روش صحیح قطع داروهای افسردگیعوارض قطع ناگهانی داروهای افسردگی, داروهای افسردگی, قطع داروی افسردگی

قطع داروهای افسردگی با روش اصولی و صحیح

 

همه چیز درباره قطع مصرف داروهای افسردگی

داروهای ضد افسردگی از جمله روش هایی برای مقابله با این مشکل بزرگ هستند و برای افرادی که در وضعیت نامناسبی قرار دارند تجویز می شوند. داروهای ضد افسردگی با کمک به مغز در تنظیم و ترشح سروتونین و نورآدرنالین به روند بهبود افسردگی کمک می کنند اما قطع ناگهانی آنها و بدون مشورت با پزشک می تواند دردسر ساز شود.

تاثیر داروهای افسردگی

داروهای ضد افسردگی در جهت کمک به بیمار برای بهبود افسردگی تجویز می شوند و با تاثیراتی که در ترشح مواد شیمیایی در مغز دارند به افراد کمک می کنند. با وجود اینکه داروهای افسردگی اعتیاد آور به حساب نمی‌آیند (زیرا وابستگی شدید ایجاد نمی کنند یا با قطع مصرف فرد دچار خماری نمی شود) اما قطع ناگهانی مصرف می تواند مشکل ساز شود.

 

علت قطع داروهای افسردگی

در صورتی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید ممکن است علت های زیادی برای قطع آنها پیدا کنید. معمولا افراد پس از مصرف دوره ای کوتاه احساس سرخوشی و خوب شدن می کنند و تمایل آنها به قطع مصرف داروهای افسردگی افزایش می یابد. همچنین به وجود آمدن مشکلات یا عوارض جانبی،‌ اتفاقاتی مانند باردار شدن و دلایل بسیار دیگری نیز در افزایش تمایل افراد به قطع مصرف این داروها تاثیر گذار هستند اما در این مواقع بهترین کار مشورت با پزشکتان است که در این صورت ممکن است به شما توصیه کند از برخی داروهای جدید استفاده کنید یا به تدریج مصرف داروهایتان را کاهش دهید.

 

عوارض قطع ناگهانی داروهای افسردگی, داروهای افسردگی, قطع داروی افسردگی

کاهش تدریجی از رایج ترین روش ها برای قطع مصرف داروهای ضد افسردگی است

 

عوارض قطع ناگهانی داروهای افسردگی

قطع ناگهانی داروهای ضد افسردگی عوارض و خطراتی دارد که بهتر است در این باره ریسک نکنید و بدون مشورت پزشک کاری انجام ندهید. احساس سردرد،‌ سبکی سر، حالت تهوع و تعریق از جمله مشکلات کوچکی هستند که ممکن است پس از ترک داروهای ضد افسردگی اتفاق بیوفتند.

 

خطر عود کردن بیماری و افزایش شدت آن، تمایل به خودکشی و افکار خطرناک دیگری نیز ممکن است با قطع داروهای ضد افسردگی اتفاق بیوفتند. در صورت عود کردن بیماری،‌ هرچه وضعیت بیمار وخیم تر شود ارائه واکنش سریع و تاثیر گذار نیز سخت تر میشود و بهبود بیماری نیز بیشتر طول میکشد. عوارضی که ممکن است پس از قطع مصرف داروها رخ دهند عبارتند از:

 

● سندرم قطع داروی ضد افسردگی

این سندرم معمولا پس از وقفه،‌ کاهش یا قطع مصرف داروی ضد افسردگی (که به صورت مداوم حداقل یک ماه مصرف شده باشد) رخ میدهد و بیشترین علائمی که برای آن گزارش شده است مشابه سرماخوردگی (حالت تهوع،‌ استفراغ، سردرد،‌ عرق کردن بیش از حد) و مشکل و اختلالات خواب (بی خوابی،‌ کابوس، خواب آلودگی دائم و...) هستند. همچنین ممکن است مشکلاتی مانند عدم توازن، لرزش،‌ سرگیجه و احساسی مانند شوک یا برق گرفتگی در فرد ایجاد شود.

 

درمان این سندرم با توجه به نحوه درمان،‌ داروهای مصرف شده و دوز داروها میتواند متفاوت باشد اما به صورت کلی کاهش تدریجی دوز دارو و تغییر سبک زندگی از جمله روش هایی برای برطرف کردن این سندرم هستند.

این مشکل در سه روز اول پس از ترک داروها ظاهر می شود و در صورت بی توجهی و عدم درمان می تواند تا ماه ها ماندگار باشد.

 

روش صحیح قطع داروهای افسردگی, تاثیر داروهای افسردگی, علت قطع داروهای افسردگی

در صورت بروز سندرم قطع داروهای افسردگی حتما با پزشک خود مشورت کنید

 

● تغییر خلق و خو

از دیگر مواردی که ممکن است پس از قطع مصرف این داروها اتفاق بیوفتند تغییر خلق و خو است که موقت است و پس از مدت کوتاهی افراد به حالت عادی خود باز میگردند.

 

● سایر علائم

عوارض دیگری نیز ممکن است پس از قطع داروهای افسردگی در افراد ظاهر شوند که از جمله آن می توان به خستگی،‌ اضطراب، گرفتگی شکم و... اشاره کرد. برای جلوگیری از این موارد قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

 

روش درست قطع داروهای ضد افسردگی

در اکثر مواقع روند درمان افسردگی حدودا هشت ماه طول میکشد و پس از این زمان به طور کامل درمان میشود. میزان مصرف داروهای افسردگی با توجه به شدت بیماری و تشخیص پزشک می تواند متفاوت باشد. برای بهبود بیماری با روش دارو درمانی،‌ افراد باید چهار هفته الی یک سال به مصرف داروها بپردازند و پس از اتمام زمان تعیین شده توسط پزشک،‌ با مشورت و کمک گرفتن از آن برای کاهش مصرف و قطع آن اقدام کنند.

 

قطع داروی افسردگی, عوارض داروهای افسردگی, قطع ناگهانی داروهای ضد افسردگی

با وجود اینکه داروهای ضد افسردگی را اعتیاد آور نمیدانند؛ قطع ناگهانی آنها عوارض خطرناکی دارد

 

معمولا در این راه کاهش مصرف تدریجی در کنار تغییرات سبک زندگی و بهبود سلامت کلی به بیماران توصیه می شود. همچنین باید اقداماتی نیز برای کاهش علائم افسردگی و بروز دوباره آن انجام دهید که می توانند شامل این موارد باشند:

● انجام فعالیت های ورزشی

● مراقبت از خود و اهمیت به سلامتی

● کاهش و مدیریت استرس

● عدم استفاده از الکل یا مواد مخدر

● رعایت رژیم و تغذیه سالم

 

عوارض کاهش مصرف داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی جز مواد اعتیاد آور حساب نمی شوند (چون باعث تغییرات شیمیایی در مغز نمیشوند و نیازی به افزایش دوز برای اثرگذاری ندارند) و کاهش مصرف تدریجی داروها روشی مناسب برای قطع داروهای افسردگی است اما ممکن است در صورت زیاده روی در کم کردن دوز یا مشکلاتی دیگر باعث پدید آمدن علائم زیر شود:

● سردرد و سرگیجه

● اضطراب و استرس

● تحریک پذیری

● علائم آنفولانزا

 

قطع داروهای افسردگی, روش صحیح قطع داروهای افسردگی, تاثیر داروهای افسردگی

در صورت بروز عوارض شدید حتما به مشاور خود اطلاع دهید

 

توصیه هایی برای قطع داروهای افسردگی

صبور باشید

همانطور که تاثیرگذاری داروها و بهبود بیماری نیازمند صرف زمان است، برای قطع داروهای افسردگی نیز باید دقت کنید و این کار را در طی یک دوره چهار هفته ای یا بیشتر با کاهش تدریجی دوز دارو انجام دهید. در صورتی که با علائم و عوارض مواجه شدید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. در چنین موقعیتی ممکن است نیاز باشد تا کمی دوز را افزایش دهید، از روشی جایگزین یا داروی دیگری استفاده کنید و حتی در صورت وخیم بودن وضعیت دوباره دارو را مصرف کنید تا باری دیگر با روش های بهتر برای ترک آن اقدام کنید.

 

● بدون مشورت پزشک اقدامی نکنید

افسردگی یک بیماری شایع اما خطرناک است و قطع داروهای افسردگی بدون مشورت پزشک می تواند باعث بروز اختلالات یا شدت یافتن بیماری شود. به همین دلیل بهتر است همواره با روانشناس یا روانپزشکتان در ارتباط باشید و از او برای تمامی اقدامات خود مشورت بگیرید.

 

● انتخاب داروی مناسب

انتخاب داروی مناسب یکی از مهم ترین اقداماتی است که در ابتدای مسیر باید انجام دهید تا در هنگام قطع مصرف داروهای ضد افسردگی با مشکلی مواجه نشوید. ممکن است بعضی داروها برای شما عوارض بسیار کمی داشته باشند و کارآمدتر باشند درحالی که برای افراد دیگری برعکس عمل کرده است. به همین دلیل انتخاب داروی مناسب با کمی آزمون و خطا و مشورت پزشک همراه است.

 

عوارض قطع ناگهانی داروهای افسردگی, داروهای افسردگی, قطع داروی افسردگی

انتخاب داروی درست میان قرص های بسیار دشوار است اما در روند بهبود و ترک تاثیر بسزایی دارد

 

جمع بندی

داروهای افسردگی با هدف بهبود این بیماری تجویز میشوند اما در صورتی که دوران درمان کامل طی نشود باعث بروز مشکلات بیشتر یا عود بیماری میشود. همچنین قطع ناگهانی دارو یا کاهش مصرف بدون مشورت پزشک نیز می تواند مشکل ساز باشد. بهترین راه برای حفظ سلامتی و کاهش خطرات قطع این داروها،‌ کاهش مصرف زیر نظر مشاور میباشد.

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------