مهلت 6 ماهه محیط زیست به صنایع آلاینده"اخبار,اخباراجتماعی

وی همچنین به کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: تشکیل این کارگروه از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید به شمار می‌آید و به هیچ وجه تشریفاتی نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: واحدهای صنعتی برای ارتقاء استانداردهای زیست محیطی و کاهش آلاینده ها تا تیرماه سال 95 فرصت دارند.

 معصومه ابتکار در مراسم گرامیداشت روز هوای پاک گفت: براساس مصوبه ای که روز گذشته به تصویب هیئت دولت رسید همه واحدهای صنعتی موظف هستند در مدت شش ماه از میزان آلایندگی هوای خروجی صنایع خود بکاهند.
 
وی ضمن ابراز تاسف از اینکه از سال 74 تاکنون شاخص‌ها و استانداردهای مربوط به خروجی هوای صنایع اصلاح نشده است افزود: دولت در مصوبه خود سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارتخانه های نفت و صنعت را موظف کرده است شاخص های آلاینده‌های مربوط به صنایع را اصلاح و هرچه سریع‌تر به آنان ابلاغ کند.
 
ابتکار با تاکید بر اینکه در این برنامه قرار است استانداردهای مربوط به آلاینده های زباله سوزها، اکسیدهای ازت و فلزات سنگین مشخص شود گفت: برهمین اساس صنایع باید استاندارد خروجی هوای خود را اصلاح و ارتقا دهند .
 
وی همچنین به کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: تشکیل این کارگروه از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید به شمار می‌آید و به هیچ وجه تشریفاتی نیست.
 
ابتکار با اشاره به اینکه در کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا تلاش شده است مشکلات پیش روی دستگاه ها برای رسیدن به هوای پاک بررسی شود از پیشرفت این کارگروه در این حوزه خبر داد و تاکید کرد: همه دستگاه ها براساس اساس نامه این کارگروه موظف هستند به  سرعت تعهدات خود را اجرایی کنند .
 
ابتکار ارتقای کیفیت سوخت و خودرو ها را از برنامه هایی دانست که در کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا با جدیت دنبال شده است.      
 
وی با بیان اینکه پایش مستمر خروجی صنایع از دیگر برنامه های این کارگروه ملی است خاطرنشان کرد: کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا بدون هیچ گونه مماشاتی با دستگاه ها برنامه های اجرایی خود را دنبال می کند .
 
ابتکار با بیان اینکه30 تا 35 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت تاثیر آلودگی هوا قرار دارند هزینه های مقابله با این پدیده را برای دولت سرسام آور توصیف کرد .
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از همه دستگاه ها که برنامه های مربوط به کاهش آلودگی هوا را دنبال می کنند از حضور رسانه ها در این عرصه تشکر کرد و در ادامه گریزی هم به مصاحبه خبرنگاران با مسئولان ارشد این سازمان زد و گفت: متاسفانه برخی از این رسانه ها حاشیه سازی می کنند و قصد دارند به مشکلات دامن بزنند .
 
وی میزان پیشرفت دولت برای مقابله با آلودگی هوا را در برخی از شهرستان ها از جمله اصفهان بسیار چشمگیر دانست و افزود: در این مسیر موانعی وجود دارد که اگر با سرعت پیگیری نشود کشور با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد .
 
ابتکار با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا با اجرای برنامه های بلندمدت برطرف می شود دستاوردهای دولت تدبیر و امید را در این حوزه بی نظیر توصیف کرد و گفت: اگر دولت‌های پیشین به وظایف خود به خوبی عمل می کردند بی تردید مشکل آلودگی هوا به این گستردگی نبود .
 
وی با ابراز خرسندی از اینکه دولت فعلی هر ماه درخصوص محیط زیست و موضوع آلودگی هوا یک مصوبه داشته است به بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود : دولت نخستین بار همه اسناد و هدف گذاری ملی و بین الملی خود را که شامل کاهش گازهای گلخانه‌ای، اقتصاد کم کربن، اصلاح الگوی مصرف آب و اهداف توسعه پایدار می شود در این برنامه گنجانده است .
 
رئیس  سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به لایحه هوای پاک اشاره کرد و گفت : درصورتی که این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد قوانین مربوط به کاهش الودگی هوا کارآمدتر می شود .


 اخبار  اجتماعی  -  صدا و سیما

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------