تلسکوپ "جیمز‌ وب" از مدار ماه عبور کرد تلسکوپ جیمز‌ وب,اخبار علمی ,خبرهای علمی
ناسا اعلام کرد که تلسکوپ فضایی "جیمز وب" مسافتی نزدیک به ۳۸۴ هزار کیلومتر را پیموده و از مدار ماه عبور کرده است.

 به گزارش تسنیم؛ این تلسکوپ در روز کریسمس روی موشک آریان 5 از گویان فرانسه به فضا پرتاب شد.

 

"جیمز وب" به عنوان قدرتمندترین تلسکوپ ساخته شده تا امروز شناخته می‌شود که در حال حرکت به سمت مقصد خود در یک میلیون مایل دورتر از کره زمین است تا شاید برخی از اسرار کیهان را کشف کند.

 

در مسیر فرستادن تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا  به مدار خود پیرامون نقطه‌ لاگرانژی 2 خورشید-زمین بیشتر انرژی مورد نیاز، توسط موشک آریان 5 تأمین شد. بعد از جدایی تلسکوپ از پرتابگر، چندین تغییر کوچک در مسیر برنامه‌ریزی شده است تا حدود یک ماه بعد به مدار عملیاتی خود برسد.

 

این مأموریت 10 میلیارد دلاری حاصل 30 سال فعالیت‌های تحقیقاتی شبانه‌روزی تعداد زیادی از مهندسان و دانشمندان ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. این تلسکوپ به حالت فشرده جمع‌شده است و برای رصد فضا در نهایت، طی سلسله عملیات‌های پیچیده‌ای بازگشایی می‌شود که اگر هر یک از این مراحل اشتباه پیش برود کل مأموریت را به خطر خواهد انداخت.

 

دیروز اعلام شد که آنتن تلسکوپ فضایی جیمز وب با موفقیت آزمایش شد و سلامتی آرایه‌ خورشیدی تلسکوپ نیز از طرف تیم فنی جیمز وب مورد تایید قرار گرفت. این تلسکوپ مسافتی در حدود 238 هزار و 850 مایل (384 هزار و 400 کیلومتر)  را پشت سر گذاشته است که معادل فاصله بین زمین و ماه است و این نشان می‌دهد که در حال حاضر یک چهارم راه تا مدار مقصد خود را طی کرده است.

 

تلسکوپ فضایی جمیز وب در واقع با طی مسافت نزدیک به 400 هزار کیلومتری مدار ماه را نیز پشت سر گذاشته است و با سرعتی نزدیک به 1 کیلومتر بر ثانیه به سوی نقطه لاگرانژی L2 حرکت می‌کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022