گزارش ابتکار از جلسه بنزین‌های سرطان‌زااخبار,اخبار اجتماعی , بنزین‌های سرطان‌زا

 

اخبار اجتماعی - گزارش ابتکار از جلسه بنزین‌های سرطان‌زا

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه گزارشی از حضورش در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در صفحه فیسبوک خود نوشت : در این جلسه تاکید کردم آنچه برای سازمان حفاظت محیط زیست اهمیت دارد این است که بنزین عرضه شده در جایگاه های مصرف سوخت باید استاندارد یورو 4 را داشته باشد و اینکه این بنزین، تولید داخل باشد یا وارداتی، برای سازمان محیط زیست اهمیتی ندارد

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار با ارائه گزارشی از حضور خود درکمسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در صفحه فیس بوکش نوشت : عصر دیروز بنا به دعوت کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به همراه همکارانم در این کمیسیون حضور یافتیم و گزارش مبسوطی در مورد کیفیت بنزین توزیعی و بنزین های آلوده ارائه کردیم.

این گزارش با بیان وضعیت آلودگی هوا و اینکه بنزین آلوده چه تاثیری بر سلامت انسان دارد، شروع شد. یکی از مشکلات بنزین توزیعی در سال های قبل کیفیت پایین و میزان بالای بنزن بود که اندازه گیری های مربوط به این سال ها نشان می دهد بالاترین میزان بنزن در سال 90 بوده است. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی از هر هفت مرگ یک مورد مربوط به آلودگی هواست و آلاینده های موجود در بنزین های پتروشیمی مانند بنزن عامل اصلی بروز سرطان اعلام شده است. به همین خاطر دولت یازدهم موضوع را با جدیت دنبال می کند.

در این جلسه سازمان استاندارد اعلام کرد اختیارات این سازمان از سال 90 و 91 در مورد بنزین سلب شده بود، وزارت بهداشت نیز بنزن را به طور قطع سرطان زا اعلام کرد و شرکت کنترل کیفیت هوا نیز گزارش جامعی در مورد وضعیت هوا ارائه داد که تقریبا تمام جواب ها و گزارش ها دارای نکات مشترک بودند. همین طور گزارش ارائه شده کمیسیون انرژی مجلس نیز تمام این مباحث را تایید کرد.

نمایندگان مجلس سوالاتی را مطرح کردند که سازمان موظف به پاسخگویی بود و تلاش شد پاسخ ها مستدل و روشن باشد. بیشتر بحث بر روی بنزین توزیعی در کشور بود که من تاکید کردم آنچه برای سازمان حفاظت محیط زیست اهمیت دارد این است که بنزین عرضه شده در جایگاه های مصرف سوخت باید استاندارد یورو 4 را داشته باشد و اینکه این بنزین، تولید داخل باشد یا وارداتی، برای سازمان محیط زیست اهمیتی ندارد.

سازمان حفاظت محیط زیست براساس وظایف خود به طور مرتب از جایگاه های عرضه سوخت نمونه گیری می کند و با پایش پارامترهای بنزین توزیعی اطلاعات را در اختیار عموم قرار می دهد.

همین طور در مورد کارگروه ملی و استانی کاهش آلودگی هوا که به طور منظم در هشت کلانشهر کشور تشکیل می شود، در حالی که در دوره قبل برگزاری این جلسات متوقف شده بود، توضیح دادم و یادآور شدم که دولت یازدهم برنامه های اجرایی کاهش آلودگی هوا را تصویب کرده و لایحه هوای پاک را نیز به مجلس ارائه داده، به علاوه اینکه اعتبارات لازم در مورد کاهش آلودگی هوا تدوین شده و گام های عملی در شهرهای بزرگ برداشته شده که مهمترین آن حذف بنزین پتروشیمی، توزیع بنزین یورو4 و ارتقای استاندارد مربوط به گازوییل است که از هفت هزار ppm به 150 ppm رسیده است.

همچنین اجرای استاندارد یورو4 در صنعت خودروسازی کشور و استاندارد شدن خروجی خودروهای تولید داخل بعد از 9 سال تاخیر از دیگر اقدامات دولت یازدهم بوده که انجام آنها در تهران موجب کاهش روزهای ناسالم و افزایش روزهای پاک نسبت به سال 91 و 92 شده است.

البته از نمایندگان محترم مجلس درخواست کردیم که نظارت خود را استمرار دهند و از اعضای کمیسیون اصل 90 خواستیم نماینده ای را برای حضور در کارگروه ملی آلودگی هوا که هر دو هفته یک بار برگزار می شود، معرفی کنند.

آلودگی هوا سلامت بیش از 30 میلیون شهروند ایرانی را تحت الشعاع قرار می دهد و باید در مقابله با آن جدی بود. ما هنوز در اول راه هستیم و برای رسیدن به هدف مطلوب راه زیادی در پیش داریم که این امر جز با همکاری مردم و سازمان های مختلف محقق نمی شود.

در ضمن آقای موید حسینی صدر رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع مجلس هم در گفتگویی در حاشیه جلسه علنی مجلس با بیان این‌که من یک شیمیدان هستم و می‌توانم دیدگاه علمی ارائه کنم، گفته است: گوگرد بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها بالا و ترکیبات بنزین این سوخت غیراستاندارد بود. ایشان اضافه کرده که بعضی روزها در خیابان بوی ترکیبات آروماتیک مانند زایلین و غیره استشمام می‌شد؛ این نوع ترکیبات گاهی در موتور نمی‌سوزند، سنگین هستند و بصورت بخار از اگزوز خودرو خارج می‌شوند؛ از این‌رو به‌واقع «سرطان زا هستند؛ تعارف نداریم».

اخبار اجتماعی - ایسنا

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------