سازگاری بیشتر با شرایط محیطی اتفاق می‌افتد. باتوجه به اینکه منابع تغذیه در کره زمین هر روز درحال کاهش است و آلودگی‌های زیست محیطی بیش از پیش حیات جانداران به ویژگی در اقیانوس‌ها را در خطر قرار داده است هشت‌پا با قابلیت منحصر به فرد خود بدنش را حتی برای سخت‌ترین شرایط نیز آماده نگه می‌دارد.

 

رز نتال دانشمند و محقق ارشد در پروژه مطالعه جانداران اعماق دریا گفت: «بسیاری تصور می‌کنند هشت‌پا جانداری متعلق به دوره‌های باستانی زمین است. شاید این تصور اشتباه نباشد زیرا هشت‌پا با ویرایش آر‌‌ان‌ای خود از لحاظ ظاهری نسبت به بسیاری از آبزیان جهش یافته محسوب نمی‌شود. در واقع این آبزی عجیب به جای تغییر ظاهری همواره در حال ویرایش سلول‌های ساختاری خود است.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------