انقلاب علمی با واضح‌ترین عکس اشعه‌ایکس جهانتصاویر سه‌بعدی‌,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
یک تکنیک تصویربرداری جدید پیشگام، با استفاده از اشعه‌ایکسِ تولیدشده توسط یک شتاب‌دهنده ذرات پیشرفته، تصاویر سه‌بعدی‌ای از کل اندام‌ها با جزئیات بی‌سابقه‌ای ارائه می‌دهد. 

به گزارش همشهری به نقل از وب‌سایت نیواطلس، محققان با معرفی این فناوری، از ریه یک بیمار فوت‌شده بر اثر کووید-19 تصویربرداری کردند و دیدگاه جدیدی را در مورد چگونگی اختلال این بیماری در اکسیژن‌رسانی خون آشکار کردند. این فناوری جدید که توموگرافی فاز کنتراست سلسله‌مراتبی (HiP-CT) نامیده می‌شود، یک تکنیک براساس اشعه‌ایکس است که اجازه می‌دهد از کل اندام‌ها با وضوح یک‌میکرون یا 100برابر وضوح سی‌تی‌اسکن معمولی تصویربرداری شود. پیشرفت تصویربرداری مدیون ارتقای فناوری در مرکز تحقیقات سنکروترون اروپا(ESRF) است.

 

این شتاب‌دهنده ذرات پیشرفته، اخیرا با آنچه ارتقای منبع فوق‌العاده درخشان (ESRF-EBS) نامیده می‌شود، بهبود یافته است. این ارتقا‌ نخستین نسل چهارم سنکروترون(نوعی‌ شتاب‌دهنده ذرات) را ایجاد و آن را به درخشان‌ترین منبع اشعه‌ایکس در جهان تبدیل کرده است. این عملکرد اشعه‌ایکس را به میزان 100 در مقیاس «درخشندگی و انسجام» افزایش داد. اشعه‌ایکس تولیدشده توسط این دستگاه، 100میلیارد برابر روشن‌تر از آن چیزی است که در اشعه‌ایکس بیمارستانی معمولی یافت می‌شود.

 

ایده توسعه تکنیک جدید HiP-CT پس از آغاز همه‌گیری کووید-19و با استفاده از افزایش حساسیت منبع جدید فوق‌العاده درخشان در ESRF، مطرح شد. پل تافورو، دانشمند ارشد ESRF در این خصوص توضیح داد: «این به ما امکان می‌دهد رگ‌های فوق‌العاده کوچک درون یک اندام کامل انسان را به‌صورت سه‌بعدی ببینیم و ما را قادر می‌سازد تا یک رگ خونی را به‌صورت سه‌بعدی از بافت اطراف تشخیص دهیم و حتی برخی از سلول‌های خاص را مشاهده کنیم.»

 

با استفاده از فناوری جدید، تیمی به رهبری محققان دانشگاه کالج لندن پروژه‌ای به نام اطلس اندام انسان را راه‌اندازی کرده‌اند. پیتر لی، که این پروژه را مدیریت می‌کند، می‌گوید که هدف اطلس اندام انسان، پر کردن شکاف در درک ما از آناتومی است. او در این خصوص می‌گوید: «HiP-CT این مقیاس‌ها را به‌صورت سه‌بعدی ارائه و از کل اندام‌ها تصویربرداری می‌کند تا دیدگاه جدیدی از آرایش بیولوژیکی به ما ارائه دهد.»

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022