سرنوشتی که نباید به یک آزمون گره بخورد اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه, کنکور
دانش آموزانی که 12 سال از زندگی خود را در نظام آموزشی کشور می گذرانند، ناخواسته، تمام سرنوشت و آینده خود را گره خورده به دقایق آزمونی به نام کنکور می بینند، در حالی که روند اشتغال در جامعه و سعادتمندی افراد ارتباطی به این آزمون ندارد.

 به گزارش ایرنا، گذر زمان برای برخی از جوانان کشور در این روزها با شتاب و برای بعضی دیگر کشنده و آرام می گذرد و این ماه ها و شب های آخر برایشان همراه با اضطراب است؛ گویی که نیمی از معلوماتشان را از یاد برده اند و باید مروری دوباره به کتاب های سه یا چهار سال آخر تحصیلی‌ شان بیندازند.

 

اما در این میان برخی نیز آرام و با روحیه هستند و خوب می دانند که کنکور یک مرحله از مراحل زندگی برای تکامل است و موفقیت یا شکست در این آزمون علمی آخر دنیا نیست؛ متاسفانه جمله آخر در کشور ما کمتر به واقعیت نزدیک است و کم نیستند داوطلبانی که کنکور را آزمونی سرنوشت ساز قلمداد می کنند.

 

آنانی که مرتب به ذهنشان خطور می کند که اگر قبول نشوم چه می شود؟ دوستان و فامیل چه می گویند؟ پدر و مادرم چه؟ چطور آرزوی آنان را برآورده کنم؟

 

دانش آموزان که نیاز به آموزش و فراگیری شور و نشاط اجتماعی و مهارت های زندگی در دوران جوانی دارند، درگیر مسائلی مانند کنکور می شوند، به گونه ای که ارزش های اجتماعی و سقف آرزوهایشان در قبولی در دانشگاه خلاصه می شود.

 

خانواده هایی که فرزندان کنکوری دارند ماه ها در اضطراب و ناراحتی در آماده باش هستند، گاهی خانواده ها وارد رقابت شدیدی می شوند بین فرزندان خود و دیگر فرزندان فامیل و آشناها که در ظاهر هوش دلبندان شان را وارد گود می کنند تا کدام فرزند با موفقیت در کدام رشته و دانشگاه پذیرفته شود.

 

این دست خانواده ها، به طور معمول، به فرزندشان این حس را تلقین می کنند که اگر خیلی درس نخواند و در کنکور قبول نشود، باید خود را از صحنه زندگی حذف شده ببیند.

 

حساسیت بیش از حد خانواده ها نسبت به قبولی فرزندان شان در کنکور سبب ایجاد استرس و اضطراب شدید در دانش آموزان و در نهایت قبول نشدن آنان در این آزمون علمی می شود، اما بیشتر والدین به این موضوع بی توجه هستند.

 

تحمیل فشار از سوی مدرسه ها و آموزشگاه های علمی در سال های اخیر به خاطر رقابت تنگاتنگ در تثبیت جایگاه شان را نباید نادیده گرفت، این مراکز به خصوص در ماه های نزدیک به برگزاری کنکور با اعمال سخت گیری های شدید نسبت به دانش آموزان، حجم زیادی از استرس را به آنان انتقال می دهند.

 

می توان موضوع را پذیرفت که نتیجه فشارهای ناشی از این رقابت شدید به داوطلبان کنکور چیزی جز استرس، افسردگی و رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز در جوانان کشور نیست که گاهی به اقدام های نادرستی هم چون خودکشی از سوی این قشر منتهی می شود.

 

** افزایش خشونت و پرخاشگری دانش آموزان در اثر استرس

روانشناس خانواده و جوانان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: جامعه،‌ خانواده و همسالان بیشترین فشار روانی را به داوطلبان کنکور وارد می کنند.

 

ندا قلی پور افزود: فشار وارد شده از سوی مدرسه ها و آموزشگاه های علمی در سال های اخیر به علت رقابت تنگاتنگ برای تثبیت موقعیت شان با افزایش ظرفیت، بیشتر بر دوش دانش آموزان سنگینی می کند.

 

وی با بیان اینکه بیشترین میزان استرس بر داوطلبان در 2 ماه پیش از برگزاری کنکور است، تصریح کرد: داوطلبان بر اثر سخت گیری های مدارس به ویژه مدرسه های غیرانتفاعی و آموزشگاه های علمی،‌ در ماه های نزدیک به کنکور حجم زیادی از استرس را تحمل می کنند.

 

قلی پور با اشاره به دریافت هزینه های هنگفت مدرسه های غیرانتفاعی و اجبار در پاسخگویی به خانواده ها، خاطرنشان کرد: خانواده ها نیز به خاطر مخارج بالا برای قبولی فرزندان کنکوری خود، به آن ها فشار می آورند.

 

این روانشناس خانواده و جوانان ادامه داد: استرس، افسردگی و رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز نتیجه فشارهای ناشی از این رقابت های شدید، به داوطلبان کنکور است.

 

قلی پور اظهار داشت: فشارها و استرس های وارده به داوطلبان درصورت قبول نشدن در کنکور زمینه تمایل به اقدام به حرکت های نادرست را فراهم می کند.

 

این روانشناس خانواده و جوانان یادآور شد: برخورد خانواده ها و جامعه سبب شده دانش آموزان تصور کنند که تمام آینده و زندگی شان در ورود به دانشگاه خلاصه می شود.

 

** سرخوردگی های اجتماعی هزینه پنهانی کنکور

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان استان سمنان با بیان اینکه شخصیت بسیاری از دانش آموزان به خاطر کنکور تضعیف شده، گفت: این آزمون در سال های اخیر سبب سرخوردگی های اجتماعی، ناکارآمدی و تنش های درونی خانواده شده است.

 

فرشته سراج با بیان اینکه تب کنکور و قبولی در رشته های خاص دانشگاهی بیماری ای است که خانه به خانه منتقل می شود، افزود: بسیاری از خانواده ها بعد از اعلام نتیجه کنکور از رتبه دانش آموزان پرس و جو می کنند و آن را ملاک شخصیت این قشر قرار می دهند.

 

وی تصریح کرد: از بین رفتن اعتماد به نفس نوجوانان و ناکامی این نسل، هزینه پنهانی کنکور در کشور است که با معیارهای مادی قابل سنجش نیست.

 

وی با اشاره به اینکه کنکور جایگزین رویکردهای درست و منطقی آموزشی شده است، خاطرنشان کرد: دانش آموزان به خاطر نگاه جامعه به خصوص علایق خانواده ها به دنبال قبولی در رشته های خاص هستند، بدون آنکه به فکر کسب دانش و علم باشند.

 

سراج، به لزوم تغییر نگرش جامعه به ویژه خانواده ها در برابر کنکور، یادآور شد: خانواده ها باید به خودآگاهی برسند و بدانند که فرزندان با قبولی در یک رشته خاص، نباید ناکامی های آنان را جبران و یا آرزوهای آنان را برآورده کنند.

 

** اصلاح نگاه خانواده ها با هدف بازآفرینی نظام تعلیم و تربیت

مشاور تحصیلی دبیرستان های سمنان گفت: ارزش های اجتماعی جوانان و سقف آرزوهای آنان در سال های اخیر به قبولی دانشگاه ها خلاصه می شود.

 

ابراهیم قزوینیان افزود: اهداف تعلیم و تربیت در نظام آموزشی، آماده سازی فرزندان برای داشتن زندگی بهتر در آینده است که این مهم دست به فراموشی سپرده شد.

 

این مشاور تحصیلی، تغییر در رویکرد خانواده ها و جامعه را لازمه اجرایی شدن درست تعلیم و تربیت برشمرد و بیان کرد: نظام آموزشی به کنکور ختم نمی شود، بلکه یاددهی مسایل زندگی به دانش آموزان است که برخی ها در تقابل محقق شدن این مساله هستند.

 

وی با اشاره به ضرورت ارائه مشاوره شغلی به دانش آموزان در آغاز دوران ابتدایی، خاطرنشان کرد: مشاوره تحصیلی و شغلی در سال های اخیر برای آشنایی هر چه بهتر دانش آموزان ارائه می شود که نیازمند همکاری خانواده ها است.

 

مشاور تحصیلی دبیرستان های سمنان تاکید کرد: والدین به منظور زمینه سازی زندگی و آینده بهتر کودکان نیازمند آموزش هستند.

 

** کنکور آخرین ایستگاه سرنوشت نیست

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: دانش آموزان، قشری که به آموزش و فراگیری شور و نشاط اجتماعی و مهارت های زندگی در دوران جوانی نیاز دارند، ناخودآگاه درگیر مسائلی مانند کنکور می شوند که گویی آینده آنان را رقم می زند.

حسین رشیدی افزود: هدایت تحصیلی در دوره متوسطه اول نظام آموزشی با هدف توزیع متوازن علمی و کاهش آسیب های فردی و اجتماعی به دانش آموزان گنجانده شده تا این قشر با آگاهی از استعدادها و توانایی های خود در کنار کسب اطلاعات در نحوه گزینش دانشگاه ها اضطزاب کمتری را متحمل شوند.

 

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: فرصت های شغلی در کشور وجود دارد اما جامعه به ویژه خانواده ها، شغل ها را بر اساس معیارهای انتخابی و ارزش گذاری شده خود قبول می کنند.

 

** تب کنکور نتیجه مدرک گرایی در جامعه است

رئیس اداره آموزش متوسطه نظری اداره کل آموزش پرورش استان سمنان با اشاره به سابقه برگزاری کنکور در ایران، گفت: تب کنکور در کشور از دوران دبستان به دانش آموزان تحمیل می شود.

علی دارابیان افزود: آموزش های مدارس و موسسه های علمی تنها برای گذر از سد کنکور است و این مساله خلاقیت را از دانش آموزان گرفته است.

 

وی با بیان اینکه مدرک گرایی از آسیب های نظام آموزشی کشور است، تصریح کرد: تعدد دانشگاه ها در کشورنسبت به کشورهای پیشرفته قابل قیاس نیست و این نشان از مدرک گرایی در بین جامعه ایرانی می دهد.

 

رئیس اداره آموزش متوسطه نظری اداره کل آموزش پرورش استان سمنان، به لزوم فراگیری مهارت آموزی در دانش آموختگان دانشگاهی کشور تاکید و خاطرنشان کرد: مهارت آموزی دانش آموزان به صورت دانشگاهی زمینه داشتن آینده ای درخشان را برای نسل جوان کشور فراهم می سازد.

 

کنکور سراسری 98 روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می شود، سمنان بین استان های کشور در شاخص کسب رتبه های برتر به نسبت جمعیت رتبه دوم را کنکور سراسری دارد. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------