شایع ترین علل دعواهای بی دلیل زن و شوهرراه حل دعوا زن و شوهر, دعوای زن و شوهر, اختلاف زن و شوهر بر سر خانواده

دلیل اصلی دعوای زن و شوهرها

 

دلیل اصلی دعوای زن و شوهرها چیست؟ چرا اختلاف دارند؟ 

دعوای بی دلیل زن و شوهر میتواند به علت ناراحتی ها و مشکلات حل نشده قبلی که روی هم تنلبار شده اند ایجاد شود. در این مطلب از بیتوته شما را با دلایل دعوای زن و شوهر آشنا می کنیم.

نمیتوان گفت در یک رابطه بلند مدت مانند ازدواج ،  همیشه همه چیز بر وفق مراد است ، هر زوجی تفاوت های رفتاری ، فکری و فرهنگی و غیره با هم دارند و همین تفاوت ها هر از گاهی میتواند منجر به بحث و دعوا شود، ولی بعضی زن و شوهرها همیشه و با هر بهانه  کوچکی ، بی دلیل با هم دعوا میکنند ، دعوای مکرر علاوه بر این که میتواند روح و روان هر دو نفر شما را آزرده کند ، روی روحیه فرزندان هم تاثیرگذار است.

 

در این مقاله میخواهیم علت دعوای بی دلیل زن و شوهر ها را بررسی کنیم تا با تغییر نگرش و اصلاح مشکلاتی که بینتان وجود دارد از بروز دعواهای تکراری پیشگیری کنید. 

 

علت دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر

مهمترین دلایل دعوای بی دلیل زیاد زوجین ، نداشتن مهارت برقراری ارتباط موثر از نظر جسمی ، کلامی و جنسی ، وقت نگذاشتن برای یکدیگر ، مشکلات مالی و اقتصادی است. 

بر اساس تحقیقات انجام شده زوجین در اوایل زندگی بیشتر بر سر مواردی مثل رابطه جنسی و اعتماد به نفس با هم دعوا می کنند و بعد از گذشت چند سال ، دعواهایشان بیشتر روی مشغله های کاری ، عادات اشتباه و پول متمرکز است. 

 

اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که دعواهای شما همیشه بر سر مسائل تکراری است بنابراین برای پیشگیری از دعواهای مکرر باید بتوانید علت مشکلات را ریشه یابی کرده و به کمک هم آن ها را برطرف کنید تا مشاجرات تکراری شما پایان بگیرد. 

 

مشکلات مالی و اقتصادی

عدم رفاه اقتصادی همیشه نقشی مهم در دعواهای زن و شوهری دارد.  اگر دو نفر از نظر اقتصادی نتوانند یکدیگر را درک کنند و در زمینه خرج و پس انداز سازگاری نداشته باشند به مشکل می خورند. مردانی که از توقع بالای همسرشان شکایت دارند و زنانی که از خسیس بودن شوهرشان شاکی اند مسلما دعوای زیادی را در زمینه مالی تجربه می کنند. 

 

اگر احساس میکنید بخشی از دعواهای شما درباره مسائل مالی است یک جلسه فوری با همسرتان برگزار کنید و درباره خرج خوراک ، پوشاک ، پس انداز ، تفریحات و غیره صحبت کنید و به یک تصمیم نهایی و دونفره برسید. 

 

مقایسه کردن 

یک اشتباه رایج در زندگی زناشویی ، مقایسه کردن است. اصلا کار درستی نیست که رفتارهای همسرتان را با دیگران مقایسه کنید و به او بگویید نسبت به دیگران بی احساس ، پرحرف ، خجالتی یا ... است. مقایسه کردن علاوه بر این که اعتماد به نفس همسرتان را کاهش میدهد باعث بالا گرفتن جر و بحث خواهد شد. 

 

مقایسه کردن زندگی خودتان با دیگران کار بسیار اشتباهی است ، چرا که شما فقط ظاهر رفتار و زندگی آنها را می بینید. قلم و کاغذ بردارید و نکات مثبت زندگی خودتان و خوبی ها و ویژگیهای خانواده تان را بنویسید و این کار را تکرار کنید تا متوجه برتری های خودتان نسبت  به دیگران بشوید و قشنگی های زندگیتان را ببینید. 

 

به جای این که مدام به خاطر مقایسه اخلاق و رفتار همسرتان را دیگران ، دعوان و مشاجره کنید ، زمانی را مشخص کنید ودرباره اخلاق یا رفتاری که شما را می رنجاند با او صحبت کنید. باید مراقب باشید که هنگام حرف زدن کنایه نزنید یا شخصیت او تخریب نکنید. همیشه قبل از ایراد گرفتن ، باید از 5 ویژگی مثبت او تعریف کنید و در نهایت به مطلب مورد نظرتان بپردازید. به همسرتان هم باید حق بدهید که درباره رفتار شما که مورد پسندش نیست صحبت کنید.

 

رفت و آمد با دوستان

زوجینی که دایره اجتماعی گسترده ای دارند ممکن است درباره رفت و آمد با دوستانشان به مشکل بخورند. بازخواست کردن یا ایراد گرفتن از دوستان طرف مقابل یا منع کردن او از رفت و آمد با آنها میتواند مشکل ساز باشد. 

 

اگر اشتباهی از سوی دوستان همسرتان دیده اید دلیل نمی شود که بخواهید با آنها قطع ارتباط کند. درباره دلایل خودتان به صورت منطقی با او صحبت کنید و از او بخواهید به زندگی مشترکتان اولویت بدهد ولی هیچگاه او را مجبور به کار نکنید یا به خاطر این که به حرفتان گوش نداده با او جر و بحث نکنید. اجازه دهید به مرور زمان خودش به منطق حرفهای شما پی ببرد. 

 

فرزندان 

20 درصد آمار طلاق به خاطر دعوا و مشاجره بر سر فرزندان ، نحوه تنبیه و شیوه فرزند پروری است. اگر فکر میکنید همسرتان نسبت به فرزندان بی تفاوت است یا شیوه اشتباهی را در پیش گرفته است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. 

 

وقت نگذاشتن برای خانواده

وقت نگذاشتن برای خانواده و پر مشغله بودن و فارموش کردن مناسبت های مهم باعث ایجاد ناراحتی در نتیجه دعواهای مکرر بین زوجین می شود. برای پیشگیری از این مشکل باید همیشه در برنامه هایان وقت کافی برای همسر و فرزندان اختصاص بدهید. نباید اجازه دهید بین شما و همسرتان فاصله ای ایجاد شود. اگر هفته ای پر مشغله را پشت سر گذاشته اید ، آخر هفته را به خانواده اختصاص دهید و به تفریح بروید تا همسرتان هم بتواند کارها و مشغله های شما را درک کرده و همراهیتان کند. 

 

دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر, دلیل اصلی دعوای زن و شوهرها, علت دعواهای زیاد زن و شوهر

وقت نگذاشتن برای خانواده از علل دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر

 

مرور اشتباهات گذشته

اگر نتوانید مشکلات پیش آمده را حل و فصل کنید و این مشکلات روی هم تبلنبار شوند باعث خواهند شد که دائم درباره گذشته و اتفاقاتش  بحث کنید و ناراحتی درست کنید. اگر دائم درابه اشتباهات همسرتان او را سرزنش کنید ، باعث دلزدگی او از زندگی مشترک شده و به اشتباهاتش تبدیل به عادت می شوند.

 

اگر میخواهید مشکلی که پیش آمده را حل کنید و در دام بحث ودعوای بی پایان نیوفتید ، گذشته را فراموش کنید و کینه به دل نگیرید تا مانع از آزار دیدن جسم و روح خودتان ودیگران شوید. 

 

دعوا به خاطر خانواده ها

دعوا به خاطر خانواده ها و این که خانواده چه کسی مهم تر است یا اولویت دارد و دخالت خانواده ها در زندگی زوجین میتواند عامل بسیاری از دعواها باشد. سعی کنید برای پیشگیری از این مشکل در مقابل خانواده ها مشاجر نکنید و نظرات آنها را درگیر زندگیتان  ننمایید. مسلما هر خانواده ای در دعوا طرف  فرزندش را می گیرد و در نتیجه احترام ها شکسته می  شود. برای حل مشکلاتتان با خانواده ها مشورت نکنید تا پایشان به زندگی شما باز نشود. 

 

دعوای زن و شوهر, اختلاف زن و شوهر بر سر خانواده, دلایل دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر

دعوا به خاطر خانواده ها یکی از علل دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر است

 

کمبود محبت و صمیمیت 

زوجینی که به اندازه کافی به هم ابراز عشق و علاقه نکنند به تدریج صمیمیت و در نتیجه رابطه جنسی بینشان کمرنگ می شود. نبود محبت و صمیمیت از یک جایی غیر قابل تحمل خواهد شد و باعث بروز دعواهای مکرر می شود. 

همسر شما همیشه نیاز به ابراز محبت کلامی و جسمی شما دارد . اگر میخواهید صمیمیت بینتان حفظ شود و همسرتان روحیه شادتری داشته باشید با او مهربان باشید و از جملات  عاشقانه در مکالماتتان استفاده کنید. 

 

عادت های ناخوشایند

ممکن است همسرتان عادت های ناخوشایندی داشته باشد که روی اعصاب شما برود مثلا جویدن غذا با صدای بلند ، هورت کشیدن نوشیدنی ها ، اعتیاد به فضای مجازی ، وقت نشناس بودن ، شلخته بودن وغیره همه میتواند باعث بروز دعواهای مکرر شود.

 

این موضوعات با دعوا حل نمی شوند ، درباره این عادت ها و این که چطور آنها را با تمرین حل کنید با همسرتان گفتگویی صمیمانه داشته باشید و از او بخواهید به خاطر شما این عادت ها را با تمرین بهبود دهد.

 

دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر, دلیل اصلی دعوای زن و شوهرها, علت دعواهای زیاد زن و شوهر

عادت های ناخوشایند یکی از علل دعوای بی دلیل زیاد زن و شوهر

 

نداشتن مهارت های ارتباطی

نداشتن مهارت های ارتباطی باعث بروز مشکلات حل نشده بین زوجین می شود. برای این که بتوانید یک مشکل را حل کنید باید بتوانید هیجاناتتان را مدیریت کنید و از سر عصبانیت حرفها و رفتارهایی انجام ندهید که منجر به بدتر شدن شرایط شود. 

 

نداشتن رابطه جنسی رضایت بخش

شاید باورش برایتان سخت باشد ولی داشتن رابطه جنسی رضایت بخش باعث می شود احساس بهتری نسبت به همسرتان داشته باشید و سازگاری تان  با یکدیگر بیشتر باشد. رضایت از رابطه جنسی متفاوت از ارگاسم است ، برای این که از رابطه جنسی رضایت داشته باشید باید معاشقه با کیفیتی قبل از دخول اتفاق بیفتد ، نوازش ها ، بوسیدن ، در آغوش گرفتن ، مالش و خوردن اندام های یکدیگر باعث می شود همه تنش ها و ناراحتی هایتان از شما دور شده ، احساس تعلق و علاقه بیشتری به شریک زندگیتان پیدا کنید و تا چندین ساعت بعد روحیه شادی داشته باشید و راحت تر با یکدیگر کنار بیایید و از اشتباهات هم چشم پوشی کنید و رفتارتان را به گونه ای تنظیم کنید که خوشایند همسرتان باشد.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------