زنگ خطر برای بازار اصفهان اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,
مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان گفت: در سقف بازار اصفهان شبکه‌های تارعنکبوتی از سیم‌های برق وجود دارد که به شدت حادثه‌ساز خواهد بود، جلسات متعددی برگزار شده اما هیچ اقدام عملیاتی شروع نشده است. 

به گزارش فارس از اصفهان، محسن گلابی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: دیروز در هنرستان کیخسروی برای اولین بار در سطح اصفهان رشته کار و دانش آتش‌نشانی با 18 دانش‌آموز شروع به فعالیت کرد؛ وظیفه آموزش حرفه‌ای و تخصصی دانش آموزان این مقطع بر عهده سازمان آتش‌نشانی خواهد بود.

 

کاهش 25 درصدی حوادث حریق اصفهان

 

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان سپس به بیان عملکرد یک سال گذشته این سازمان پرداخت و گفت: در یک سال گذشته منتهی به مهرماه از 4 هزار و 668 مورد حریق به 3 هزارو 500 مورد رسیده‌ایم که کاهش 25 درصدی میزان حریق را نشان می‌دهد؛ در حوادث نیز 19 درصد کاهش را شاهد بودیم.

 

وی با بیان اینکه حدود 11 هزار بازدید در این مدت انجام شده است؛ افزود: بیش از 830 تأییدیه سفت‌کاری و 2 هزار و 800 تأییدیه پایان کار توسط آتش‌نشانی اصفهان صادر شده است.

 

گلابی با اشاره به تعداد تماس‌های دریافتی آتش‌نشانی اصفهان تصریح کرد: در هر روز حدود 2 هزار و 200 تلفن داریم؛ که تعدادی زیادی از این تلفن‌ها مزاحمت است؛ این موضوع را به دادستان محترم اصفهان و رئیس‌کل دادگستری اصفهان اعلام کرده‌ایم و آن‌ها دستور پیگیری دادند.

 

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان، آدرس‌دهی صحیح توسط شهروندان هنگام وقوع حوادث را از جمله چالش‌های آتش‌نشانی در ارائه خدمات برشمرد و بیان داشت: از شهروندان تقاضا داریم هنگامی که با تلفن‌های ثابت با فوریت‌های آتش‌نشانی تماس می‌گیرند آدرس دقیق بدهند؛ بسیاری از افراد هنگام وقوع حادثه هول می‌شوند و نمی‌توانند آدرس دقیق و صحیح بدهند.

 

وی با اشاره به حوادث غرق‌شدگی اخیر تأکید کرد: مخازن و استخرهای کشاورزی، به‌هیچ‌وجه مناسب شنا نیستند؛ چراکه این استخرها پس از آبگیری جلبک گرفته و لیز شده و موجب غرق شدن افراد می‌شوند.

 

گلابی ادامه داد: 4 دستگاه فوق سنگین ایسوزو خریداری شده و 4 دستگاه دیگر نیز تا هفته آینده خریداری خواهد شد؛ ایستگاه 25 و 26 آتش‌نشانی اصفهان طی هفته آینده افتتاح و هم‌زمان کلنگ احداث 8 ایستگاه جدید در مناطق مختلف شهر اصفهان به زمین زده خواهد شد.

 

جذب بانوان آتش‌نشان برای کمک به بانوان

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان با اشاره به نتایج آزمون استخدامی این سازمان گفت: در آزمون استخدامی آتش‌نشانی از 9 هزار شرکت‌کننده 700 نفر پذیرش اولیه شده و در حال تکمیل پرونده هستند؛ و در پایان 300 نفر به‌کارگیری خواهند شد.

 

وی ادامه داد: در یک سال اخیر 9 نفر از بانوان در سازمان آتش‌نشانی به‌کارگیری شدند تا در حوادث مخصوص بانوان این نیروها استفاده شود.

 

گلابی از اجرای طرح‌های آموزشی در مجتمع‌های بزرگ مسکونی خبر داد و گفت: در ساختمان‌ها عمودی هر هفته سه‌شنبه‌ها آموزش‌های ایمنی در همه سطوح سنی توسط آتش‌نشانی انجام می‌شود.

 

سیم‌های برق عنکبوتی؛ زنگ خطر برای بازار اصفهان

 

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان وضعیت ایمنی بازار اصفهان را نگران‌کننده توصیف کرد و اظهار داشت: در سقف بازار اصفهان شبکه‌های تارعنکبوتی از سیم‌های برق وجود دارد که به شدت حادثه‌ساز خواهد بود، جلسات متعددی برگزار شده اما هیچ اقدام عملیاتی شروع نشده است.

 

وی با انتقاد از مجمع امور صنفی گفت: متأسفانه از سوی مجمع امور صنفی در خصوص ایمنی واحدهای تجاری استعلام نمی‌شود و این یکی از مهم‌ترین مشکلات آتش‌نشانی است؛ سؤال ما این است که وظیفه بررسی ایمنی واحدهای صنفی بر عهده کیست؟ اگر سازمان آتش‌نشانی وظیفه ایمنی شهر را دارد باید هنگام صدور و یا تمدید پروانه صنفی از آتش‌نشانی استعلام صورت بگیرد.

 

گلابی خاطرنشان کرد: تا 2 سال پیش این استعلام انجام می‌شده است، ولی الان این استعلام حذف شده است؛  می‌گویند استعلام از آتش‌نشانی نباید صورت بگیرد؛ به فرض اینکه قانون هم این استعلام را الزام نکرده باشد؛ در راستای یک شهر تاب‌آور باید این امر انجام شود؛ سازمان آتش‌نشانی به دنبال این نیست که نقشی در صدور پروانه داشته باشد؛ بلکه به دنبال این هستیم تا موارد ایمنی را در بازدیدها به اطلاع کسبه برسانیم.

 

ضابط قضایی در اختیار آتش‌نشانی

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان؛ از عدم اختیار آتش‌نشانی برای برخورد با موارد غیر ایمن در شهر انتقاد کرد و افزود: در گوشه گوشه شهر اماکنی هستند که شارژ کپسول LPG انجام می‌دهند که غیراستاندارد و به شدت خطرناک است؛ در برخی خیابان‌های شهر واحدهای صفی اسید و مواد خطرناک به فروش می‌رسانند که می‌تواند منجر به حادثه شود، این در حالی است که استعلام از سازمان آتش‌نشانی را قانونی نمی‌دانند، ما می‌گوییم که تعامل کنید؛ قبول می‌کنند ولی در عمل چیزی انجام نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: اگر ما ضابط قضایی داشته باشیم می‌توانیم در این موارد ورود و در صورت لزوم محل را پلمب کنیم؛ این موضوع را با مدیرکل دادگستری مطرح کردیم و قول همکاری دادند که تشکر می‌کنیم.

 

لزوم احداث شهرک طلاسازی

گلابی با تأکید بر لزوم احداث شهرک مخصوص کارگاه‌های طلاسازی در شهر اصفهان گفت: وجود کارگاه‌های طلاسازی که هم اسید دارند هم کپسول‌های گاز در بازار اصفهان چه معنی دارد؛ حتماً باید شهرک مخصوص این کارگاه‌ها در منطقه‌ای مناسب و با ساختار ایمنی قوی ایجاد شود.

 

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان پیرامون چالش‌های این سازمان برای تأمین تجهیزات مورد نیاز بیان داشت: مناقصه 10 میلیارد تومان برای تجهیزات اعلام شده است؛ طبق روال فعلی اولویت با کالاهای تولید داخل است و برای اینکه مشخص شود آیا کالای مورد نیاز مشابه داخلی دارد یا نه باید کالای مورد نیاز را در سامانه صمت ثبت نام کنیم؛ بعد از حدود 4 ماهه نتیجه به ما اعلام می‌شود در مرحله بعد به یک صنعت‌کار ارجاع شده و 8 ماه فرصت می‌دهند تا صنعت‌کار ببینید می‌تواند مشابه آن را بسازد یا خیر، پس از این اجازه مناقصه به آتش‌نشانی داده می‌شود.

 

مهندسی معکوس تجهیزات آتش‌نشانی با همکاری شرکت‌های داخلی

 

گلابی از همکاری با برخی از شرکت‌های داخلی برای بومی‌سازی تجهیزات آتش‌نشانی خبر داد و افزود: نردبان 56 متری توسط یک شرکت داخلی در حال مهندسی معکوس است؛ در برخی تجهیزات دیگر از جمله «لوله» نیز با شرکت‌هایی در حال همکاری برای مهندسی معکوس هستیم.

 

وی از حضور آتش‌نشانی اصفهان در مراسم اربعین امسال خبر داد و گفت: امسال هم در قالب چندین خودرو موکب‌های اصفهانی را در ایام اربعین پشتیبانی خواهیم کرد.

 

هتل‌های ایمن گواهینامه ایمنی دریافت می‌کنند

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان در رابطه با وضعیت ایمنی هتل‌های اصفهان گفت: هتل‌های نوساز یا در دست ساخت؛ بر اساس استانداردهای جهانی کلیه طرح‌های ایمنی به آن‌ها ابلاغ و بازدید انجام می‌شود؛ اما تاریخ ساخت اکثر هتل‌های اصفهان به بیش از 40 سال پیش بازمی‌گردد چطور می‌توانیم به آن‌ها بگوییم مثلاً باید 2 یا 3 دستگاه پله اضافه کنید به همین دلیل سعی می‌کنیم راه‌های هم‌عرض و ایمن را به آن‌ها پیشنهاد دهیم.

 

وی ادامه داد: به هتل‌ها اعلام کرده‌ایم در صورتی که نکات ایمنی ابلاغ شده را اعمال کنند، گواهی ایمنی در سطوح مختلف 5،4،3 ستاره به آن‌ها اعطا می‌کنیم که برای جذب گردشگر خارجی بسیار اثرگذار است.

 

گلابی در رابطه با علت تعداد زیاد حوادث در کوه صفه اصفهان گفت: عمده مشکل در صفه این است که افراد بدون راهنما اقدام به صعود از بی‌راهه‌ها می‌کنند؛ تنها جایی که غرور نمی‌پذیرد صعود از مسیرهای غیر ایمن است؛ همه مسیرها در کوه صفه نرده‌کشی و بکسل بندی شده‌اند؛ حتی در مسیرهای صخره‌نوردی تعبیه شده تابلوهای کد نصب شده تا در صورت نیاز افراد با اعلام کد به واحد نجات سریعاً پوشش داده شوند.

 

مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری اصفهان ادامه داد: افرای که در کوه صفه سقوط می‌کنند کسانی هستند که با کوهنوردی آشنایی ندارند؛ کوه صفه ظاهراً ساده است اما وقتی صعود می‌کنند متوجه می‌شوند که این‌طور نیست.

 

وی پیرامون وضعیت ایمنی مدارس اصفهان بیان داشت: ظرف 2 ماه گذشته از 100 مدرسه بازدید کردیم؛ اما از طرفی سازمان نوسازی مدارس اعلام می‌کند ما خودمان دفتر فنی داریم و موارد ایمنی رعایت می‌شود؛ سؤال ما این است که اگر اتفاقی افتاد آتش‌نشانی به عنوان مسؤول ایمنی شهر مبرا است؟ اگر مسؤول ایمنی شهر آتش‌نشانی است پس باید از استعلام بشود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------