چگونه طرز تفکر کارآفرینی داشته باشید؟کارآفرینی چیست ,کارآفرینی , مقاله کارآفرینی

طرز تفکر کارآفرینی

 

کارآفرینان علاوه بر این که کسب وکار خویش را دارند و براي سایرین شغلی ایجاد نموده اند ، نحوه فکر خاصی هم دارند. آنها با نحوه فکری متمایز از مردم معمولی با مسایل مختلف روبرو میشوند .

درصورتی که میخواهید آينده مختلفی براي خویش بسازید باید متمایز فکر و البته عمل کنید. چند دیدگاه و تفکری که به شما کمک ميکند تا تبدیل به یک کار افرین موفق شوید، آورده شده است حتماً براي خواندن آن زمان قرار دهید:

 

از دست دادن بعضی فرصت ها

کارآفرینان در بعضی موارد امکان دارد به علل گوناگون فرصت های خوبی را از دست بدهند؛ ولی از این که فرصتی را از دست بدهند نمی ترسند، برای این که در واقع خودشان فرصت ها را بوجود می آورند. اشخاص عادی مدام به دنبال این هستند که از تمامی پیشنهادات و فرصت های بوجود آمده استفاده کنند و درصورتی که فرصتی را از دست بدهند حس شکست ميکنند .

 

انجام دادن کارها

کارآفرینان ارزش زمان خویش را ميدانند و پیوسته با سپردن کارها به سایرین، زمان خویش را خالی ميکنند و خودشان تنها بر کارهایی که سایرین نمی توانند انجام دهند تمرکز می کنند؛ ولی اشخاص عادی سعی ميکنند تا تمامی روش ها را خود انجام دهند.

 

کارآفرینان از خطر کردن نمی ترسند و ميدانند که با این کار ترقی ميکنند . آنها با شهامت رویاهای خویش را دنبال ميکنند و از شکست نمی ترسند؛ ولی اشخاص عادی از خطر کردن و شکست خوردن می ترسند و ترجیح می‌دهند کاری با دستمزد، فواید و بیمه ثابت داشته باشند.

 

به موانع و مشکلات به چشم یک فرصت نگاه کنید

در مسیر کار آفرینی موضوعات بسياري وجود دارد که شما را به چالش میکشد و باید براي حل آن ها وقت و انرژی بسياري صرف کنید. مانع ها، چالش ها و مشکلات اجزای جدایی ناپذیریست که کار آفرینان در فرآیند راه اندازی یک کسب و کار بارها با آن ها روبرو خواهند گردید.

 

اکثر اشخاص در در برابر این مشکلات و مانع ها دچار اضطراب و نا امیدی میشوند . آن ها فکر ميکنند مانع ها تجربیات بدی هستند که تنها مسیر رسيدن به موفقیت را براي آن ها دشوار تر و یا بعضا ناممکن ميکنند .

 

ولی از دیدگاه یک کار افرین موفق هر مانعی یک فرصت هست. آن ها به موانع به چشم تجربیات ارزشمندي نگاه ميکنند که به آن ها کمک ميکند با ضعف های خویش اشنا شوند و با پوشش آن ها بنای کسب و کار خویش را قدرتمند تر و مستحکم تر بنیان گزاری کنند. آن ها در این مسیر از هیچ عقب نشینی غمگین نمی شوند و تنها تلاش ميکنند از مسیری که طی نموده اند براي جلوگيري از تکرر اشتباهات قبل استفاده کنند. بنابراين فراموش نکنید که به مشکلات لبخند بزنید، آن ها یک معلم واقعی براي شما هستند.

 

کارآفرینی چیست ,کارآفرینی , مقاله کارآفرینی

نکات کارآفرینی

 

سعی کنید چیزهای بزرگ را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید

همان طور که هر چیز بزرگی از اجزای کوچک تشکیل شده است مسائل و مشکلات را هم میتوان به اجزای کوچکتر تبدیل کرد و با حل کردن هر قسمت به یک راهکار کلی براي مسأله رسید. این امر به شما کمک می کند که دید بهتری نسبت به مسئله پیدا کنید و مدیریت آن براي شما ساده تر گردد.

 

مثلا زمانیکه با افرادی که قصد شروع یک کسب و کار را دارند در مورد تبليغات سؤال ميشود اکثر آن ها آنچه که شرح می‌دهند یک مجموعه کامل از تبليغات شامل تبليغات اينترنتي، فیزیکی و اس ام اسی میباشد . ولی یک کار افرین موفق هر یک از این موضوعات را به بخش های کوچکتر تقسیم می کند و سپس سعی می کند باتوجه به حیطه کسب و کار خویش مناسب ترین شیوه را براي تبليغات در نظر بگیرد.

 

هیچ چوب جادویی ای وجود ندارد، به دنبال آن نگردید

درصورتی که قصه کار آفرینان موفق را دنبال کنید هيچکدام آن ها این موفقیت را یک شبه بدست نیاورده اند. هیچ ایده ای وجود ندارد که در بدو تولد تبدیل به یک موفقیت بزرگ و شگفت آور شود.

 

درصورتی که میخواهید یک اکتساب و کار موفق داشته باشید فکر پیدا کردن چوب جادویی که ایده شما را یک شبه به یک طرح پولساز تبدیل کند را از سر خودتان خارج کنید. هر ایده ای براي تبدیل شدن به یک طرح موفق به صبر، کسب تبحر و تلاش خستگی ناپذیر احتیاج دارد. شما باید پله پله ایده خویش را بزرگ کنید تا تبدیل به یک طرح موفق شود.

 

مانند یک کار افرین زندگی کنید

“کار آفرینی یک سبک زندگی است” یک کار افرین موفق، مانند یک کار افرین، بیدار ميشود ، مانند یک کار افرین سر کار میرود ، مانند یک کار افرین غذا می خورد، مانند یک کار افرین با دوستانش صحبت ميکند و در واقع کار آفرینی در تمام اجزای زندگی وی جریان دارد. وی چیزی به اسم “زندگی در خانه” و” زندگی در محل کار” ندارد.

 

زندگی وی کار آفرینیست. به عبارت ساده تر وی از دیدگاه یک کار افرین به تمام اجزای زندگی نگاه ميکند بدین ترتیب هر چیزی حتی غذا خوردن، چه بسا یک قدم زدن ساده، و حتی حرف زدن در خصوص مسایل کاملاً معمولی میتواند براي وی پر از ایده های تازه باشد. زمانیکه شما به جهان از یک دیدگاه خاص نظر کنید چیزهایی را خواهید دید که سایرین نمی بینند و این مهمترين تعالی کار آفرینان موفق بر دیگر اشخاص است.

 

الویت دادن به ارتباط ها

رابطه اجتماعي شادی را افزایش ميدهد . گرچه کار کردن میتواند مفیدتر و سازنده تر از وقت گذرانی با دوستان باشد، ولی هنگامی که افسرده هستید ديگر نمی توانید موثر و سازنده باشید. در واقع ، بیماری افسردگی تأثير منفی روی انگيزه، بهره وری، ذهن و تمرکز دارد. مگا برونر ميگويد هر کارآفرینی که من با وی گفتگو می کردم ” قشر” هم کار خویش را که اکثر شامل دوستان کارآفرینش ميشد ، مسوول انعطاف پذیری خویش در زمان های چالش برانگیز و قدرت گرفتن در بین صداهای غیرقابل اعتماد می دانست. درصورتی که جوامع ایجاد اشتغال در منطقه شما پراکنده هستند، سعی کنید به یکی از این جوامع آنلاین ملحق شوید.

 

رابطه عاطفی را نادیده نگیرید. اغلب انسانها به این روابط عاطفی و عاشقانه تمایل دارند، ولی اغلب ما الگوهایی را در روابط مان نشان می دهیم که بجاي آن که به ما انرژی بدهند، انرژی ما را می گیرند. بسياري از کارآفرینان تنهایی و مجردی را انتخاب ميکنند و فکر ميکنند که وقت براي داشتن روابط عاطفی ندارند و تنهایی و نارضایتی را تجربه ميکنند . در حالیکه بعضی معتقد هستند که عشق حواس ما را پرت ميکند و تمرکز ما را بهم می ریزد، یک رابطه سالم مبنای امنی را آماده می سازد و به ما قدرت ميدهد تا ریسک پذیر باشیم و در میان چالش ها احساس حمایت کرده و بعد از شکست، دوباره به پیروزی و موفقیت فکر کنیم.

 

مهم ترين فاکتورها در ساخت این نوع روابط، اگاهی و ارتباط هستند. مطالعات نشان می‌دهند که کارآفرینان مرد تمایل به داشتن دلبستگی ایمن دارند- یعنی آنان براي از بین بردن نیازهایشان به رابطه وابسته هستند و در زمان پریشانی مایلند با سایرین ارتباط برقرار کنند؛ کارآفرینان زن به دنبال دلبستگی اجتنابی هستند- یعنی تمایل دارند نیازهای خویش را به درون خویش بریزند، در موقع اضطراب و استرس گوشه گیری ميکنند و در در برابر شریک زندگی احتمالی خویش حس شرمساری نموده و خیال ميکنند که استقلالشان تهدید ميشود . سعی کنید براي صمیمیت بیش تر نیازهای شریک زندگی و نیازهای خویش را بدانید( به خصوص در زمان های استرس و نگرانی) و در خصوص آنها حرف بزنید .

 

کارآفرینی چیست ,کارآفرینی , مقاله کارآفرینی

ویژگی های کارآفرینی

 

از خودتان مراقبت کنید

کارآفرینی پایدار( در حالت مطلوبش) باید شبیه دوی ماراتن باشد نه دوی سرعت. درصورتی که سرعت را انتخاب کنیم، امکان دارد دچار فرسودگی شغلی شویم و کارهای بی کیفیتی ارائه دهیم و از بسياري از کارهایی که زمانی مشتاق به انجام آنها بودیم، متنفر شویم. یکی از موضوعاتی که معمولاً از کارآفرینان موفق می شنویم، نقش ورزش در زندگی آنان بوده است. و این مسئله با تحقيقات صورت گرفته که نقش ورزش را در تقویت خلاقیت و بهتر کردن خلق وخو تائید ميکنند ، همخوانی دارد.

 

اما توجه داشته باشید که ورزش به مفهوم دویدن یا وزنه برداری نیست. صخره نوردی یا انجام ورزش های تیمی هم، ورزش به حساب می آیند. هنگامی که از اهمیت “مراقبت از خود” سخن می گوییم، بسياري از اشخاص ميگويند که نمی دانند چه کارهایی خارج از شغلشان باعث خوشحالی و شادمانی آنان میشوند . مطمئن باشید اینگونه مقدر نشده که زندگی خالی از تفریح و سرگرمی و نشاط باشد. اما زمان می برد تا بدانید که چه چیزهایی سبب خوشحالی و تجدید قوای شما میشوند . علاوه بر ورزش، شیوه های دیگری هم وجود دارند که میتوانند حال و هوای شما را بهتر کنند، به عنوان مثال:

 

تمرین های مربوط به تفکر و تمرکز مانند طب سوزنی، ماساژ، مدیتیشن، یوگا و رویدادنگاری

توجه به سبک زندگی، توجه به رژیم غذایی، مصرف مواد غذایی عالی و مطلوب و خواب کافی

کتاب ها( صوتی)، پادکست ها، بازي های ویدیویی، کنسرت

عضویت در باشگاه، سازمان یا گروه

پرورش خلاقیت خارج از کار، پرداختن به هنر و موسیقی، پخت وپز و غیره 

تنظیم حد و مرزها، ” نه ” گفتن، لغو کردن ، ترک کردن ، درخواست کمک کردن ، گاهی فکر می کنیم که مراقبت و اهمیت دادن به خودمان یعنی انجام کارهای بیش تر ولی آنچه ما واقعاً نیاز داریم کم تر کار کردن است

 

در آخر اینکه به تعطیلات بروید. تحقيقات نشان می‌دهند که سفرهای تفریحی، انعطاف پذیری شناختی را افزایش می‌دهند و منجر به خلاقیت بیش تر میشوند . تعطیلات همچنين باعث افزایش خوشحالی، سلامت و حس رفاه ميشود .

 

به رقبای خویش به چشم یک تهدید نگاه نکنید

اکثر ادم ها فکر می کنند تجارت خوب تجارتیست که در آن هیچ رقیبی وجود نداشته باشد. این دیدگاه بدین دلیل است که آن ها فکر ميکنند رقبا براي کسب و کار آن ها یک تهدید شمرده میشوند . اگر از آن ها سوال کنید که به چه دلیل فلان کسب و کار براي آغاز خوب نیست ؟ یکی از مهمترين دلایلی که خواهید شنید این خواهد بود:“در این کسب و کار رقبای قدرتمندی وجود دارد”

 

ولی کار آفرینان موفق بگونه ای ديگر فکر ميکنند . آن ها نه تنها رقبا را تهدیدی براي تجارت خویش نمی دانند بلکه به آن ها به چشم یک فرصت گرانبها نگاه ميکنند . کار آفرینان موفق از تجربیات رقبای خویش استفاده ميکنند تا مسیری را که آن ها گذرانده اند را سریعتر طی کنند. آن ها به رفتار مشتریان رقبای خویش نگاه ميکنند و تلاش ميکنند در عرضه محصولات و یا خدمات خویش با پوشش نارضایتی مشتریان رقبای خویش آن ها را به طرف کسب و کار خویش جذب کنند.

 

آن ها براي پیاده سازی کمپین های تبلیغاتی خویش از بازخورد تبليغات رقبای خویش بهره می برند و براي تعيين بازار هدف از تجربه رقبای خویش استفاده ميکنند . آن ها از رقبای خویش براي قدرتمند تر شدن و غنی تر شدن دانش و تخصص خویش استفاده می کنند. و دقیقا به همین علت هست که شما می بینید که در یک بازار با وجود چند شرکت بسیار قدرتمند یک برند جدید ظهور ميکند و از اتفاق از رقبای قدیمی خویش هم پیشی می گیرد.

 

به سرعت تجدید نیرو میکنید

این یک دید معروف هست که اشخاص کارآفرین خيلي سریع و زیاد شکست میخورند. ولی نکته مهم تجدید نیروی سریع براي بهبود هست. درصورتی که که شکست خوردید در مقابل این احساس که براي خویش متاسف هستید ایستادگی کنید. محزون نشوید، به سرعت به طرف چیز بزرگ دیگری حرکت کنید.

 

در تفکرات منفی خودشان هم، زیاده روی نمی کنند

اشخاص موفق محدودیت ها را نمی بینند، بلکه به فرصت ها چشم می دوزند؛ آن ها به این جمله فکر ميکنند که« من میتوانم.»

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------