کشف ناگهانی مجسمه خدایان مصر و یونان در لهستانمجسمه باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
یافتن دو مجسمه از دو خدای مصری و یونانی در شهر لوبین لهستان به قدری غافلگیرکننده بود که باستان‌شناسان ابتدا دربارۀ اصالت آن‌ها تردید داشتند.

به گزارش فرادید، اوایل ماه جاری میلادی باستان‌شناسان لهستانی که در محوطه‌های تاریخی شهر لوبین (Lubin) مشغول کاوش بودند، موفق به کشف آثار خارق‌العاده‌ای شدند که وجودشان در این منطقه بسیار غافلگیرکننده بود.

 

دو مجسمۀ کوچک باستانی در این کاوش به دست آمدند که یکی از آن‌ها تمثالی از یک خدای مصری به اسم اوزیریس و دیگری نیم‌تنه‌ای از یک خدای رومی موسوم به باکوس است.

 

در ابتدا تصور این بود که این دو مجسمه مربوط به یک فرعون و یک الهه باشند اما بررسی‌های دقیق‌تر ماهیت واقعی آن‌ها را روشن کرد.

 

مجسمه باستانی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

موسسه حفاظت از آثار تاریخی استان لوبلسکی این خبر را در صفحۀ فیسبوک خود منتشر کرده و نوشته است: «وجود این مجسمه‌ها در این منطقه به حدی غیر عادی و غافلگیرکننده بوده که در ابتدا تردیدهایی دربارۀ اصالت آن‌ها به وجود آمد. یکی از فرضیه‌‌ها این بود که شاید این مجسمه‌ها بخشی از تزیینات قرن نوزدهمی قصر کلنیوسکی (Kleniewski) بوده باشند. اما به لطف همکاری موزۀ ملی لوبین و دانشمندانی از دپارتمان باستان‌شناسی دانشگاه ورشو، معلوم شد که این آثار کاملا اصیل و متعلق به دوران مصر و روم باستان هستند».

 

طبق بررسی‌های انجام شده، قدمت مجسمۀ اوزیریس به هزارۀ اول قبل از میلاد و قدمت مجسمۀ باکوس به حدود یک قرن قبل از میلاد برمی‌گردد. این مجسمه‌ها به احتمال زیاد جزء کلکسیون آثار باستانی خانوادۀ ثروتمند کلینوسکی بوده‌اند که تا زمان جنگ جهانی دوم در قصر خانوادگی آن‌ها نگه‌داری می‌شده‌اند.

 

ماریا کلینوسکی در سال ۱۹۰۴ به مصر سفر کرده بود و احتمالا مجسمه اوزیریس را در همان زمان خریداری کرده است. مجسمۀ باکوس را نیز یکی از پیشکاران خانوادۀ کلینوسکی در سال ۱۹۰۶ از یک مقبرۀ باستانی در روستای دراتوف (Dratów) لهستان به دست آورده بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------