خیانت به خود چیست و چگونه می توان از آن رها شد؟خیانت به خود ,خیانت به خود چیست,خیانت به خود چگونه اتفاق می افتد

خیانت به خود چیست

 

خیانت به خود چگونه اتفاق می افتد؟

دلیل عقب افتادگی ما در زندگی، تنها خودمان هستیم؛ به علت خیانتی که به خودمان می کنیم. به کلاس های زیادی می رویم و چیزهای زیادی یاد می گیریم ولی نتیجه ای نمی گیریم. اما چیزی که اتفاق میفتد این است که زندگی ما سرجایش مانده و جلو نمی رود. چیزی که ما میخواستیم نیست و شرایطی که حال داریم شرایطی است که 3 سال قبل باید می بود.

خیانت به خود چگونه رخ می دهد؟

ما در زندگی یاد گرفتیم که هر زمان که اتفاق بدی می افتد 2 شیوه دفاعی را انجام دهیم؛ ابتدا انکار کردن است. منکر چیزی می شویم که برای ما دارد به وقوع می پیوندد و وضعیت احساسی خود. زمانی که می خواهیم وضعیت روحی خودمان را انکار کنیم آسان ترین راهش این است که مدیتیشن می کنیم، دمنوش میخوریم، سیگار می کشیم.

 

در حقیقت این یک شیوه انکاری است برای قبول نکردن آنچه که دارد رخ می دهد. پس از مکانیزم دفاعی انکار استفاده می کنیم.

 

درسازمان ها بیشترین مکانیزم دفاعی که رخ می دهد در دعواهای لفظی و در پرونده ها و … انکار کردن است. همیشه یک عده از وکیل ها هستند که به ما یاد می دهند که “اول بزن زیر همه چی”

 

پدر و مادر ما نیز زمانی که شیشه ی کسی را می شکستیم نخستین کاری که می کردند انکار بود و از اینجا داستان انکار کردن آغاز می شود که نوعی خیانت به خود و قبول نکردن مسئولیت است.

 

خیانت به خود ,خیانت به خود چیست,راهکار درونی رهایی از خیانت

راهکار درونی رهایی از خیانت

 

پس از بحث انکار دومین چیزی که نشان دهنده این است که داریم به خودمان خیانت می کنیم مقصر کردن دیگران به جای خودمان است. یعنی اول انکار می کنیم و بعد تقصیر را به گردن دیگران می اندازیم.

 

در  صورتیکه کسی قبول کرد که چه بهتر چنانچه کسی بر عهده نگرفت با انواع حیله ها و فریب ها همه مشکلات زندگی را گردن او می اندازیم.

 

به طور مثال فراموش می کنیم که بزرگترین مرد فوتبال ایران برای اینکه یک جفت کفشی که دارد پاره نشود مسیر حدود 7/8 کیلومتری را چندین ماه پیاده روی می کرده.

 

فراموش می کنیم که آدمهایی که اشتباه میکنند و گردن دیگران می اندازند؛ باید از دیگران درس بگیرند.

 

حالا که سبب عقب ماندگی خودمان شدیم آسان ترین کار انکار است و اگر نتوانستیم انکار کنیم بگوییم ما بدبخت شدیم به علت اینکه دیگران کارهایی که بر گردنشان بود را نتوانستند انجام دهند.

 

چنانچه بخواهیم خیانت به خود را معنی کنیم می گوییم نداشتن تعهد به خود.

 

خیانت به خود ,خیانت به خود چیست,راهکار بیرونی رهایی از خیانت

خیانت به خود

 

تعهد به خود یعنی چه؟

یعنی تعهد به مسئولیت ها و برنامه هایی که داریم و به آنها عمل نمیکنیم. ما به بسیاری از برنامه هایی که برای زندگیمان میریزیم عمل نمیکنیم. یعنی ما به خودمان تعهد زیادی نداریم.

 

ما می دانیم که باید تغییر بکنیم. زمانی که وقت تغییر کردمان میرسد بهانه ای می آوریم و آن کار را انجام نمی دهیم.

 

در حقیقت ما بسیاری از افراد بزرگی را می بینیم که اتفاقا در زمان ها خطر و زمان های بسیار خاص که هیچکس فکرش را نمیکند تغییر می کنند و همین مثال ها را برای دیگران نیز می گوییم؛ ولی نوبت به خودمان که میرسد می گوییم ما وضعیت مان با دیگران تفاوت دارد و این آغاز خیانت به خود است.

 

کسی که آموزش هرچند کوچک انجام ندهد درحال خیانت به خودش است و جالب اینجاست که بسیاری از افراد حتی نمی توانند از موبایل خودشان استفاده کنند اما بقیه را مسخره می کنند که چرا انقدر با موبایل کار می کنند و همه زندگیشان موبایل شده و …

 

این افراد یادشان رفته که در زندگی مرتب باید چیزهای جدید یاد بگیرند و برای رسیدن به مهارت های جدید باید زحمت بکشند.

 

نداشتن برنامه ریزی، تغییر نکردن، مهارت جدید یاد نگرفتن، در جمع های سالم شرکت نکردن، تفکر سالم نداشتن و از همه مهمتر آینده نگری نداشتن همه ی اینها سبب تخریب و خیانت به خودتان است.

 

آینده نگری تنها این نیست که خودتان را بیمه عمر کنید یا برای خودتان پس انداز داشته باشید برای روز مبادا که اینها هم جزو خیانت به خود به حساب می آید. یعنی برنامه ریزی برای آن روزی که قرار است از این پول استفاده شود و حال بدی که رخ بدهد و این پول آن روز به کار بیاید.

 

بعضی از اشخاص هستند که زندگی خیلی دگرگونی دارند و وقتی باریک میشویم در زندگی آنها به عنوان درمانگر می بینیم آنها مسئولیت هر چیز و هرکسی را به عهده می گیرند به غیر زندگی خودشان. مانند زنی که مسئولیت فرزندانی که خودش به دنیا آورده و شوهرش را به عهده می گیرد ولی مسئولیت زندگی و اعمال خودش را به عهده نمی گیرد. ناگهان روزی می فهمند که قلبشان درد می کند و یا دچار زخم معده شدند یا دچار سرطان شدند.

 

چنانچه یاد می گرفتند که همان گونه که به دیگران می رسند و مسئولیت دیگران را قبول میکنند مسئولیت خودشان را نیز قبول کنند هیچ گاه این اتفاق نمی افتاد.

 

افرادی که مسئولیت خودشان را به عهده نمیگیرند بسیاری از آنها حمایتگر حیوانات هستند! بسیاری از آنها همیشه در حال کمک کردن به ایتام و صحبت در مورد زندگی سالم و خیریه داشتن و اینها هستند. اما زمانی که به خودشان میرسد نمی دانند برای سلامتی روح و جسم خودشان چه کاری باید انجام بدهند.

 

مانند انضباط در مسائل شخصی خودشان؛ مسواک زدن، حمام رفتن، آرایش و پیرایش کردن، لباس زیبا پوشیدن، خوشبو بودن، خوش صحبت بودن، کار جدیدی یاد گرفتن، انجام ورزش برای سلامت بدن، غذای سالم جدیدی را امتحان کردن، مسافرت هرچند کوتاه رفتن…

 

وقتی ما بلد نیستیم تنهایی برای خودمان کاری بکنیم مانند بیرون رفتن ،تفریح کردن، رستوران رفتن و  حتما نیاز به بودن کسی کنار خودمان داریم یعنی خیانت به خود.

 

هیچ کس باعث بدبختی ما نیست فقط خودمان یک سری عادتهایی را انجام می دهیم و باعث درجا زدن خود می شویم. اگر واقعا به فکر تغییر هستید با ما همراه باشید.

 

خیانت به خود ,خیانت به خود چیست,خیانت به خود چگونه اتفاق می افتد

راه حلهای رهایی از خیانت به خود

 

راهکارهای رهایی از خیانت به خود

راهکارهای رهایی از خیانت به خود دو دسته هستند یک دسته راهکارهای بیرونی است که بیرون از خودمان باید به دنبال آن باشیم. دسته ای که درونی است و باید درون خودمان آن را تمرین کنیم.

 

یکی از راهکارهای بیرونی، نگاه کردن به جسم خودمان است و توجه کنیم که به کدام قسمت از بدنمان بی توجه بوده ایم و تلاش کنیم مشکل آن قسمت را برطرف کنیم.

 

نیازهای بیرونی در جسمتان را پیدا کنید؛ بعضی وقتها برای جسم خود کاری انجام دهید. وقتی که شما کارهایی که تا به حال برای خودتان انجام نداده اید را انجام بدهید متوجه می شوید که بعضی از نیازهای شما در حال رفع شدن است.

 

ورزش کردن و ماساژ گرفتن مفیدترین روش ها برای خارج کردن رادیکال های آزاد و سموم از بدن است و افرادی که اغلب به جسم و ذهنشان خیانت می کنند دارای رادیکال های آزاد خیلی زیادی هستند پس ورزش بهترین راه حل است. ماساژدادن هم باعث خارج شدن سموم از بدن می شود.

 

پوشیدن لباس خوب را اگر حتی تنها زندگی می کنید از یاد نبرید. نخستین کاری که می کنید این است که میز شامی برای خود آماده کنید و لباس تمیزی بپوشید و سر آن میز بنشینید و همینطور برای خود شمع روشن کنید.

 

استفاده از دمنوش ها و قهوه و چای خوردن به اندازه؛ ولی بیشتر سعی کنید به طرف دمنوش ها و میوه های خشکی که به شکل آجیل در بازار وجود دارد بروید. این میوه های خشک را میتوان حتی به صورت دمکرده استفاده کنید.

 

کتاب خواندن یکی از کارهای خیلی موثر است برای رهایی از خیانت به خود. به موسیقی گوش دهید و موسیقی های خوب را گوش کنید.

 

به سفرهای چند ساعته تا چند روزه بروید. با گیاهان ارتباط برقرار کنید. می توانید از گیاه های آپارتمانی نگهداری کنید.

 

از رایحه و بوی عطرهایی که تا به حال استفاده نکردیداستفاده کنید. شما ممکن است هر روز از عطرها استفاده کنید اما زمانی که کم از آن بزنید و به اصطلاح با آن دوش نگیرید، هم مفرح است هم حالتان را به نوعی خوب میکند هم اینکه تاثیرش بیشتر است.

 

اولین راهکار درونی رهایی از خیانت به خود نزدیکی بیشتر و عبادت با خداوند است. به هر علتی گفتگوی خودتان را با خداوند قطع نکنید.

 

به وجود آوردن فضای خلوت کردن. به جز اینکه با خدای خودتان خلوت میکنید و با او حرف می زنید، با خودتان خلوت کنید.

 

مراقبه کردن را از یاد نبرید. باورهای اشتباه فرهنگی را رها کنید و سختگیری های اخلاقی را دور بریزید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------