عادات بد را در سال قبل، جا بگذاریدبرگزیدنِ عادات خوب

گام اول برای تغییر ویژگی های بد این است که غبار عادت را از روی آنها کنار بزنیم

 

هنگامی که می خواهد سال عوض شود، همه جا را خانه تکانی می کنیم جزء عادتهای بدی که در زندگی داریم. عادتهای مضر و بدمان را با خود به سال جدید می بریم ونمی خواهیم  آنها  را تغییر دهیم. گام اول برای تغییر ویژگی های بد این است که غبار عادت را از روی آنها کنار بزنیم تا یادمان بیاید کدام دسته از خصوصیات به خودمان و دیگران آسیب می زند.

راستی چطور عادات بد خودمان و اعضای خانواده مان را تغییر دهیم. برخی از این عادتها برای دیگران آزاردهنده است، برخی برایتان هزینه دارند و شما از آنها بی اطلاعید. چه بسا ویژگی هایی هم وجود دارد که حتی نمی دانیم بد هستند، بنابراین هرگز برای تغییرشان کاری نمی کنیم. 6 تا از این عادت ها به شما می گوییم تا در سال جدید راحت تر آنها را از کمد ذهن تان بیرون بیاندازید.


ناله و شکایت
کلمات شما دارای قدرت هستند، به خصوص روی خود شما. شکایت کردن از مشکلات تان باعث می شود که احساس بدی داشته باشید. اگر چیزی اشتباه است وقت خود را با شکایت کردن هدر ندهید؛ بلکه سعی کنید شرایط را بهتر سازید. مگر این که بخواهید برای همیشه شکایت کنید. پس وقت را هدر ندهید، مشکل را برطرف کنید. راجع به این صحبت کنید که چطور می خواهید موقعیت را بهتر سازید.


موعظه
انتقادکردن مترادفی دارد که موعظه کردن است؛ در واقع از ریشه مورد قضاوت قراردادن، این دو گرفته شده اند. هرچه بالاتر بروید دستاوردهای تان بیشتر می شود و تمایل شما برای اندیشیدن راجع به هر چیزی بیشتر می شود؛ در نتیجه تمایل پیدا می کنید که به دیگران بفهمانید که می دانید. وقتی که راجع به یافته های تان با دیگران صحبت می کنید افراد ممکن است حرف های شما را بشوند ولی شاید به دقت گوش ندهند.

 

ترس برادر مرگ
گاهی شما نسبت به آن چه که ممکن است یا ممکن نیست رخ بدهد یا نسبت به آن چه که نمی توانید انجام دهید یا این که چطور دیگران راجع به ما قضاوت خواهند کرد، دچار ترس شده اید. بنابراین راحت است که خود را آزاد بدهید تا این که منتظر موقعیتی مناسب بمانید و اینکه تصمیم بگیرید که کمی بیاندشید یا تحقیق بیشتری انجام دهید یا گزینه های دیگری را بیابید. در این بین می تواند روزها، هفته ها، ماه ها و سال ها سپری شوند تا رویاها به حقیقت بپوندند. نگذارید ترس شما باعث عقب ماندگی شما شود. هرچه که برنامه ریزی کردید، آرزو داشتید و تصور کردید، از همین امروز شروع می شود.


استرس در محیط کار ممنوع
استرس و فشار در محل کار عامل افسردگی، بیماری های قلبی و سکته است؛ بنابراین باید هر چه زودتر راه مناسب بیابید تا این استرس ها را کاهش دهید و یا اینکه آنها را مدیریت کنند؛ مثلاً با مدیر خود حرف بزنید، شغل خود را تغییر دهید و یا از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.


غذا خوردن از روی احساسات
بهتر است وقتی که دچار ناراحتی های روحی می شوید، به سراغ انجام کاری بروید که به شما لذت می دهد و باعث افزایش اندروفین در بدن تان می شود تا سلامت تان به خطر نیفتد.


توجه بیش از حد به ظاهر
در حالی که هر دو جنس به ظاهر خود اهمیت می دهند، اما خانم ها بسیار بیشتر از آقایان درصدد داشتن ظاهری کامل و بی عیب هستند. براساس پژوهش ها، 90 درصد از خانم ها دوست دارند ظاهر خود را تغییر دهند و به ظاهر بهتری دست یابند. این عدم اطمینان از ظاهر روی سلامت روحی روانی تان تاثیر می گذارد و حتی گاهی اوقات به سلامت جسمی تان لطمه می زند.


محیطی که ما خلق می کنیم
بهتر است برای ترک عادت از خودمان شروع کنیم. نه تنها ما می توانیم برای عزیزان مان مانند یک الگوی خوب عمل کنیم، بلکه می توانیم برای آن ها محیطی به وجود آوریم که آن ها تشویق به برگزیدنِ عادات خوب نماید. ولی باید از همین ابتدا با یک حقیقت، کنار بیاییم: محیط کاملاً تحت تسلط ما نیست. راستش، حتی به طور نسبتاً کامل هم در اختیار ما نیست!


منبع:تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------