علت نفهمیدن حرف همسر و راهکارهایی برای حل مشکلدلایل نفهمیدن حرف زن و شوهر, نفهمیدن زبان همدیگر, من و شوهرم حرف همو نمیفهمیم

اگر زوایای دید متفاوتی با همسرتان داشته باشید ، متوجه حرف های او نخواهید شد

 

چرا من و همسرم حرف همدیگر را نمی فهمیم؟ 

موضوعی که این روزها دلیل جدایی بسیاری از زوجین است، عدم درک درست صحبت از سوی همسران می باشد. اگر شما نیز چنین مشکلی دارید و در رساندن منظور به همسرتان ناتوان هستید در ادامه مطالب با ما باشید.

علت عدم درک زبان همسر

علت های مختلفی برای عدم درک زبان همسران از یکدیگر وجود دارد که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

 

1. تفاوت سطح ارتباطی زوجین

این تفاوت یکی از دلایل ایجاد مشکل ارتباطی بین مردان و زنان است. به طوری که خانم ها در بیان کردن هر چیزی که در ذهن دارند ، تمام مراحل آن را پردازش می کنند و به زبان می آورند. در صورتی که آقایان علاقه‌ ای به بیان کردن مراحل و پردازش کردن آن ها ندارند و فقط اعلام نتیجه برای آن ها مهم است.

 

 به گفته روانشناسان ارتباط با دیگران دو سطح دارد. اولین سطح کلامی و دومین سطح غیر کلامی است. مشکل اصلی زمانی پیش می آید که سطح کلامی و غیرکلامی با یکدیگر تعارض داشته باشند.  این به این معنی است که حرف و رفتار با هم یکی نباشند.

 

نکته قابل توجه این است که سطح غیر کلامی قوی تر از سطح کلامی است و بر مخاطب تاثیر بیشتری دارد.  مخاطب همیشه پیام سطح غیرکلامی را زودتر دریافت می کند. به عنوان مثال:  اگر شما کسی را برای شام به خانه تان دعوت کنید و رفتار و حرف شما با هم تعارض داشته باشند مخاطب خیلی سریع به این تفاوت رفتار و سخن پی می‌ برد و بیشتر ارتباط غیر کلامی یا رفتار شما او را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

2. متفاوت بودن طرز فکر و زاویه دید

بسیاری از انسان ها طرز فکر و زاویه دید متفاوتی دارند.  اما این تفاوت در بین خانم‌ ها و آقایان بسیار مشهود است. زن و شوهری که هرکدام طرز فکر و زاویه دید متفاوت داشته باشند مطابق آن ها عمل می کنند که همین امر باعث ایجاد اختلاف بین آن ها می‌ شود. اما موضوع این است که این تفاوت ها اصلا بد نیست و گاهی لازم است.

 

چیزی که بد است عدم درک زوجین به خاطر این تفاوت ها است که باعث ایجاد مشکلات جدی در زندگی زناشویی آن ها می شود.  به عنوان مثال:  زنان در امور بسیاری ریزبین هستند و به جزئیات توجه می کنند. اما آقایان اصلا همانند خانم ها نیستند و به جزئیات توجهی ندارند و هر کدام از طرف مقابل خود، توقع دارد که مثل او عمل کند.

 

3. برچسب زدن به یکدیگر

از مشکلات رایج بین زوج ها برچسب زدن به یکدیگر است.  مثلا در صورت بداخلاقی کردن همسر به او می‌گویند: همیشه بد اخلاق هستی. در صورتی که این جمله اصلاً درست نیست و بیشتر باعث می شود طرف مقابل را تحریک کند و یک حالت تدافعی به خود بگیرد.

 

مکالماتی که در آن همسران به یکدیگر برچسب می زنند در بهبود و موفقیت ارتباط آن ها با یکدیگر اثر مثبتی که ندارد هیچ ، بلکه اثر بسیار منفی نیز دارد. در چنین مواردی همسر به جای برچسب زدن باید از جمله های مناسبی استفاده کند. مانند : من فکر می کنم که... و من چنین احساسی دارم که... . تا طرف مقابل فکر نکند عقیده خود را به او تحمیل می‌ کند.

یکی از نکته های مهم و حائز اهمیت در ارتباط بین زوج ها، گفتن ناراحتی زوج ها از یکدیگر است. با گفتن مورد ناراحتی به طرف مقابل فرصت تغییر داده می شود.

 

راهکارهایی برای درک درست زوجین از یکدیگر, چرا من و همسرم حرف همدیگر را نمی فهمیم, نفهمیدن حرف همسر

برچسب های ناروا یکی از دلایلی است که همسرتان حرف های شما را گوش نمی دهد

 

4. رفتار نادرست و عدم توجه

 خانم ها علاقه زیادی به صحبت کردن دارند. در حالی که آقایان نسبتاً کم حرف و ساکت تر هستند. این سکوت و کم حرفی نباید عدم توجه به همسر تلقی شود. گاهی اوقات خانم ها کم‌حرفی آقایان را بی توجهی یا کم توجهی به خود می پندارند در صورتی که اینطور نیست و آقایان معمولاً شخصیتی ساکت تر نسبت به خانم ها دارند.

 

مشکلاتی که عمدتاً زوجین با آن ها روبرو می شوند عبارتند از:

ارتباط با خانواده ها

مشکلی که عمدتاً زوج ها بعد از ازدواج با آن روبرو می شوند ، ارتباط با خانواده همسر است.  زوجین در این روابط معمولاً دچار مشکل می شوند. برای این که این مشکل در زندگی برطرف شود باید زوجین حد و مرزی برای ارتباط با خانواده هایشان در نظر بگیرند و هر دو طرف این مرزبندی را رعایت کنند.

 

جاسوسی در کارهای یکدیگر

گاهی اوقات یکی از زوجین به کارهای شریک زندگی خود مشکوک می شود و شروع به تجسس در کارهای او می کند. تداوم این کار باعث می‌شود که اختلاف در زندگی ایجاد شود و به مرور زمان عشق و علاقه بین دو طرف کمتر شود.  در زندگی زوجین برای درک درست از یکدیگر و تداوم عشق باید مواردی را رعایت کنند. مثلاً نباید کارهایی انجام دهند که باعث ایجاد ابهام در طرف دیگر شود و اگر هم این اتفاق افتاد باید با گفت و گو با یکدیگر ابهامات را برطرف کنند.

 

مشکلات مالی در زندگی

زندگی سراسر دارای فراز و نشیب‌هایی می باشد. مرد خانواده باید تمام تلاش خود را برای برآورده کردن نیازهای مالی خانواده انجام دهد. از طرفی همسر نیز باید نسبت به شرایط اقتصادی خانواده انتظارات خود را تنظیم کند و توقع بیجا و بی مورد از طرف مقابل نداشته باشد. بسیاری از اختلافات در خانواده ها مربوط به درک نادرست زوجین از وضعیت اقتصادی همسر و در بعضی موارد کم کاری مرد خانواده در برآورده کردن نیازهای اقتصادی همسر می باشد.

 

نارضایتی جنسی

بسیاری از افراد رابطه جنسی در زندگی را مهم نمی دانند و نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند.  در صورتی که داشتن رابطه جنسی منظم می تواند به بسیاری از اختلافات زوجین پایان دهد.  توجه داشته باشید که عدم برقراری رابطه جنسی یا تمایل نداشتن به برقراری رابطه جنسی می تواند زنگ خطری برای ارتباط زوجین باشد و باعث بروز بسیاری مشکلات در زندگی مانند خیانت ، سردی ، طلاق و ...  می شود.

 

راهکار هایی برای درک درست زوجین از یکدیگر

برای اینکه زوجین درک درستی از یکدیگر داشته باشند و بتوانند یکدیگر را بهتر بفهمند باید به مسائلی توجه کنند و آن ها را در زندگی انجام دهند در زیر به صورت مختصر تعدادی از راهکارها را بیان می کنیم.

سعی کنید روزتان را عاشقانه شروع کنید. برای مثال: هنگام بیدار شدن در صبح ساعت خود را ۱۰ دقیقه زودتر از زمانی که مورد نظرتان است تنظیم کنید و در این ۱۰ دقیقه سعی کنید با ماندن در رختخواب و در آغوش کشیدن همسر یا خوردن یک فنجان چای در کنار او روز خود را آغاز کنید.

 

اعتماد متقابل نسبت به یکدیگر

به طور کلی انسان ها وقتی به شخص دیگری اعتماد داشته باشند احساس بهتری نسبت به او دارند. در زندگی نیز باید زوجین به یکدیگر اعتماد داشته باشند و ثمره ی این اعتماد احساس رضایت و لذت بردن از زندگی می شود.

 

صمیمیت فیزیکی

در زندگی مشترک صمیمیت فیزیکی بسیار مهم است. سعی کنید تا یک موقعیت رمانتیک ساده ایجاد کنید و در آن صمیمیت فیزیکی خود را نشان دهید.  برای مثال : هنگامی که با هم قدم می زنید ، دست همسر خود را بگیرید یا بدون مقدمه در خانه او را در آغوش بگیرید.

 

چرا من و همسرم حرف همدیگر را نمی فهمیم, نفهمیدن حرف همسر, وقتی همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند

اگر می خواهید به عنوان زوجین حرف یکدیگر را بفهمید می تواند صمیمیت فیزیکی ایجاد کنید

 

در هنگام نیاز در کنار همسر خود قرار بگیرید

زندگی هم روزهای خوب و هم روزهای بد دارد.  روزهای خوب طبیعتا خیلی سریع و با شادی می گذرند اما ممکن است در بعضی روزها همسر شما ساعاتی ناراحت کننده را گذرانده باشد.  در این زمان سعی کنید که در کنار همسر خودتان باشید و او را حمایت کنید بدون اینکه احساس کنید و وظیفه شما نیست.

 

برگزاری جشن

سعی کنید در زندگی در روزهایی که برای شما موفقیتی رقم می‌ خورد با برگزاری جشن در کنار همسرتان شادی هایتان را با هم تقسیم کنید.  این امر باعث افزایش علاقه بین طرفین می شود.

 

بحث کردن به صورت صحیح

تفاوت سلیقه ها و نظرها در زندگی اجتناب ناپذیر است. برای این اختلافات بحث کردن هیچ اشکالی ندارد. اما این بحث کردن باید به‌ صورت مثبت و سازنده انجام شود. تهدید کردن ، دادن صفات ناشایست و یا تحقیر کردن یکدیگر در بحث کردن نباید اتفاق بیفتد.

 

کینه ای نبودن و گذشت داشتن

برای اینکه زندگی عاشقانه و دور از حاشیه ای داشته باشید اتفاقاتی که در زندگی می افتد و باعث ناراحتی شما می شود را فراموش کنید و سعی نکنید که با بیان آن یا کینه به دل گرفتن خود را آزار دهید. گاهی اشتباهاتی در زندگی اتفاق می‌ افتد و این یک امر طبیعی است. پس با گذشت از آن ، زندگی خود را شیرین تر کنید. این کار باعث می شود که طرف مقابل نیز در مقابل اشتباهات شما گذشت کند و به نوعی به درک زوجین از یکدیگر کمک می کند.

 

 نفهمیدن حرف همسر, وقتی همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند, چرا همسرتان زبان شما را نمی‌فهمد

بسیاری از رفتارهای زوجین برای مقاومت درباره متوجه شدن ، عدم گذشت در آن هاست

 

رفتن به گردش هفتگی

سعی کنید که در یکی از روزهای هفته با همسر خود به گردش بروید و چند ساعتی را در کنار یکدیگر در بیرون از منزل سپری کنید.  چنین گردش هایی لزوماً نباید پرهزینه باشند.

 ممنون که از وقت خود برای خواندن این مطالب استفاده کردید. امیدواریم مطالب برایتان مفید بوده باشد.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------