خاک دزدهای تالاب‌هامون دستگیر شدند/پای دولتی ها درمیان است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,خاک دزدهای تالاب‌هامون

 

  اول تیر در گزارشی در همین صفحه نوشتیم تالاب هامون در سیستان و بلوچستان امروز اگر برای اهالی هامون، آب ندارد اما برای سودجویان «خاک» دارد. حالا از زاهدان خبر رسیده است که در اقدامی عملیاتی، خاک دزدها دستگیر شدند. 

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درباره دستگیری خاک دزدها این طور توضیح داده است:  پس از اولین مشاهده به طرح دعوی در سال گذشته در مراجع قضایی اقدام شد که در ادامه در خرداد امسال مأموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان و شهرستان زابل با حضور شبانه روزی در منطقه و رصد این منطقه مجدد چهار دستگاه بیل مکانیکی و دو دستگاه کمپرسی را از دو منطقه در سیستان که در حال برداشت غیرمجاز مصالح از بستر تالاب و رودخانه های فصلی منطقه بودند شناسایی، متهمان را دستگیر و پس از تشکیل پرونده قضایی جدید به دادگستری شهرستان زابل معرفی کردند.

 ویژه خواران خاک

وحید پورمردان به عصرهامون گفته است:  در بازدید هایی که به اتفاق همکاران از منطقه سیستان و پناهگاه حیات وحش هامون طی ماه های گذشته انجام شد، متاسفانه بخش هایی از بستر مسیر رودخانه های فصلی و پناهگاه حیات وحش هامون توسط چندین سازمان دولتی و خصوصی مورد برداشت قرار گرفته است. پورمردان افزود: گود برداری و برداشت مصالح از بستر این مناطق سبب افزایش فرسایش خاکی و تخریب پوشش گیاهی شده است و با وزش بادهای 120 روزه سیستان حجم وسیعی از گرد و غبار به هوا برمی خیزد و آلودگی شدید هوا را در پی خواهد داشت. وی تصریح کرد: بر اساس قوانین محیط زیست کشور هر گونه تخریب، جابه جایی، خاک برداری و... در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است و مأموران اجرایی محیط زیست برحسب رسالت قانونی خود از تخریب عرصه های ملی جلوگیری به عمل می آورند.

 

وی تاکید کرد: به همین منظور پورمردان ادامه داد: همچنین موضوع مذکور در زمینه فعالیت های موثر این اداره کل در خصوص حفاظت از محیط زیست و سیاست های کنترل گرد و غبار منطقه بوده و پرونده به صورت جدی تا حصول نتیجه در دست پیگیری است.

 

  خراسان  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------