سلفی جدید «کنجکاوی» از رصد آب در مریخ اخبار علمی ,خبرهای علمی,مریخ نورد کنجکاوی
مریخ نورد کنجکاوی به وسیله یک بازوی رباتیک و حفاری، نمونه هایی از گل موجود در سیاره را جمع آوری کرده است.این رویداد نشان می دهد قبلا در مریخ آب وجود داشته است.

به گزارش مهر به نقل از دیجیتال ترندز، مریخ نورد کنجکاوی ناسا مشغول جمع آوری گل در سیاره سرخ است.

 

جالب آنکه این کاوشگر همزمان با جمع آوری نمونه گل از خود سلفی گرفته است. برای ساخت تصویر سلفی محققان ۵۷ تصویر مختلف را کنار هم چسباندند که ابزار MAHLI کاوشگر ثبت کرده بود. این ابزار در حقیقت یک دوربین است که در انتهای بازوی رباتیک کاوشگر نصب شده است.

 

با کمی دقت در تصویر می توان دو حفره کوچک در کنار عکس مشاهده کرد. این سوراخ ها «ابرلیدی» و «کیلماری» نام دارند و مریخ نورد کنجکاوی برای جمع آوری نمونه آنها را حفر کرده است.

 

مریخ نورد مذکور هم اکنون در منطقه ای مملو از گل به آرامی حرکت می کند و به سمت منطقه Mount Sharp می رود. این منطقه به دلیل وجود گل بسیار مورد توجه کارشناسان است. زیرا گل نشاندهنده وجود آب در خاک است. آنها معتقدند احتمالاً میلیاردها سال قبل زیر سطح مریخ آب وجود داشته است.

 

بررسی گلی که روی سطح سیاره وجود داره نیز احتمالاً جزییاتی درباره حیات در سیاره مریخ را نشان می دهد.

 

علاوه برآن، مریخ نورد کنجکاوی برای بررسی نمونه ها از ابزار CheMinاستفاده می کند که می تواند مواد معدنی مختلف و میزان آنها در صخره های مریخ را اندازه گیری کند. این ابزار علاوه بر گل سطح بسیار پایینی از ماده هماتیت (نوعی اکسید آهن) را در گل رصد کرده است.

 

این یافته های جدید حاکی از آن است که زمانی در این منطقه آب وجود داشته است. اما محققان همچنان از شیوه واکنش آب و صخره ها با یکدیگر بی اطلاع هستند. احتمال دارد صخره ها زمانی به وجود آمده باشند که آب دریاچه هایی به وجود آورد و در ته آنها رسوباتی ایجاد شد. با گذر زمان این رسوبات به صخره تبدیل شدند و امروز در سطح سیاره وجود دارند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------