خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای برای کاربردهای مختلفاگر قصد خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای دارید، گرچه انتخاب اولیه بسیاری از فیلمبردارن دوربین‌های DSLR یا بدون آینه هستند، اما این دوربین‌ها تنها گزینه‌های پیش روی شما نبوده و اتفاقاً برای هر پروژه فیلمبرداری هم مناسب نیستند!

 

اگرچه این دوربین‌ها امکانات بسیار بیشتری نسبت به گوشی‌های هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهند، اما اگر قرار است که دوربینی حرفه‌ای برای خود بخرید، باید انواع این دوربین‌ها را بشناسید. با ما در این مطلب همراه باشید و با شناخت انواع دوربین‌های فیلمبرداری بهترین گزینه را انتخاب کنید.  

 

انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای

تا پیش‌ازاین تنوع دوربین‌های فیلمبرداری تنها شامل تعداد انگشت‌شماری از دستگاه‌هایی می‌شد که همگی آن‌ها ویژگی‌های مشابهی داشتند. اما این روزها با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلفی از دوربین‌ها به بازار معرفی شده که اشکال، اندازه و کاربردهای متفاوتی دارند.

 

دوربین‌های کامپکت

خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای,دوربین فیلمبرداری حرفه ای برای کاربردهای مختلف

خرید دوربین‌های کامپکت

 

دوربین‌های کامپکت نوعی دوربین فیلمبرداری کوچک و ساده‌ای هستند که برای کارهای معمولی از آن‌ها استفاده می‌شود؛ ازاین‌رو نمی‌توان گفت که این دوربین‌ها حرفه‌ای هستند. از ویژگی‌های دوربین‌های کامپکت می‌توان به وزن کم در کنار سرعت بالای عکس‌برداری و فیلمبرداری اشاره کرد.

 

این دوربین‌ها هم در بین حرفه‌ای‌ها و هم افراد آماتور و تازه‌کار طرف‌داران خود را دارد. فیلمبرداران حرفه‌ای معمولاً از این دوربین‌ها به‌منظور ثبت سریع لحظات خاص که امکان ضبط آن‌ها با دوربین‌های حرفه‌ای وجود ندارد، استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل این دوربین‌ها به عنوان بهترین دوربین فیلمبرداری برای مجالس شناخته می‌شوند.

 

مزایا دوربین کامپکت

دارای صفحه‌نمایش باکیفیت هستند؛

امکان کنترل دستی و نیمه دستی بیشتر را به فیلمبردار می‌دهد.

 

معایب دوربین کامپکت

امکان تعویض لنز در این دوربین‌ها وجود ندارد؛

امکان نصب فیلتر اضافه روی این دوربین‌ها وجود ندارد.

 

دوربین فیلمبرداری خانگی

انواع دوربین فیلمبرداری,قصد خرید دوربین فیلمبرداری,آشنایی با انواع دوربین فیلمبرداری

خرید دوربین فیلمبرداری خانگی

 

دوربین‌های ساده‌ای که تنها برای مصارف شخصی و غیرحرفه‌ای استفاده می‌شوند، در این دسته قرار می‌گیرند. این دوربین‌ها را با نام دوربین‌های Consumer نیز می‌شناسند. تصاویر ضبط شده با این دوربین‌ها معمولاً به‌اندازه دوربین‌های حرفه‌ای باکیفیت نیست و دلیل آن نیز استفاده از تراشه‌های تصویربرداری کوچک در آن است. به همین دلیل قیمت دوربین فیلمبرداری خانگی در مقایسه با دوربین‌های حرفه‌ای بسیار مناسب است. 

 

مزایای دوربین فیلمبرداری خانگی

ساده 

دارای ابعاد کوچک 

کاملاً اتوماتیک

 

معایب دوربین فیلمبرداری خانگی

کنترل دستی صدا و تصویر

دارای لنزهای ثابت

عدم پشتیبانی از ورودی صوتی جداگانه

 

دوربین فیلمبرداری Mini-DV

انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای,مزایا و معایب انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری Mini-DV

 

یکی از محبوب‌ترین دوربین‌ها برای فیلمسازان مستند، این دسته از دوربین‌ها است. اگرچه در این دوربین‌ها از نوارهای ویدئویی استفاده می‌شود، اما باید بدانید که کیفیت فیلم ضبط شده با این دوربین بسیار عالی است؛ به‌عنوان‌مثال دوربین سونی z7. قیمت دوربین فیلمبرداری حرفه ای سونی z7 بسیار مناسب است و با خرید آن به امکانات متنوعی دسترسی خواهید داشت. 

 

مزایا دوربین فیلمبرداری Mini-DV

یافتن آسان نوارهای ویدئویی

ارزان بودن نوارها

 

معایب دوربین فیلمبرداری Mini-DV

دیجیتالی کردن فیلم‌های ضبط شده با این دوربین زمان زیادی لازم دارد.

 

دوربین‌های فیلمبرداری Pro Consumer

دوربین فیلمبرداری حرفه ای برای کاربردهای مختلف,انواع دوربین فیلمبرداری

روش خرید دوربین‌های فیلمبرداری Pro Consumer

 

این دسته از دوربین‌های فیلمبرداری مرز میان دوربین‌های حرفه‌ای و ساده را تشکیل داده‌اند. شاید بتوان گفت که این نوع از دوربین‌ها نسخه کوچک شده دوربین‌های حرفه‌ای هستند. معمولاً از این دوربین‌ها به‌منظور تولید برنامه‌های تلویزیونی استفاده می‌شود. 

 

این دسته از دوربین‌ها باتوجه‌به ویژگی‌هایی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، قیمت بالایی دارند. هزینه‌ای که برای خرید این دسته از دوربین‌ها پرداخت می‌کنید، تقریباً یک‌سوم هزینه‌ای است که برای دوربین‌های کاملاً حرفه‌ای پرداخت می‌کنید. 

 

از مهم‌ترین قابلیت‌های این دوربین‌ها، می‌توان به کنترل دستی تصویر و صدا و ورودی‌های صوتی خارجی اشاره کرد.

 

مزایای دوربین فیلمبرداری Pro Consumer  

دارای تراشه‌های تصویربرداری بزرگ

دارای قابلیت نصب لنزهای قابل تعویض

تطبیق‌پذیری در کدگذاری داخل و خارج

 

معایب فیلمبرداری Pro Consumer

قیمت بالا 

 

دوربین‌های Super Chip

قصد خرید دوربین فیلمبرداری,آشنایی با انواع دوربین فیلمبرداری,انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای

خرید دوربین‌های Super Chip

 

از دیگر انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای به دوربین‌های Super Chip اشاره می‌کنیم. این دسته از دوربین‌ها نیز از مدل‌های نیمه‌حرفه‌ای محسوب می‌شوند و تمام آنچه که از دوربین‌های فیلمبرداری حرفه‌ای انتظار دارید، در این دوربین خواهید یافت. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این دوربین‌ها این است که تراشه تصویربرداری آن‌ها دو الی سه برابر بزرگ‌تر از دوربین‌های حرفه‌ای قدیمی است. تمام کمپانی‌های سونی و پاناسونیک مدل‌های مختلفی از این نوع دوربین فیلمبرداری را تولید می‌کنند. 

 

مزایای دوربین‌های Super Chip

دارای تراشه تصویربرداری هستند؛

ابعاد بزرگ‌تری نسبت به دوربین‌های فیلمبرداری قدیمی دارند؛

دارای لنزهای قابل تعویض هستند؛

قیمت مناسبی دارند. 

 

معایب دوربین‌های Super Chip

ابعاد و اندازه‌های بزرگ این دوربین

 

دوربین‌های DSLR

انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای,مزایا و معایب انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای

مزایا و معایب دوربین‌های DSLR

 

دوربین‌های DSLR در اصل دوربین‌های عکاسی دیجیتال هستند که قابلیت فیلمبرداری باکیفیت بالا را داشته و توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.

 

شاید این دوربین‌ها باتوجه‌به ویژگی‌های آن‌ها همراه با قیمت مناسب، گزینه ایده‌آلی به نظر برسد، اما واقعیت این است که این دوربین‌ها در دسته دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای قرار نگرفته و نسبت به سایر موارد، عملکرد ضعیف‌تری دارند.

 

مزایای دوربین‌های DSLR

دارای تراشه‌های تصویربرداری بزرگ

کیفیت تصویر بسیار بالا

دارای لنزهای قابل تعویض 

قیمت مناسب

 

معایب دوربین‌های DSLR

کنترل صوتی دستی

فاقد ورودی‌های صوتی

 

دوربین‌های Combo

برندهای دوربین فیلمبرداری حرفه ای,آشنایی با انواع دوربین و مزایا و معایب آن ها

تصاویر دوربین‌های Combo

 

اگر به دنبال دوربین فیلمبرداری حرفه ای برای ضبط مستندهای حیات‌وحش هستید، ما به شما دوربین‌های Combo را پیشنهاد می‌کنیم. اگر تجربه فعالیت در این زمینه را داشته باشید، می‌دانید که قابلیت حمل و جابه‌جایی دوربین‌ها در این حوزه تا چه حد اهمیت دارد. 

 

دوربین‌هایی با قابلیت درایو فلش از نظر جابه‌جایی نیز گزینه ایده‌آلی به شمار می‌آیند؛ اما دوربین‌های Combo حرف دیگری برای گفتن دارند. این دوربین دارای هارددیسک داخلی است؛ ازاین‌رو این امکان را به شما می‌دهد که قبل از پرشدن فایل‌های ویدئویی خود، با واردکردن کارت حافظه به ضبط تصویر خود ادامه دهید. 

 

مزایای دوربین‌های Combo

قابل‌حمل

پشتیبانی از کارت حافظه 

 

دوربین‌های اکشن کمرا

دوربین‌های اکشن کمرا,مزایا و معایب دوربین‌های اکشن کمرا,برندهای دوربین فیلمبرداری حرفه ای

مزایای دوربین‌های اکشن کمرا

 

اکثر افرادی که عاشق طبیعت‌گردی یا ورزش‌های خیابانی هستند، حتماً با دوربین‌های گوپرو آشنایی دارند. دوربین‌هایی که به شما اجازه می‌دهند فعالیت‌های ورزشی و هیجانی را از زاویه دید ورزشکار ضبط کنید.

 

طراحی این دوربین‌ها به‌گونه‌ای است که امکان نصب آن‌ها روی سطوح و اجسام مختلف وجود دارد. به‌این‌ترتیب بدون ایجاد هیچ مزاحمتی و به‌راحتی در حین انجام حرکات ورزشی یا حتی در طول ورزش می‌توانید به عکاسی و فیلمبرداری بپردازید. 

 

مزایای دوربین‌های اکشن کمرا

امکان ضبط در حین انجام فعالیت‌های ورزشی 

دارای بدنه مقاوم

قیمت مناسب 

 

دوربین فیلمبرداری حرفه ای

قصد خرید دوربین فیلمبرداری,آشنایی با انواع دوربین فیلمبرداری

تصویر دوربین فیلمبرداری حرفه ای

 

این دسته از دوربین‌ها امکانات ویژه‌ای را در اختیار فیلم‌بردار قرار می‌دهد که در دوربین‌های خانگی و نیمه‌حرفه‌ای نمی‌توان یافت. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوربین‌ها ضبط باکیفیت بسیار بالا است. این دسته از دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که از آن‌ها در موارد مختلف استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، فیلمبرداری از مراسم‌ها، رویدادهای ورزشی و حتی فیلمبرداری سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی. 

 

مزایا

کیفیت تصویربرداری بالا 

استفاده از تثبیت‌کننده تصویر نوری

استفاده از میکروفون‌های قدرتمند

حافظه ذخیره‌سازی زیاد

باتری‌های قدرتمند

 

معایب

نامناسب برای تصویربرداری‌های معمولی

 

توجه به برند، یکی از مواردی است که هنگام انتخاب و خرید دوربین فیلمبرداری حرفه ای باید به آن توجه کنید. در حال حاضر، بهترین برندهایی که در زمینه طراحی و تولید دوربین‌های حرفه ای خوب عمل کرده‌اند، پاناسونیک، سونی و سامسونگ هستند. برند شیائومی از جمله برندهایی است که به‌تازگی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده و با قیمت‌گذاری مناسب، رضایت طیف وسیعی از عکاسان و فیلم‌برداران را جلب کرده است.

 

نکته‌ای که قبل از خرید انواع دوربین فیلمبرداری حرفه ای باید بدانید

پیش از هر چیز شما باید بدانید که قصدتان از خرید دوربین فیلمبرداری چیست؟ این که بدانید چه فیلمی با دوربین شما ضبط خواهد شد، اهمیت زیادی دارد. 

در قدم بعدی باید رزولوشن موردنظر فیلمتان را انتخاب کنید. 

در نهایت نیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که این دوربین قرار است در استودیو بماند، یا این که قرار است همراه شما در هر مکانی باشد؟ 

 

بدون توجه به این موارد قطعاً انتخاب خوبی هنگام خرید دوربین فیلمبرداری نخواهید داشت؛ هیچ اهمیتی ندارد که دوربین خریداری شده توسط شما به چه اندازه حرفه‌ای باشد، مهم این است که تمام خواسته‌های شما را پاسخ دهد. 

 

کلام آخر

تکامل دوربین‌های فیلمبرداری از زمان‌های قدیم تا به امروز به‌اندازه‌ای باورنکردنی است که گاهی درک نحوه استفاده مردم از دوربین‌های قدیمی دشوار می‌شود. مدل‌های دوربین فیلمبرداری در آن زمان بسیار ساده‌تر از مدل‌های موجود در بازار امروز است. 

 

اگر به دنبال خرید دوربین فیلمبرداری مناسبی هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری به وب‌سایت نورنگار بزنید. در این فروشگاه مدل‌های متنوعی از جدیدترین دوربین‌ها تا دوربین فیلمبرداری حرفه ای دست دوم برای پاسخ به نیاز کاربران با هر توان مالی و کاربرد، گردآوری شده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------