ظروف مسی و هرآنچه که باید قبل از پخت و پز در ظرف مسی بدانیمپخت و پز در ظروف مسی,مزایای ظروف مسی,نکات ضروری در هنگام خرید ظروف مسی

مزایا ظروف مسی

 

مس فلزی ایست که جزو اولین اکتشافات بشر محسوب می‌شود. در واقع مس پس از طلا ابتدایی‌ترین فلزی‌ست که کشف شده.

 

جالب است بدانید که، از ابتدایی‌ترین تمدن‌هایی که هنگام ساختن ابزار‌آلات مختلف از فلز مس استفاده کرد، ایران زمین بود. شواهد مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد ایرانیان در این زمینه پیشرو سایر تمدن‌ها بودند. آثار و مسی مختلف در هزاران سال قبل از میلاد در تپه سیلک، تل ابلیس و تپه زاغه مشاهده شده.

 

از دیگر تمدن‌هایی که می‌توان گفت مس را در هزاران سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می‌دادند، مصریان بودند.

 

زمانی که مسگری و استفاده از ظروف و ابزار آلات مسی در ایران رونق گرفت، بیشترین شهر‌هایی که در این زمینه از خود تبحر نشان دادند، اصفهان، شیراز، کاشان، یزد و کرمان بودند.

 

در این شهر‌ها عمدتا مکان مشخصی برای تولید و فروش این آثار هنری وجود داشت که آن را بازار مسگران می‌نامیدند. مسگرانی که در این مکان دور یکدیگر جمع شده بودند، با توانایی زیاد بدنی، هر نوع ظروف و وسایل مسی را ساخته و در معرض فروش قرار می‌دادند.

 

یکی از ماده‌های ضروری بدن که در مس وجود دارد، ملانین می باشد. وجود ملانین در بدن باعث خواهد شد که پوستی شفاف و کاملا سالم داشته باشیم. به علاوه بر حفاظت پوست، این ماده می‌تواند به سلامت موهای سر نیز کمک بسزایی کند. و همین نکته یکی از اصلی‌ترین دلایل برای بالا بودن قیمت ظروف مسی است.

 

نکات ضروری در هنگام خرید ظروف مسی

یکی از برترین پوشاننده‌های لایه داخلی ظروف مسی، قلع است. چراکه قلع در هنگام پخت‌وپز به مواد غذایی نمی‌چسبد و سبب آسیب‌رسانی به سیستم ایمنی بدن نمی‌شود.

 

اما گاه از آلومینیوم و دیگر فلزهای نامتناسب برای پوشش لایه داخلی ظروف مسی استفاده می‌شود. پس حتماً توجه به این نکته ضروری است که در هنگام خرید ظروف مسی به قلع اندود بودن آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

انواع ظروف مسی

ظروف مسی ۳ نوع دارد:

دست‌ساز

در واقع اولین نوع ظرف مسی توسط دست انسان تولید شد. امروزه نیز ظروف مسی دست‌ساز وجود دارد. اگر به بازار مسگرهای شهر یزد سری بزنید، حتماً ظرف مسی دست‌ساز را پیدا خواهید نمود.

 

از ویژگی‌های این ظرف مسی:

• چکش‌کاری و ایجاد ظاهری زیبا به واسطه دست انسان

• وزن متناسب

• ضخامت جداره‌ای مناسب

• اصالت ظرف مسی

 

تمامی این چهار ویژگی سبب می‌شود تا ارزش و قیمت ظروف دست‌ساز بسیار بالا باشد.

 

نیمه چکش‌کاری

برای ساخت این نوع ظروف‌مسی، قالب‌گیری توسط دستگاه اعمال می‌شود و برخی از طراحی‌ها و چکش‌کاری‌ها روی ظروف توسط دست انسان انجام شده است. قیمت تعیین‌شده این نوع ظرف نسبت به ظرف مسی دست‌ساز پایین‌تر است.

 

ماشینی

تمامی مراحل قالب‌گیری و حتی طراحی‌های انجام‌شده بر روی ظروف توسط ماشین و دستگاه‌ها انجام می‌شود. اگرچه سرعت یکی از المان‌های مهم برای این امر تلقی می‌گردد اما از آنجا که ابتکار و هنر دست انسان به‌صورت مستقیم با ظروف در ارتباط نیست، پس ارزش آن‌ها در قبال دو نوع دیگر پایین‌تر می‌باشد. در هنگام خرید می‌توانید از خریدار نوع ظروف مسی را بپرسید.

 

انواع ظروف مسی,ظروف مسی دست ساز,ظروف مسی ماشینی

انواع ظروف مسی

 

نگهداری ظروف مسی

قلع اندود کردن به صورت مستمر

ظرف مسی پس از استفاده‌های مکرر، تضعیف می‌شوند. به همین منظور باید به‌صورت مستمر لایه درونی آن‌ها قلع اندود گردد تا از تماس فلز مس با مواد غذایی جلوگیری صحیح به عمل آید. و همچنین به قیمت ظروف مسی شما آسیبی وارد نشود.

 

شما با بردن ظروف مسی به بازار مسگرها و یا کارگاه‌هایی که برای قلع اندود کردن تعبیه ‌شده‌اند، می‌توانید این مشکل را برطرف سازید.

 

تمیز نگه داشتن ظروف مس

در داخل و لایه بیرونی ظروف پس از هر بار استفاده عموماً لکه‌هایی پدیدار می‌شود. برخی از بانوان همواره دوست دارند که ظروف‌مسی، آن رنگ زیبا و درخشان خود را حفظ نماید.

 

رب یا سس گوجه فرنگی

حتماً شما هم شنیده‌اید که برای برگرداندن رنگ مس در هنگام شست‌وشو از سس و یا رب گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود. درواقع آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه‌فرنگی با فلز مس به سرعت فراوان واکنش نشان می‌دهند که این امر سبب می‌شود تا زنگار و لکه‌های ایجادشده بر روی فلز مس از بین برود.

 

آب پیاز

اگر می‌خواهید از شر لکه‌های سیاه ایجادشده بر روی ظروف خود خلاص شوید، باید آب پیاز را گرفته و با استفاده از یک دستمال نرم، به‌آرامی بر روی سطوح این ظروف بکشید. پس از شست‌وشو معجزه تمیزی توسط آب پیاز را خواهید دید.

 

ورق لیمو

برای درخشان نمودن سطح ظروف مسی کافی است چند ورق لیمو بر روی آن بگذارید، به علت اکسیداسیون انجام‌شده، سطوح ظرف مسی شما درخشان خواهد شد. نکته حائز اهمیت در هنگام شست‌وشوی ظرف مسی این است که هیچ‌گاه ظرف مسی خود را با استفاده از پاک‌کننده‌های قوی مانند تاید و وایتکس نشویید.

 

قلع و حتی خود ظروف مسی در قبال این نوع پاک‌کننده‌ها بسیار حساس بوده و سریع تضعیف خواهند شد. همچنین برای پاکیزه نگه‌داشتن ظرف مسی می‌توانید از شوینده‌های مخصوص این ظروف استفاده کنید که در بازار موجود است.

 

خراشیدگی در قسمت لایه داخلی

یکی از اتفاق‌های خطرناکی که ممکن است در حین استفاده از ظرف مسی بیافتند، ایجاد خش به سبب استفاده از وسایل نوک‌تیز مانند چاقو و دیگر وسایل است. اگر بر لایه درونی ظروف مسی یعنی قلع، خش ایجاد شود، درواقع شما راهی برای تماس مستقیم مواد غذایی با مس ایجاد می‌کنید.

 

مس نیز یکی از فلزاتی می‌باشد که به‌سرعت با مواد غذایی اسیدی واکنش نشان می‌دهد. به همین منظور در هنگام استفاده از ظروف مسی رعایت این نکته برای سلامتی‌تان بسیار الزامی است.

 

نگهداری مواد غذایی در ظرف مسی

همواره به یاد داشته باشید که از ظرف مسی برای پخت برخی از مواد غذایی و نگهداری آن‌ها می‌توان استفاده نمود. درنتیجه اگر مواد غذایی ناسازگار با این ظروف را در آن‌ها بپزید و یا برای سرو از این ظروف استفاده کنید، مطمئن علاوه بر آسیب رساندن به ارزش مواد غذایی، به ظروف مسی نیز براثر واکنش و اکسیداسیون آسیب خواهید زد.

 

ظروف مسی نیمه چکش کاری,راهنمای هنگام خرید ظروف مسی,معایب ظروف مسی

ظروف مسی

 

چه غذاهایی را نباید در ظروف مسی طبخ نمود؟

مس یکی از فلزاتی است که وجود آن برای بدن انسان مهم بوده، به همین منظور گاهی پزشکان و طبیبان در طب سنتی طبخ غذا در ظروف مسی را پیشنهاد می‌کنند.

 

در ادامه فهرستی از مواد غذایی که نمی‌توان در ظروف مسی طبخ نمود را ارائه می‌دهیم:

 

گوشت

ار آنجاکه گوشت در داخل بافت‌های خود چربی اشباع دارد، به همین منظور نباید گوشت را در ظروف مسی طبخ، سرو و نگهداری نمود.

 

چرا که چربی اشباع موجود در گوشت به‌ سرعت توسط مس اکسیدشده، و مضرات جبران‌ناپذیری را در استفاده طولانی‌ مدت در بدن انسان برجای خواهد نهاد.

 

گوجه فرنگی

همواره برای تمیز کردن سطح بیرونی مس از گوجه‌فرنگی و یا رب استفاده می‌شود. این به معنای واکنش سریع گوجه‌فرنگی با فلز مس است.

 

هر ماده غذایی که با مس واکنش نشان داده و اکسید شود را نمی‌توان در ظروف مسی طبخ، سرو و یا نگهداری نمود.

 

غذاهای دریایی

تمامی ما میدانیم که غذاهای دریایی منبع بسیار مغذی از جیوه و مس هستند.

 

اما اگر بخواهیم این مواد غذایی را در ظروف مسی طبخ کنیم، مطمئناً با اکسید شدن آن‌ها، ابتدا ارزش غذایی را کاهش داده و سپس باعث ورود سموم خطرناک به بدن خواهیم شد.

 

نوشیدنی های طعم دار اعم از شربت ها

فلز مس با طعم دنده‌های شیرین مانند شکر به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

 

پس از نوشیدن شربت زعفرانی، نعنا، سکنجبین و دیگر شربت‌های شیرین در ظروف مسی اکیداً خودداری کنید.

 

غذاهای شیرین

از طبخ غذاهایی که در آن شکر به کار می‌رود مانند شیرین‌پلو و یا درست کردن زرشک و شکر به همراه زعفران بر روی حرارت در ظروف مسی خودداری کنید.

 

غذاهای ترش

اگر مواد غذایی قابل طبخ در ظروف مسی را می‌شناسید، هیچ‌گاه به‌عنوان چاشنی از لیمو و تمامی ادویه‌جات ترش در ظروف مسی بر روی حرارت استفاده نکنید.

 

ممکن است اشتباهاً این اتفاق رخ داده باشد، شما خواهید دید که رنگ ظروف مسی در مقابل استفاده از لیمو و دیگر ادویه‌جات ترش سیاه می‌شود.

 

این تغییر رنگ نشان از اکسید شدن مس و ورود مواد مضر به بدن انسان را دارد.

 

مواد غذایی که طعمی تلخ دارند

اگر از طعم تلخ لیموعمانی استفاده‌شده در خورش خود مطمئن نیستید، هیچ‌گاه آن را در ظروف مسی امتحان نکنید.

 

غذاهای چرب

در دنیای مدرن امروز، گاهی برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها سعی دارند که با نحوه متفاوتی از سرو غذا، رضایت مشتری را جلب کنند. یکی از انتخاب‌های پرطرفدار برای این امر، استفاده از ظروف مسی است.

 

بیشتر غذاهای سنتی مانند آبگوشت و یا انواع کباب‌ها در این ظروف پخته و سرو می‌شوند. نکته قابل‌توجه در برابر زیبایی بصری، رعایت نکردن نکات ضروری در هنگام استفاده از ظروف مسی است. به همین منظور بهتر است ظروف مورد استفاده یا به خوبی قلع اندود شده و یا کنار گذاشته شوند.

 

شیر

آنزیم‌ها و پروتئین‌های موجود در شیر به سرعت بالا به مس واکنش نشان می‌دهند. به همین منظور برای گرم کردن و حتی سرو شیر از ظروف مسی استفاده نکنید. همچنین پزشکان تأکید دارند که از نگهداری مواد غذایی در ظروف مسی نیز اکیداً خودداری شود.

 

به عنوان مثال از نگهداری غذاهای باقی‌مانده در هر وعده غذایی مانند: خورش، برنج، سالاد در ظروف مسی اکیداً خودداری کنید. به خصوص سالادهای مورد استفاده در فصل تابستان که چاشنی اصلی آن‌ها آب‌لیمو و یا آب‌غوره هستند.

 

برای مشاهده محصولات ظروف مسی اینجا کلیک کنید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024