آیا ترتیب تولد بر شخصیت افراد تاثیر دارد؟ترتیب تولد و شخصیت,تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت ما,شخصیت شناسی بر اساس ترتیب تولد

ترتیب تولد و شخصیت

 

چه بخواهیم چه نخواهیم ترتیب تولد ما بر روی شخصیت مان تأثير گذار است و چه بسا تک کودک بودن هم روی خصوصیت های شخصیتی افراد تأثير می گذارد و به همین ترتیب بچه های اول، بچه های وسط و دوقلوها هم خصوصیت های شخصیتی مخصوص به خودشان را دارند. با این که تمام اشخاص با یکدیگر متفاوت اند، ولی ترتیب به دنیا امدن قطعاً تأثير بیشتری بر روی این مسأله خواهد گذاشت.

ترتیب تولد یکی از چیزهایی است که ما خيلي بر روی آن کنترلی نداریم. با این که خيلي وقت ها پیش مي‌ايد که بچه ی اول از پدر و مادر خود خواهر یا برادر کوچکتر می خواهد، ولی خيلي احتمال آن کم است که والدین تنها بر روی خواسته ی بچه مبادرت به آوردن فرزند کنند!

 

هدف این است که چه بخواهیم چه نخواهیم ترتیب تولد ما بر روی شخصیت مان تأثير گذار است و چه بسا تک کودک بودن هم روی خصوصیت های شخصیتی افراد تأثير می گذارد و به همین ترتیب بچه های اول، بچه های وسط و دوقلوها هم خصوصیت های شخصیتی مخصوص به خودشان را دارند. با این که تمام اشخاص با یکدیگر متفاوت اند، ولی ترتیب به دنیا امدن قطعاً تأثير بیشتری بر روی این مسأله خواهد گذاشت.

 

. درباره اثر ترتیب تولد روی ازدواج و همچنین شخصیت افراد پژوهش‌های زیادی انجام شده است. گروهی از روان شناسان بالینی در انگلیس با مطالعه بر روی گروهی از اشخاص دریافتند که ترتیب تولد نقش مهمی بر روی ویژگی های شخصیتی، شغل و روابط اجتماعي و ازدواج هر فرد دارد.

 

بر این اساس، ویژگی های شخصیتی فرزند اول با فرزندان وسط و آخر متفاوت است.

 

فرزندان اول

آن ها وظیفه شناس تر، جاه طلب تر و سلطه جوتر از خواهر و برادرهای کوچکتر از خود هستند، فرزندان اول در دانشگاههای هاروارد و ییل به خوبی خود را نشان می‌دهند ، هم چنان که در رشته های مشکل تری مانند پزشکی، مهندسی و حقوقی می درخشند. تمامی فضانوردانی که به فضا رفته اند بزرگ ترين فرزند یا بزرگ ترين پسر خانواده شان بوده اند و در طول تاریخ هم( حتی زمانیکه خانواده های پرفرزند رایج بوده است) بیش از نیمی از برندگان جایزه نوبل فرزند نخست بوده اند.

 

بد نیست بدانید بعضی شخصیتها مانند هیلاری کلینتون، ریچارد برانسون، جی. کی. رولینگ( نویسنده کتابهای هری پاتر)، وینستون چرچیل همچنين برخی از ستاره های سینما از جمله :کلینت ایستوود، جان وین، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس، و تمامی بازیگرانی که نقش جیمز باند را بازي نموده اند ، همه فرزند اول خانواده بوده اند.

 

ترتیب تولد و شخصیت,تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت ما,شخصیت شناسی بر اساس ترتیب تولد

تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت ما

 

فرزند وسط

چون فرزند وسط خانواده هستید معمولاً نقش گفتگو کننده را دارید و قابلیت بالایی در برقرای آشتی و ارامش و صحبت کردن در مورد چیزی که می خواهید را دارید و معمولاً به میزان فرزند نخست و آخر مورد توجه قرار نمی گیرید و توانایی مستقل بودن نسبت به خواهر و برادرهای ديگر و همچنین این که دور از خانواده زندگی ميکند را دارید و معمولاً افراد اجتماعي هستید و از جمع های شلوغ لذت می برید و دوست های زيادي دارید و احساساتشان را به خوبی مدیریت می کنید.

 

کودک های آخر جذاب و جالب اند

از آن جا که آخرین کودک اند، عشق و محبّت اضافی و بی جهت دریافت ميکنند . کلی عشق، حمایت و توجه! این بدان معناست که کودک های آخر خيلي از خودشان راضی بوده و اعتماد به نفس شان براي دیگران مثال زدنی است. کودک های آخر لازم نیست براي خواهر یا برادر های کوچکشان الگو باشد و بدین ترتیب میتواند راحت از زندگی لذت ببرد. افرادی مثل کمرون دیاز، جیم کری و ادی مورفی مثال های فاحشی از بچه های آخر جذاب و جالب اند.

 

ولی بچه های اخر میتوانند بدجنس هم باشند . کسانی که خواهر و برادر کوچکتر دارند حتماً حس نموده اند که آن ها از زیر تمامی چیز در میروند . براي بچه های آخر نقش قربانی را بازي کردن خيلي راحت است. کوچک ترین بچه ها معمولاً تمایل به وابسته بودن دارند. بچه های بزرگتر معمولاً راه را هموار ميکنند و بچه های آخر راحت تر میتوانند هرآنچه که می خواهند را به دست بیاورند. این مسأله سبب ميشود که این کودکان اندکی لوس شده و خيلي مناسب زندگی بیرون از خانه نباشند.

 

ترتیب تولد و شخصیت,تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت ما,شخصیت شناسی بر اساس ترتیب تولد

تاثیر ترتیب تولد در خانواده بر شخصیت افراد

 

تک فرزندان

تک فرزندها خصوصیاتی مثل فرزندان نخست دارند و مداوماً زیر بار توقعات سنگین والدین هستند. تحقيقات نشان ميدهد که فرزندان نخست اعتماد به نفس بیشتری دارند، خوش گفتار هستند و چه بسا بیش از کودک های ديگر از تخیل خود استفاده ميکنند . گرچه آن ها متوقع هم هستند، از انتقاد متنفرند، و ممکن است انعطاف ناپذیر و کمال گرا باشند. برخی اشخاص معروف که تک فرزند بوده اند عبارتند از:فرانکلین دلانو روزولت، آلن گرینسپن، تایگر وود، ملکه جوان تنیس ماریا شاراپووا و لئوناردو داوینچی.

 

دوقلوها 

گاهی مردم حس ميکنند دوقلوها تله پاتی دارند یا توانایی دارند تا احساسات دیگری را حس کنند. با این که مدرکی که از تله پاتی حمایت کند وجود ندارد، ولی به علت نزدیکی دوقلوها بهم آن ها حس هم دردی بیشتری با یکدیگر دارند. این بدین دلیل است که دوقلوها با یکدیگر پیوند داشته و بیش تر از خواهر و برادرهای معمولی با یکدیگر وقت می گذرانند و به همین علت درک درستی از احساسات یکدیگر در خودشان توسعه می‌دهند .

 

ولی دوقلوها یک رگ رقابتی هم دارند . کلا خواهر و برادرها میتوانند رقابتی باشند. ولی نزدیکی بیش تر در دوقلوها سبب ميشود که حد رقابت هم بالاتر برود. از طرفی هم سایرین بطور طبيعي دوقلوها را باهم مقایسه ميکنند حتی اگر تصمیم مقایسه و قضاوت هم نداشته باشند. در بعضی موارد، دوقلوها خود را از یکدیگر جدا ميکنند تا براي خودشان هویت فردی ای جدا درست کنند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

  سایر مطالب روانشناسی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023