آخرین اخبار کنکور و دانشگاه

کنکور, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه

حذف دروس عمومی به کنکور سال ۱۴۰۲ هم نخواهد رسید

یک مشاور تخصصی کنکور گفت: حذف دروس عمومی به کنکور سال آینده نمی رسد و از سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد. شروین مسیح گفت: در جلسه…

درخواست تغییر رشته به‌دلیل اشتباه در انتخاب رشته پذیرفته نمی‌شود کنکور, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه
سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش گفت: داوطلبان کنکور هنگام انتخاب رشته باید دقت کنند، سازمان بعد از اعلام نتایج نهایی درخواست تغییر رشته به‌دلیل اشتباه در انتخاب رشته را نمی‌پذیرد.

به گزارش  آنا از سازمان سنجش آموزش کشور، انوشیروان علا در نشست عوامل اجرایی آزمون‌ها گفت: داوطلبان آزمون سراسری هنگام انتخاب رشته باید بسیار دقت کنند تا بر اساس نمره کل علمی، رتبه و علاقه خود انتخاب رشته کنند، سازمان بعد از اعلام نتایج نهایی درخواست تغییر رشته به دلیل اشتباه در انتخاب رشته را نمی‌پذیرد چراکه تغییر رشته و نقل و انتقال در حوزه وظایف این سازمان نیست. پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری برای تغییر رشته و نقل و انتقال لازم است از طریق دانشگاه مبدا و مقصد پیگیری کنند که کاری دشوار و بعضی اوقات پاسخ مثبت نمی‌گیرند لذا بهتر است داوطلبان از ابتدا با شناخت و دقت کامل انتخاب رشته کرده تا با خیال آسوده وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل دهند.

 

علا درباره وضعیت علمی و رتبه‌بندی پذیرفته‌شدگان استان زنجان در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ گفت: رتبه پذیرفته‌شدگان داوطلبان این استان در آزمون سراسری در پذیرش با آزمون ۱۵ و با جمع پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی رتبه ۲۴ است. در مقطع کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ در استان زنجان ۶ دانشگاه و موسسه پذیرش دانشجو داشتند که در مجموع از ۱۵۸۸ ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد ۱۱۹۴ نفر پذیرفته شدند.

 

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ در مقطع دکتری در استان زنجان از ۱۸۳ ظرفیت قبولی ۱۴۷ نفر پذیرفته شدند. در گروه علوم ریاضی و فنی علاوه‌بر دفترچه عمومی، دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخ‌نامه مجزا وجود خواهد داشت. در دفترچه شماره ۲ گروه ریاضی برای درس ریاضیات ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده و دفترچه شماره ۳ که شامل دروس فیزیک و شیمی است نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخ‌گویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

 

وی در مورد گروه علوم تجربی نیز گفت: برای این گروه نیز علاوه بر دفترچه عمومی، سه دفترچه اختصاصی با پاسخ‌نامه‌های مجزا در نظر گرفته شده که البته یکی از این دفترچه‌ها ویژه متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری است. دفترچه دوم گروه علوم تجربی شامل دروس ریاضی و زیست‌شناسی حاوی ۸۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۹۰ دقیقه و دفترچه سوم شامل دروس فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی حاوی ۸۵ سؤال و ۹۰ دقیقه زمان خواهد بود و دفترچه متقاضیان رشته بهیاری نیز شامل ۳۵ سؤال با زمان پاسخگویی ۲۰دقیقه است.

 

این مقام مسئول افزود: برای گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا در نظر گرفته شده که دفترچه شماره ۲ شامل ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی شامل ۸۵ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه و دفترچه شماره ۳ شامل زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و روان‌شناسی با ۹۰ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

 

علا در مورد آزمون سایر گروه‌های آزمایشی نیز گفت: آزمون گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی یک دفترچه عمومی و یک دفترچه اختصاصی با پاسخنامه‌های مجزا خواهد داشت که دفترچه اختصاصی گروه هنر شامل ۱۶۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۶۵ دقیقه و زبان‌های خارجی نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۰۵ دقیقه خواهد بود. تفکیک دفترچه‌ها و پاسخنامه باعت دقت دیداری داوطلب و خطای چشمی کمتر و همچنین ضریب امنیت بالاتر آزمون می شود.

 

سرپرست اداره چاپ و انتشارات سازمان سنجش اظهار امیدواری کرد با همراهی و همیاری تمام دانشگاه‌ها و حوزه‌های برگزاری آزمون امسال نیز همچون گذشته آزمون سراسری در آرامش و امنیت کامل برگزار شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------