راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس در مسیر ایستگاه بین المللی فضاییاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
راکت «فالکون ۹» شرکت فضایی اسپیس ایکس از مجموعه پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا عازم ایستگاه بین المللی فضایی شد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این پرتاب ساعت ١١ و ١٧دقیقه صبح یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی انجام شد.

 

قرار بود پرتاب راکت این شرکت فضایی خصوصی صبح شنبه انجام شود اما به دلیل وضعیت نامناسب آب و هوایی در منطقه تعیین شده برای بازیابی تقویت کننده مرحله اول، به تأخیر افتاد.

 

این تقویت کننده که بار چهارم خود را به فضا پرتاب کرد ٢ دقیقه بعد از پرتاب جدا شد و ۴۵ ثانیه و ٦ دقیقه بعد بر روی کشتی بدون سرنشینی به نام «البته من عاشق تو هستم» در اقیانوس اطلس فرود آمد.

 

این پرواز اولین کپسول به روز شده «دراگون» اسپیس ایکس بود. قرار است این کپسول در ساعت ١٣ و ٣٠ دقیقه بعدازظهر دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی به کپسول «کرو دراگون» که در ایستگاه بین المللی فضایی حضور دارد، ملحق شود.

 

این اولین باری است که دو کپسول دراگون در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو می‌گیرند.

 

«سارا واکر»، مدیر ماموری دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس در یک کنفرانس خبری گفت: این یک وسیله نقلیه واقعاً بزرگ است و محموله زیادی را حمل می‌کند. این کپسول ۲۰٪ حجم بیشتری نسبت به نسخه قبلی دارد.

 

این فضاپیما حامل یک محموله بار حاوی بافت شبیه سازی شده قلب برای آزمایش‌های پزشکی، خوراکی برای ایام تعطیل و اولین هوابند خصوصی است. هوابند یا قفل هوا (Airlock)یک دستگاه تنظیم فشار هوا است که امکان عبور شخص یا هر وسیله‌ای را از یک مکان به مکان دیگر که از لحاظ فشارهوا هم سطح نیستند، فراهم می کند.

 

در واقع در محیط‌هایی که یک سمت فشار هوا کم و سمت دیگر هوای پرفشاری در جریان است، برای ایجاد ارتباط بین این دو محیط از هوابند استفاده می‌شود و این هوابند در بین این دو قرار می‌گیرد.

 

مکانیزم هوابند به این شکل است که ابتدا شخص یا شی مورد نظر به داخل محفظه می‌رود که یک در آن بسته است سپس هر دو در بسته شده و هوابند فشار هوای ٢ محیط را مساوی و متعادل می‌کند تا شخص بدون هیچ مشکلی بتواند وارد محیط دوم که دارای اختلاف فشار هوا است بشود.

 

آزمایش قلب شامل ۱۹۲ تکه بافت مهندسی شده از سلول های خونی ٦ نفر - سه مرد و سه زن - است که در یک آزمایشگاه کوچک سالم نگهداری می شوند. هدف از این آزمایش قلب، تعیین چگونگی تغییر بافت قلب در شرایط میکرو گرانش است.

 

محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا معتقند که این بافت علائمی از آتروفی یا ضعیف شدن را نشان خواهد داد.

 

طرح دیگر موجود در این مأموریت که SpaceX CRS-۲۱، نام دارد، شامل تحقیق در مورد میکروب هایی است که می تواند برای تجزیه مواد سنگی سیارک ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

ابزاری که برای تجزیه و تحلیل سریع و دقیق خون در جاذبه کوچک آزمایش می شود و مطالعه یک بافت دیگر انسانی در مورد اثرات پرواز فضایی بر آرتروز پس از تروما و از دست دادن تراکم استخوانی از دیگر طرح هایی است که در این سفر فضایی به ایستگاه بین المللی فضایی برده می شوند.

 

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) همچنین با این پرواز فضایی برای تعطیلات پیش روی کریسمس، تمام خوراکی های لازم را برای جشن ارسال می کند. این آزمایشات بخشی از هدف ناسا برای سرعت بخشیدن به علم در ایستگاه فضایی است.

 

هم اکنون هفت فضانورد در ایستگاه بین المللی فضایی وجود دارند که بیشترین تعداد فضانوردان در چند سال محسوب می شود.

 

چهار فضانور روز ۱۶ نوامبر با اولین پرواز عملیاتی اسپیس ایکس توسط کپسول «کرو دراگون» وارد این ایستگاه فضایی در حال چرخش شدند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------