گونه های زیستی روند فعلی تغییرات آب و هوا را تاب نمی آورند اخبار علمی ,خبرهای علمی,تغییرات آب و هوا
محققان دانشگاه کپنهاگ اعلام کردند که در گذشته، واکنش گونه های زیستی به تغییرات آب و هوایی شامل سازگاری با شرایط جدید، مهاجرت یا انقراض بوده، اما تداوم روند کنونی تغییرات آب و هوایی فراتر از قابلیت سازگاری موجودات زنده خواهد بود. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان مجموعه بزرگی از مطالعات انجام شده در رابطه با وقایعی را که از میلیون ها سال قبل تنوع زیستی را تحت تاثیر قرار داده اند، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دارند و دریافتند گونه های مختلف برای سازگاری با شرایط جدید و حفظ بقا در زیستگاه های طبیعی، همواره رفتار یا شکل بدن خود را تغییر داده اند.

 

اما تغییرات فعلی آب و هوا با سرعت بی سابقه ای در حال وقوع است و با ادامه روند کنونی تغییر شرایط طبیعی فراتر از قابلیت سازگاری موجودات زنده خواهد بود. بر اساس این تحقیقات در نتیجه تغییرات آب و هوایی، گونه های ساکن زمین در آینده دستخوش تحول جدی خواهند شد.

 

پیش از این تصور می شد واکنش اصلی جانوران به تغییرات محیطی، مهاجرت است. اما اکنون محققان دریافتند سازگاری با شرایط جدید، نقشی کلیدی در حفظ بقای گونه های مختلف داشته است. منظور از سازگاری، وقوع تغییرات یکسان در تمامی جممعیت یک گونه است. اما این پدیده صرفا در یک بازه زمانی طولانی رخ می دهد.

 

با وجود این که در دوران گذشته گونه های زیستی ساکن زمین بارها از طریق سازگاری با طبیعت بقای خود را حفظ کرده اند، بر اساس مدل سازی های انجام شده تغییرات آب و هوایی جدید با چنان سرعت و شدتی در حال وقوع است که در طول یک میلیون سال گذشته بسیار کم سابقه بوده و زمان کافی را برای سازگاری بسیاری از گونه ها در اختیار آن ها نمی گذارد.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Trends in Ecology and Evolution منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------