سحابی چشم گربه در تور هابل افتاددر فاصله تقریباً ۳۰۰۰ سال نوری از زمین، یکی از پیچیده‌ترین و کم‌شناخته‌ترین سحابی‌ها قرار دارد، منظره‌ای چرخان از گاز و غبار که در پی مرگ یک ستاره باقی مانده است. تجسم رایانه ای جدید ساختار سه بعدی سحابی چشم گربه را نشان می دهد.

به گزارش خبرآنلاین؛ بازسازی دیجیتالی، بر اساس تصاویر تلسکوپ فضایی هابل، دو حلقه متقارن را در اطراف لبه‌های سحابی نشان می‌دهد. رایان کلیرمونت و همکارانش در گزارش ماهانه اکتبر انجمن سلطنتی نجوم گزارش می دهند که حلقه ها احتمالاً توسط گازی تشکیل شده‌اند که از دو ستاره در مرکز سحابی پرتاب شده است.

 

کلیرمونت دانشجوی کارشناسی در دانشگاه استنفورد، می گوید که من متوجه شدم که از اوایل دهه ۹۰ مطالعه جامعی در مورد ساختار سحابی انجام نشده است. سال گذشته، زمانی که دانش‌آموز دبیرستانی در سن دیگو بود، با چند اخترفیزیکدان در یک شرکت تصویربرداری علمی به نام Ilumbra که نرم‌افزاری برای بازسازی ساختار سه‌بعدی اجرام نجومی نوشته بودند، تماس گرفت.

 

 سحابی چشم گربه ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

این تیم تصاویر هابل را با مشاهدات زمینی نور در چندین طول موج ترکیب کرد که حرکات گاز سحابی را آشکار کرد. فهمیدن اینکه کدام قسمت ها به سمت زمین حرکت می کنند و از آن دور می شوند، به آشکار شدن ساختار سه بعدی آن کمک کرد.

 

این تیم دو حلقه جزئی را در دو طرف مرکز سحابی شناسایی کردند. تقارن و ماهیت ناتمام حلقه‌ها نشان می‌دهد که آنها بقایای یک پلاسما هستند که از قلب سحابی پرتاب شده و قبل از اینکه بتواند یک دایره کامل را ایجاد کند، از بین رفته است. ولفگانگ استفن، شریک ایلومبرا، که در کایزرسلاترن، آلمان مستقر است، می‌گوید: چنین حلقه‌هایی معمولاً از طریق تعامل بین دو ستاره که به دور یکدیگر می‌چرخند تشکیل می‌شوند.

 

این اثر برای کلیرمونت جایزه ای را در نمایشگاه بین المللی علم و مهندسی سال ۲۰۲۱ به ارمغان آورد، مسابقه ای که سالانه توسط انجمن علوم برگزار می شود و Science News آن را منتشر می کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022