شخصیت شناسی: چه تصویری از خود ساخته اید؟شناخت شخصیت

شخصیتی که همه ما از خود در اجتماع نمایش می دهیم، به نوعی رزومه ما محسوب می شود

 

شخصیتی که همه ما از خود در اجتماع نمایش می دهیم، به نوعی رزومه ما محسوب می شود که دیگران براساس آن قضاوت و ارزیابی مان می کنند؛ البته شاید برای برخی از ما اینکه دیگران در موردمان چه فکری می کنند، ارزشی نداشته باشد و برایمان مهم نباشد دیگران ما را چگونه می بینند و در حقیقت به تصویری که از خود به اجتماع نشان می دهیم، بی توجه باشیم.

شخصیتی که همه ما از خود در اجتماع نمایش می دهیم، به نوعی رزومه ما محسوب می شود که دیگران براساس آن قضاوت و ارزیابی مان می کنند؛ البته شاید برای برخی از ما اینکه دیگران در موردمان چه فکری می کنند، ارزشی نداشته باشد و برایمان مهم نباشد دیگران ما را چگونه می بینند و در حقیقت به تصویری که از خود به اجتماع نشان می دهیم، بی توجه باشیم.

ما هرگز نمی توانیم بفهمیم که چه تصویری از خودمان ساخته ایم؛ چون معمولا نوعی رفتار می کنیم که احساس می کنیم در آن موقعیت بهترین انتخاب است؛ اما اگر فردی صادق باشد یا یک دوست واقعی نظر صادقانه اش را به ما بگوید، می توانیم نمود بیرونی رفتارمان را دریابیم. درواقع شما می توانید با مشاهده عکس العمل های افراد و نیز نحوه برخورد آن ها با خودتان، به تصویر اجتماعی خود پی ببرید.

آیا با مشاهده رفتارهای دیگران می توانید دریابید که آن ها در مورد شما چه فکری می کنند؟ آیا تصویری واقعی از خودتان در اجتماع ساخته اید، تصویری که واقعا همان شخصیت شما باشد؟

هر سوال این آزمون را با دقت مطالعه کنید و ببینید هر مورد به چه میزان شخصیت شما را توصیف می کند.

۱. افرادی که هرازگاهی مرا می بینند، مسائلی از قبیل اینکه «من کجا زندگی می کنم» یا «علاقه مندی هایم چیست» را فراموش می کنند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۲. مردم مرا به خاطر علایق، باورها و طرز لباس پوشیدنم مسخره می کنند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۳. هیچ کس نمی تواند مرا به خوبی به دیگران معرفی کند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۴. کارمندان شرکت ها، فروشندگان و منشی ها به من چندان توجه نمی کنند و معمولا مرا بسیار منتظر می گذارند تا به کارهایم رسیدگی کنند یا به سوالم پاسخ دهند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۵. در جمع های مختلف با اینکه خودم را معرفی کرده ام، حاضران نامم را فراموش می کنند، اما نام دیگر افراد حاضر جمع را به یاد دارند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۶. در گروه های مختلف کسی نظر مرا نمی پرسد.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۷. مردم معمولا میان صحبت هایم می پرند و طوری رفتار می کنند که گویا صحبت های آن ها مهم تر از صحبت های من است.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۸. در مکان های عمومی، همراهانم مدام مسائل مختلف را به من گوشزد می کنند؛ مثلا می گویند؛ آرام تر صحبت کن، در را ببند، این طور غذا نخور...
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۹. مردم گاهی اوقات صحبت هایشان را برای من ساده تر می کنند، گویی احساس می کنند من متوجه منظور آن ها نمی شوم.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

۱۰. مردم مرا به خاطر مطرح کردن موضوعات در مکان و زمان نامناسب سرزنش می کنند.
الف: همیشه ب: معمولا ج: به ندرت

اکنون برای محاسبه امتیازاتتان برای هر پاسخ (الف)، یک امتیاز، پاسخ (ب)، دو امتیاز و پاسخ (ج)، سه امتیاز در نظر بگیرید و در نهایت تمام امتیازاتتان را با هم جمع بزنید. به یاد داشته باشید، این امتیاز نشان دهنده شخصیت شما نیست، بلکه نشان دهنده چیزی است که مردم در مورد شما تصور می کنند.

امتیاز ۲۵ تا ۳۰: شما یک شخصیت اجتماعی قوی از خودتان ساخته اید؛ به طوری که مرد حتی جزئیات زندگی شما را به یاد دارند. وقتی صحبت می کنید به خوبی به صحبت های شما گوش می دهند و هنگام صحبت شما را مخاطب خود قرار می دهند. شما از نظر مردم، فردی محبوب و جذاب هستید.

امتیاز ۱۷ تا ۲۵: شما در حد میانه قرار دارید. مردم از دیدن شما خوشحال می شوند و دوست دارند شما را به جمع خود دعوت کنند؛ البته همیشه نمی توانید در ابتدای آشنایی تاثیری قوی بر دیگران بگذارید؛ اما رفتار اجتماعی شما پسندیده و قابل قبول است و به ندرت رفتارهای ضداجتماعی و غیراخلاقی از خود نشان می دهید. بیشتر مردم در همین دسته ای که شما قرار دارید، جای می گیرند.

امتیاز ۱۰ تا ۱۶: شما باید کمی بیشتر بر روی وجه اجتماعی خود کار کنید. پاسخ هایی را که به سوالات این آزمون داده اید، با یک دوست معتمد مرور کنید و از او بخواهید صادقانه بگوید با چه رفتارهایی می توانید تصویر بهتری از خودتان بسازید و خودتان را همان گونه که واقعا هستید، نشان دهید تا ارتباطات بهتری را تجربه کنید و از بودن در جمع های مختلف بیشتر لذت ببرید. هر کسی توانایی دارد که تصویر اجتماعی بهتری از خودش بسازد؛ پس اگر در این گروه جای گرفته اید، به هیچ وجه احساس ناامیدی نکنید.

اینکه بتوانیم خودمان را همان گونه که دیگران ما را می بینند، ببنیم، یک هدیه بسیار بزرگ و ارزشمند است. ما نمی توانیم خودمان را آن گونه که از بیرون دیده می شویم، ببینیم؛ چون مدام درگیر همان تصویری هستیم که در ذهن مان از خودمان ساخته ایم و دوست داریم همان را ببینیم. تصویر شخصیتی ما را سه عامل تشکیل می دهد: «کسی که فکر می کنیم هستیم»، «کسی که سعی می کنیم به دیگران نشان دهیم» و «فردی که دیگران می بینند»؛ یعنی تصویر ما از دید دیگران.

هر چه این سه با هم هماهنگ تر و به هم نزدیک تر باشند، ما از لحاظ شخصیتی سالم تر و از لحاظ روحی متعادل تر خواهیم بود؛ البته به ندرت اتفاق می افتد که این سه در فردی کاملا با هم منطبق باشند؛ چون ما آموخته ایم در موقعیت های مختلف به گونه ای متفاوت رفتار کنیم؛ پس به ندرت فرصت پیدا می کنیم خودمان باشیم و همان فردی را نشان دهیم که هستیم.

طوری که که در محافل ظاهر می شویم، صحبت و رفتار می کنیم معمولا نوع رفتار و عکس العمل دیگران با ما را تعیین می کند. اگر رفتاری عصبی و غیردوستانه داشته باشیم، به احتمال زیاد واکنش هایی مشابه دریافت می کنیم. اگر رفتار دوستانه ای داشته باشیم رفتاری دوستانه نیز دریافت می کنیم. اگر با اعتماد به نفس باشیم و خودمان را قبول داشته باشیم، مسلما رفتارهایی همراه با احترام نیز دریافت می کنیم.

پس اگر این مسئله که دیگران توجه چندانی به شما ندارند بیا نام و علاقه مندی هایتان را فراموش می کنند، شما را آزار می دهد می توانید از این به بعد هرگاه در جمعی حاضر شدید با اعتماد به نفس بالا با صدایی رسا و لحنی مطمئن سلام کرده و خود را معرفی کنید، با قدرت در مورد خودتان صحبت کنید و به دیگران احترام بگذارید، خوش برخورد و مثبت باشید تا دیگران نیز ناخودآگاه این پیام را دریافت کنند که باید با شما رفتاری مناسب و در خور شان و شخصیتت تان داشته باشند.

دانستن این نکته و بسیاری نکات کوچک و بزرگ دیگر به بهبود روابط اجتماعی ما کمک می کند و موجب می شود بتوانیم با ایجاد اندکی تغییر در خود و توجه بیشتر به رفتار و گفتارمان کاری کنیم تا از بودن در جمع های مختلف بیشتر لذت ببریم. به این ترتیب می توانیم فرصت های بهتری در زمینه کار، تحصیل و روابط برای خود ایجاد کرده و زندگی موفق تر و پربارتری را تجربه کنیم.

منبع:مجله موفقیت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------