در شبکه های اجتماعی، روی اعصاب نباشید!شبکه های اجتماعی

در دنیای مجازی مثل یک آدم باشخصیت در دنیای واقعی باشید

 

روزها و هفته های اول همه چیز تازه و جدید است، با یک لبخند پهن 24 ساعت زل می زنید به ایکن بنفش وایبر و گوش می سپارید به دینگ دینگ صدای واتس آپ و آن قدر اینستاگرام عکس می بینید تا حجم اینترنت خانه را یک رزوه سر می کشید. اما کم کم همه چیز برایتان عادی می شود و ورودتان به تک تک گروه های موبایلی دور و نزدیک شروع می شود.

اما اینکه در دنیای مجازی چه رفتاری داشته باشید که مثل یک آدم باشخصیت در دنیای واقعی باشید و مدام روی اعصاب بقیه هم گروهی اسکی نکنید، کاملا به درک و رفتار خودتان بر می گردد. اما چون کلا رسالت ما تلاش برای بالابردن سطح شعور جامعه است، می خواهیم به شما کمک کنیم. تلاش کرده ایم بگوییم چه بکنید و چه نکنید که در گروه های مجازی مردم از دست شما گریبان چاک ندهند و خودشان را گاز نگیرند!

 

1- پسرخاله طور نباشد
خودمانی نشوید. یکی از خصوصیات شبکه های مجازی این است که چون در این گروه ها بنا بر نوشتن است و نه ارتباط چهره به چهره، آدم کمتر خجالت می کشد و گاهی خط قرمزهای خودش را هم رد می کند و یک نگاه می اندازه می بیند با رئیسش، با معلم یا استاد دانشگاهش یا با غریبه ای که هرگز او را ندیده چه پسرخاله طور صحبت کرده! پس جوگیر نشوید و به خودتان یادآور شوید این آدم، همان آدم دنیای واقعی است و چیزی عوض نشده و لطفا ادامه بدهید. من هم همان آدم هستم و نباید خط قرمزهایم را رد کنم.

2- دلقک بازی در نیاورید
هرکسی که آنلاین است، الزاما به صفحه شما چشم ندوخته که برایش پیغامی، جوکی، عکسی بفرستید، او هم برنامه های خودش را دارد. پس شما وظیفه شاد کردن و سرگرم کردن همه آنلاین های لیست تان را ندارید.

3- سنگین و رنگین باشید
سر صحبت را با تمام لیست تان باز نکنید. باور کنید که این هیجان اولیه ویژه شماست و بقیه مشغول کار و زندگی شان هستند و ممکن است وسط یک جلسه باشند یا اصلا توی تخت شان باشند، ولی حوصله حرف زدن با شما را نداشته باشند. این طور هم شما غمگین می شوید، هم آنها معذب.

4- به زبان آدمیزاد حرف بزنید
یکی از جذابیت های شبکه های مجازی موبایلی، آیکن ها و استیکرها هستند. حتما خودتان می دانید که هرکدام معنا و مفهوم خاصی دارند، مراقب باشید برای چه کسی چه آیکنی می فرستید! زیاد از استیکرها استفاده نکنید. فکر اعصاب آن بخت برگشته آن طرف موبایل هم باشید که باید پیغام شما را باز کند و با 40 تا استیکر مواجه شود. ضمن اینکه حرف زدن به زبان استیکرها کم کم قدرت بیان احساسات کلامی و زبانی را از شما می گیرد.

5- قطع کننده زنجیر باشید
همین که وارد یک یا چند گروه اجتماعی موبایلی می شوید، در معرض سیل گسترده ای از انواع اطلاعات قرار می گیرد. آخرین اخبار سیاسی و فرهنگی، به روزترین اشعار معاصر، آخرین اطلاعات در مورد زندگی شخصی آقا و خانم بازیگر و فوتبالیست.

آخرین دستاوردهای علمی و...! اینجا هم لازم است قبل از به اشتراک گذاشتن جدیدترین دانسته هایتان، سه بار نفس عمیق بکشید، تا پنج بشمارید و بعد به خودتان بگویید: «از کجا معلوم که راست باشه؟» بله! حجم عظیمی از محتوایی که روزانه دست به دست بین کاربران می چرخد، ساختگی است و حقیقت ندارد. پس شما سعی کنید عضوی از این اکوسیستم شایعه سازی نباشید. صرف هیجان انگیزبودن یک مطلب، عکس یا خبر، دلیل بر صحت آن نیست.

 

خصوصیات شبکه های مجازی

 

 6- مچ گیر خوبی باشید
اگر خیلی دلتان می خواهد ناقل اخبار و طوطی شکرشکن باشید، قبل از به اشتراک گذاشتن علم و اخباری که به تازگی به دستتان رسیده، کمی جست و جو کنید و منبع اصلی خبر را پیدا کنید. ببینید صحت دارد یا نه. از چند نفر آدم مرود اطمینان که از موضوع خبر دارند، ماجرا را بپرسید و بعد کل لیستتان را به فیض برسانید.

7- یقه خودتان را بگیرید
با هیجان اولیه و آدم منطقی درونتان وارد گفت و گو شوید و به مهره های گردن و حجم اینترنتتان رحم کنید. فرصت برای خواندن جوک های بی مزه و شرکت در بحث های اغلب خالی از محتوای گروه های متفاوت زیاد است. خیلی مراقب آدم های واقعی زندگی واقعی خودتان باشید ضمن اینکه اکیدا توصیه می کنیم هرازچندگاهی جا به جا بشوید که خدایی نکرده زخم بستر نگیرید!

8- در خروج از گروه همیشه باز است
اگر به طور اتفاقی به گروهی دعوت شده اید که هیچ اطلاع و علاقه ای درباره مبحث موردنظر آن گروه ندارید و نه شما می توانید خیری به آنها برسانید و نه آنها به شما، بهتر است که هرچه زودتر گروه را ترک کنید. راه انداختن بحث های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و قاتی شدن و نظر دادن در همه مباحث، نیازمند مطالعه و آگاهی است که بعید است هیچ کدام ما آن قدر مطالعه داشته باشیم که از همه چیز سر در بیاوریم.

9- بساط دورهمی پهن نکنید.
اینکه شما این امکان را دارید که دیگران را به گروهی اضافه کنید، دلیل نمی شود که همه افراد را به همه گروه ها دعوت  کنید. کمی دقت کنید و فکر داشته باشید و ببینید چه کسی برای چه گروهی مناسب تر است. با مدیر گروه صحبت کنید و مطمئن شوید که می توانید شخص دیگری را به گروه اضافه کنید و بقیه اعضا از این کار شما معذب و دلگیر نمی شوند. افراد را براساس علاقه مندی ها، سلیقه شخصی و تخصص شان به گروه ها دعوت کنید.

10- کپی نکنی نمی گن لالی
باور بفرمایید که وقتی برای اولین بار به گروهی دعوت می شوید، اگر چندروزی را سکوت کنید و اوضاع را رصد کنید، هیچ اتفاقی نمی افتد و کسی از شما شکایت نمی کند. کمی نگاه کنید، بخوانید و ببینید هدف و قوانین گروه چیست! کپی کردن متن های بی ربط و جوک های تکراری وسط یک بحث علمی، شما را فعال فضای مجازی نشان نمی دهد، بلکه همه متوجه می شوند که شما تازه کارید و هنوز به بلوغ اجتماعی نرسیده اید! به اهداف و قوانین گروه احترام بگذارید.

11- کم و گزیده گویید لطفا
این ضرب المثل را سرلوحه فعالیت مجازی تان قرار دهید. ارسال روزی 60، 70 پست در شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاشتن مصور کل زندگی تان در اینستاگرام، نه تنها جالب نیست که ممکن است آثار سوئی هم روی زندگی شخصی خودتان داشته باشد. واقعا به همه اددلیست شما ربطی ندارد که شما از کله سحر تا بوق سگ کجاها رفته اید و چه چیزهایی خورده اید.

 

12- ترس از قضاوت شدن نداشته باشید

«ادیتیوولتافوبیا» یا همان هراس از رسانه های اجتماعی و ترس از قضاوت شدن در فضاهای مجازی است که با توسعه و گسترش شبکه های اجتماعی بعضی اشخاص را با خویش درگیر نموده است؛ نوعی از فوبیا که بنظر میرسد زنان را به علت نوع احساسات و توجه بیشتر به زیبایی های ظاهری بیش از مردان دچار خود نموده است.


منبع:هفته نامه همشهری جوان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------