9 اثر روانی که شما را شگفت زده خواهد کرد!اثر روانی،اثر روانی شگفت انگیز،ذهن دروغ گو

9 اثر روانی شگفت انگیز از ذهن دروغ گو تا حافظه ای که تغییر می کند

 

تحقیقات روان‌شناسی که شما را غافلگیر می‌کنند

چیزهای زیادی در این جهان وجود دارد که هنوز ما هیچ ایده ای برای آن ها نداریم. این به ویژه در مورد روان انسان نیز صدق می کند. به عنوان مثال آیا می دانستید بهتر است زمانی که روحیه بدی دارید کفش های نو بخرید؟ در ادامه همراه ما باشید تا به شما توضیح دهیم که خلق و خوی چگونه بر خرید ها و تصمیمات روزانه شما تاثیر می گذارد.

9. بهتر است تصمیمات بد را با روحیه بد بگیرید!

هنگامی که خوشحال هستید، بر اساس شهود و پیش بینی های درونی تصمیم می گیرید، اما هنگامی که غمگین هستید بیشتر از منطق و تفکر تحلیلی برای تصمیم گیری استفاده می کنید. به همین دلیل است که اغلب ما هنگامی که در حالت سرخوشی هستیم بیشتر اعمال مجرمانه انجام می دهید و بعد از آن متوجه دیوانگیمان خواهیم شد. محققان خاطر نشان می کنند که به طور کلی تصمیماتی که در لحظات غم و اندوه گرفته می شود در دراز مدت برای شخص بهتر هستند.

 

8. ما افراد ناقص را بیشتر دوست داریم!

 

اثر پرات فال،ذهن حافظه ای،گرفتن تصمیمات

پرات فال پدیده است که فرد تحت تاثیر نقص های فرد مقابل قرار می گیرد

 

این یک پدیده اثبات شده است. فرض کنید در یک خیابان در حال راه رفتن هستید که یک خانم یا آقا زیبا در حال رد شدن است. اگر این شخص به طور مثال به طرز ناشیانه ای در گودال خاکی بیافتد ، به جای اینکه با بی توجهی از کنار او رد شوید ، به سمت آن ها کشیده می شوید و به احتمال بیشتر عاشق او خواهید شد.

 

در روانشناسی این پدیده اثر پرات فال نام دارد. که در ان فرد اجازه می دهد نقص شخصی یا اطرافش بر احساسات او تاثیر بگذارد. با این حال این مورد فقط در اشخاصی اتفاق می افتد که قبلا یک رابطه همدردی با یک شخص دیگر داشته اند.

 

7. اقدامات هم زمان، ما را به یکدیگر نزدیک می کند

مطالعات نشان می دهد اگر می خواهید با همکاران یا اعضای خانواده رابطه بهتری داشته باشید به گونه ای که رابطه شما نزدیک تر و صمیمی تر باشد ، فعالیت هایی همچون آواز خواندن ، ورزش یا .. که شامل عملکرد هماهنگ هستند انجام دهید. دانشمندان کشف کرده اند که چنین فعالیت هایی باعث ایجاد احساسات مثبت ( حتی در صورتی که از فعالیت لذت نبرید) می شوند و موانع روانی را از بین می برند و در نتیجه اعضا به یکدیگر نزدیک تر خواهند شد.

 

6. شناختن راحت تر از حفظ کردن است

اگر لیستی از کلمات را روی یک تکه کاغذ داشته باشید و بخواهید آن ها را حفظ کنید به مراتب راه سخت تری نسبت به شناخت آن ها دارید. شاید به همین دلیل است که بار ها شنیده اید یادگیری بهتر از حفظ کردن است.

 

برای اینکه این حالت را امتحان کنید ، چند نوشته را روی کاغذ بخوانید ، سپس با چشمان بسته سعی کنید آن ها را به یاد بیاورید ، حال کلمات دیگری را در قالب عکس مشاهده کنید و سعی کنید آن ها را بشناسید ، مجدد چشمان خود را ببندید و ببینید چه تعداد از ان ها را به یاد می آورید. مطمئنا در روش دوم کلمات بیشتری را به یاد خواهید آورد.

 

این حالت به این دلیل اتفاق میافتد که شناخت به تلاش کمتری نسبت به یادآوری نیاز دارد؛ به همین دلیل توصیه می شود متون مختلف را با تحریک فعالیت مغز به خاطر بسپارید.

 

5. توانایی تشخیص تصاویر مبهم به سن و وضعیت مغز شما بستگی دارد

 

تصاویر دو مفهومی،عدم تشخصیص تصاویر دو مفهومی توسط کودکان زیر 5 سال

جالب است بدانید کودکان زیر 5 سال توانایی درک 2 شکل از این تصویر را ندارند

 

به تصویر بالا نگاه کنید ، چی چیزی می بینید؟ احتمالا یا لب و یا برگ را در نگاه اول می بینید.

دیدن همزمان دو تصویر غیر ممکن است ، اما معمولا اکثر مردم می توانند هر یک از انواع را مشاهده کنند. نکته جالبی که وجود دارد این است که کودکان زیر 5 سال قادر به دیدن بیش از یک تصویر نیستند، حتی اگر به آن ها توضیح دهید و اشاره کنید که تصویر دیگری هم وجود دارد آن ها قادر به دیدن نیستند.

 

این حالت به این دلیل این است که مغز آن ها انعطاف لازم برای تشخیص تصویر دوم را ندارد. علاوه بر این در این سن برای آن ها تقریبا غیر ممکن است متوجه شوند افرادی وجود دارند که اعتقادات مختلفی دارند، به زبان های مختلف صحبت می کنند و به طور کلی جهان را به شکل دیگر درک می کنند.

 

حال جالب است بدانید همین کودکان زیر 5 سال اگر به دو زبان تسلط داشته باشند یا به عبارتی دو زبانه باشند انعطاف پذیری ذهنی دارند. بنابراین آن ها قادرند هر دو تصویر را ببینند.

با این تعاریف ممکن است افراد بزرگ سالی نیز وجود داشته باشند که تصاویر مبهم را تشخیص ندهند، آزمایش ها نشان می دهند که افرادی که مبتلا به اسیب های پیشانی مغز هستند برای انجام این کار با مشکل مواجه می شوند.

 

هنگامی که به تصویر نگاه می کنید چیزی که ابتدا می بینید می تواند به سن شما بستگی داشته باشد. ثابت شده است که هنگامی که با چنین تصاویری مواجه می شوید، تمایل دارید با استفاده از دانش ذخیره شده در مغز تان چیز هایی را ببینید که در زندگی تان تجربه کرده اید. به همین دلیل ممکن است بزرگسالان هنگامی که تصویر بالا را مشاهده می کنند اول لب ها را ببینید زیرا بزرگسالان بیشتر تحت تاثیر تجربیات جنسی خود هستند.

 

4. کیفیت کارهای ما وابسته به افراد اطراف مان است

اگر یک کاری را به خوبی انجام می دهید ، حضور افراد و تماشاگران باعث می شود آن را بهتر از قبل انجام دهید. برای مثال می توان به ورزشکارانی اشاره کرد که هنگام تماشای تماشاگران کیفیت بهتری از خود نشان می دهند. به این پدیده تسهیل اجتماعی گفته میشود.

برعکس ، اگر فعالیتی را به خوبی انجام ندهید، هنگامی که در جمعی از تماشاگران قرار میگیرد ، بدتر آن را خراب می کنید.  با این وجود عاقلانه است که یک مهارت را بدون تماشاگر فرار بگیرید.

 

اثر تسهیل اجتماع،مزایای اثر تسهیل اجتماع،استفاده از اثر تسهیل اجتماع

تسهیل اجتماعی به شما کمک می کند کارهای خوبتان را بهتر از قبل انجام دهید

 

مردم فکر می کنند دیگران مسئول اشتباهات خود هستند، اما وقتی نوبت به خودمان می رسد، شرایط را مقصر می دانیم.

یک پیر زن را فرض کنید که در حال قدم زدن از کنار خیابان پلاستیک میوه اش پاره شده و میوه های او وسط خیابان پخش شده است. اگر مردی را که کنار او در حال راه رفتن است ببینید که به پیرزن کمک نمی کند ، احتمالا با خودتان می گویید آن مرد تنبل است ، بد اخلاق یا ضد اجتماعی است.

 

اما اگر خودتان در ان شرایط قرار بگیرد ، اما به دلیل اینکه عجله دارید یا جلسه ای مهم دارید ، مطمئنا اگر این شرایط را نداشتید به او کمک می کردید.

در روانشناسی به این حالت خطای اسناد بنیادی گفته میشود. جایی که ما اشتباهات دیگران به خاطر ویژگی های شخصی آن ها سرزنش می کنیم و اشتباهات خودمان را به تاثیر عوامل خارجی سرزنش می کنیم.

 

حال جالب است که وقتی صحبت از دستاورد ها می شود ، دقیقا برعکس این اتفاق می افتد. اگر کسی با موفقیت امتحانش را پشت سر گذاشت ، به دلیل عوامل بیرونی بوده است ، اما اگر ما موفق شدیم تنها به خاطر آمادگی خوب خودمان بوده است!

 

3. طول خط بر روی درک متن تاثیر می گذارد

 

خوانایی بیشتر نوشته ها با جملات کوتاه،اثرهای روانی شگفت انگیز

اگر میخواهید نامه ای عاشقانه بنویسید بهتر است خطوط بیشتر با کلمات کمتر انتخاب کنید

 

مطالعات نشان می دهد که اکثر مردم متن نوشته شده در تصویر اول را سریع تر از متن نوشته شده در عکس دوم می خوانند. در واقع تعداد خطوط است که باعث می شود سرعت خواندن تغییر کند. برای سرعت خواندن شما مطلوب باشد ، خط باید حدود 100 کاراکتر داشته باشد.

 

حال جالب است بدانید اگر از یک شخص بخواهید یکی از این دو نوع را انتخاب کند ، احتمالا دومی را انتخاب خواهد کرد. اکثر مردم متن هایی که بین 45 الی 75 کاراکتر در یک خط دارند را ترجیح می دهند. با این وجود اکنون می دانید یک نامه عاشقانه یا یک نامه مهم مانند افزایش حقوق را با کدام روش بنویسید.

 

2. ما اشیاء اطراف خود را در یک پرسپکتیو ابتدایی به خاطر می اوریم

اگر از شما بخواهیم یک شیء مانند یک چاپگر یا وسیله نقلیه را به خاطر بیاورید ، اجسام را به گونه ای تصور خواهید کرد که گویا کمی در بالا و در زاویه ای که صفحات جلو و جانبی قابل مشاهده هستند به آن ها نگاه می کنید. این حالت به نام canonical perspective شناخته میشود که اثبات می کند اغلب ما هنگامی که می خواهیم یک چیز را که میشناسیم به خاطر بیاوریم و ان را تصور کنیم از یک زاویه خاص به آن نگاه می کنیم.

محقق این پدیده پس از درخواست از مردم برای کشیدن یک فنجان قهوه آن را کشف کرد. (تقریبا همه در این زاویه دید آن را کشیده بودند)

 

1. گاهی اوقات مغز ما دروغ میگوید!

 

خطای دید،علت خطای دید ،تمزکز روی یک کار

در تصویر هر دو خط نارنجی به یک اندازه هستند!

 

تصویر بالا توهم معروف Ponzo را نشان می دهد که برای اولین بار در سال 1913 به دنیا نشان داده شد. هنگامی که به تصویر بالا نگاه می کنید به نظر ما خط اول نارنجی طولانی تر از خط نارنجی دوم است. اگر چه در واقعیت هر دو خطوط هم اندازه هستند اما شما اختلاف فاحشی در ان ها مشاهده می کنید.

 

این اتفاق در واقع به این دلیل افتاده است که خط نارنجی بالایی ، فراتر از سایر خطوط عمودی است و خط پایین برعکس به آن ها نمی رسد. این باعث می شود مغز شما فکر کند خط بالایی بلند تر است درحالی که هر دوی آن ها یکسانند.

  

در این مقاله سعی کردیم 9 اثر روانی که اغلب به آن توجهی نداریم ولی از لحاظ علمی اثبات شده اند را به شما ثابت کنیم. سعی کنید از این اثار به خوبی در زندگی روزمره استفاده کنید.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------